Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kansızlığı Önlemek İçin Testi Yapılan MCH Nedir? MCH Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Anasayfa > Iq

MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin); Her kan hüceresinde bulunan hemoglobin miktarına verilen addır. Bu miktarı bulabilmek için de tam kan sayımı gerekmektedir. Yapılan kan testi neticesinde ortaya çıkan değerler, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin miktarını göstermektedir.

MCH Düşüklüğü Nedir? Normal Değerler Nelerdir?

MCH Düşüklüğü Nedir? Normal Değerler Nelerdir?

Normal MCH değerleri 26-34 pg arasındadır. P=piktogram anlamına gelmektedir ve 1 piktogram bir gramın 1 trilyonda biridir. Bu değer yetişkinler için geçerlidir. Bebeklerde 25-40 pg aralığında yaşına göre bir değer alır. Hamilelik gibi durumlarda değişebilmektedir. Bununla birlikte gençler için de bu değerler hemen hemen yazdığım değerlere yakındır.

MCH Neden Yükselir?

MCH Neden Yükselir?

MCH yüksekliği genel olarak makrostik anemi hastalarında görünür. Folik asit ve B12 vitamini eksikliği MCH'nin yükselmesine neden olabilir. Aynı zamanda lösemi, tiroid bozukluğu, bazı enfeksiyonlar, östrojen içeren ilaçların aşırı kullanımı, alkol, ilaç yan etkileri ve karaciğer hastalığı da MCH'nin yüksek çıkmasına neden olabilmektedir.

MCH Yükselince Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

MCH Yükselince Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

MCH yükseldiğinde baş ağrısı, ataksi, taşikardi, halsizlik, soluk cilt ve yüz, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

MCH Yüksekliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

MCH Yüksekliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için öncelikle uzman bir doktora görünmelisiniz. Evde tek başınıza uygulayacağınız yöntemler sizi daha kötü bir duruma sokabilir. Yapılan kan tahlillerine göre doktorunuz, diğer kan değerlerine de bakarak bir tedavi önerecektir.

Kan Tahlili Yaptırdım. Sonuçlarına Bakabilir ve MCH Değerlerini Kendim Yorumlayabilir miyim?

Kan Tahlili Yaptırdım. Sonuçlarına Bakabilir ve MCH Değerlerini Kendim Yorumlayabilir miyim?

E-devlet üzerinden eNabız sistemine üye olursanız, devlet hastanelerinde yaptırdığınız tahlil sonuçlarını görebilirsiniz. Referans yani normal değerler ve sizin sonuçlarını ekranda görünür. Referans yani normal değerlerin üzerinde bir sonuç varsa da kırmızı ile işaretlenir. Kendi sonuçlarınız yorumlayabilirsiniz ancak kesin sonuca varabilmek için doktora görünmeniz gerekmektedir. 

Kan tahlillerinizi görüntülemek için buraya tıklayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?