Kadınların Hamile Kalmasını Sorun Eden İşveren Zihniyeti Büyük Tartışma Yaratırken Herkesi İkiye Böldü

1.3bPAYLAŞIM

Sizce çalışan kadının hamile kalmasıyla erkeklerin askerlik engeli iş hayatında aynı şey mi?

Kadınların iş görüşmelerinde karşılaştıkları soruları bilen bilir. Medeni durumundan tutun, yakın zamanda çocuk düşünüp düşünmediğiyle alakalı özel hayata dair sorular sorar işveren.

Twitter'da bulunan Boncuk Boşgezenyan isimli kullanıcı, tam da bu konuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Tweet o kadar çok etkileşim aldı ki, kısa sürede kullanıcıya destek veren birçok kişi yorum yaptı.

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Ancak bu duruma hak vermeyenler ve askerliğin de erkekler için aynı engeli teşkil ettiğini söyleyenler de vardı. Hatta çapını aşıp ileri gidenler de!

twitter.com
twitter.com
twitter.com

Öyle yoruma böyle cevap!

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugba-acuner

ikiye bölünecek bir durum yok. İş az iş gücü çok olan yerde işveren istediği yaptırımlarla gelir.

efe123

Kuaförde saçını yaptırırken, çalışanın saçlarıyla uğraşmayı bırakıp da telefonla konuşurken bekleyemeyen, oflayıp poflayan kadınlar gelmiş 4 aydan bir şey olmaz diyorlar. İki gram empatiden yoksunlar. Eve temizlik icin gelen yardımcı çalışan, saçınızı yapan kuaför , resmi dairede işinizi yapan memur, cocugunuza bakan bakici, bindiginiz taksinin şoförü islerinizi yarim birakip gitse delirirsiniz ama söz konusu bir erkek işveren gecesini gündüzüne katip kurduğu büyüttüğü isletme olunca, ne var bunda. İki yüzlüsünüz.

irmak-mendes

Saç bekler, temizlik bekler, şoför bekler ama hastalık beklemez. Aynı şeyler değil.

fikret-alcil

OO yeah e yanıt olarak; 100 kişilik bi iplik şirketi 100 kadın çalışan var.Bunlardan 25 tanesi sen gibi avel çıksa şirket batmaz mı ?

gizem-kavasoglu

askerlik hayatta bir kez olan ve hayatın geri kalanını etkilemeyen bir şey. ama aile hayatı öyle değil. bir erkek rahatça hem aile, hem iş hayatını mükemmel götürebiliyor üstelik az emekle. kadınlar için ikisi birbirini çok fazla etkiliyor. üstelik iş ya da aile hayatından birini seçtiğin de başarısız, eksik damgası yiyor. bunda evet kapitalist sistemin parmağı olduğu kadar cinsiyetçiliğinde var. babanın çocuk bakımı ve yetiştirilmesindeki yeri ve görevi sadece sorun büyük olursa otorite unsuru. çoğu evde erkek işe gider gelir, evde de ya dinlenir, ya iş fikirleri düşünür. kadınlar aynı süre mesai yapar eve gelir, yemek, bulaşık, temizlik, çocukların sağlık, beslenme , eğitim tüm sorumluluğu . ve şirkette aynı görevi yapmasına rağmen daha az ücret. erkekler de en azından kendi evini temizleyip, kendi çocuğunu okula ve hastaneye götürebilir. onlar sizin de çocuklarınız. ve büyüdüklerinde unutmayacak bunu. bu kadar büyük eşitsizliğe gönlüm razı gelmiyor ki erkek olsam da gelmezdi.

ahmet-hakan-keskin

Ya kardeşim yapma bulaşık yapma yemek kafana silah tutan var sanki anlamıyorum ki. Ve kadınlara daha az ücret verilmesinin erkeklerde çok zararı var bu yüzden iş ilanlarının çoğu "kadın çalışan aranır" şeklinde aynı şeyler mültecilerdede var mülteciler daha az maaş a çalışıyor iş verenler bu yüzden türk tercih etmiyor örnekler çoğaltılabilir herşeyi kadınlara karşı yapılan birşey olarak görmeyin

hellocansuu

şu yapma dme zihniyetinizi de anlamıyorum. abi yapmayalım da evi bok mu götürsün? çöplük havuzunda mı yaşayalım? benim eşim herr işi yapar ama benim yaptığım gibi temizlik yapamaz mesela. çünkü ben 10 yaşında başladım bu yolculuğa, kayınvalidem eline süpürgeyi verip hadi süpür oğlum hadi sil oğlum demedi diye bunlar hep. daha da acısı oğlum olsa ben de yaptıramayacağım. hiç bir arkadaşım yapmıyor anne bende yapmam diyecek. o yüzden kadınlar yemeğe temizliğe sonsuza kadar dewamke. destek olan eşlerden Allah razı olsun diyelim.

eastking

1.si artık kadın ve erkek çalışıyorsa ev işleri paylaşılıyor. 2.si muhtemelen eve temizlikçi tutuluyor eğer 2 tarafta çalışıyorsa. 3.sü Bankada neden tek gişe çalışıyor diye olay çıkartırken ya da hastane de çalışan az olduğunda 1 saat sıra beklerken bu dedikleriniz aklınıza geliyor mu? Toplumun erkeklere yüklediği rolden artık erkekler de bıktı bundan emin olun. Toplum o kadar çok sorumluluk yüklüyor ki erkeğe buna isyan etse -kadınların toplumun kadınlara biçtiği role isyan ettiği gibi- toplum bu sefer de sen nasıl erkeksin diyerek aşağılıyor. Yani erkeklerde cinsiyetçilikten mağdur ama sesini çıkartamıyor.

gizli-ozne

YOK ÖYLE BİR DÜNYA YA. hanginiz işten geldiği gibi mutfağa girip yemek yapıyor? kaçınız yanmış tavayı telle ovuyor? kaçınız ocağı cifleyip, çamaşır makinesine çamaşır atmayı biliyor? eve kadın çağırırmış yok canım o kadar kolaydı. Hepimiz mavi yakalıyız sanki. Evet erkekler kadınların çalışmasıyla evde biraz daha aktif oluyor yavaş yavaş kadına yardım ediyor ama evin sorumluluğu hala bizim üzerimizde bunu da kabul edin. Ben erkek eve ekmek getirir kadını korur vs gibi cinsiyetçi ayrıma da karşıyım. ben her koşulda çalışır evime katkımı yaparım kendimi de çocuğumu da elimden geldiğince korurum. İnsanları kadın erkek diye ayıracağımıza iyi insan olup olmadığına baktığımızda bi adım atmış olacağız.

hellocansuu

yahu eve toplamda 20 bin tl para giriyor, ve ben diyorum ki temizlikçiye her ay 300-500 verceğime o parayı çoluğuma çocuğuma harcarım ben temizlerim.. benim gibi düşünen o kadar çok insan var ki. hangi dünya bu temizlikçinin geldiği ben anlamadım. hayat çokk zor para kazanmak çok zor yarınımızın ne olacağını bilmiyorken sürekli tasarruf modunda yaşarken, EASTKING eşi için temizlikçi çağırıyorsa helaaal olsun gerçekten tebrik ederim

eastking

Gizli özneye cevabım "ben" daha evli bile değilken. Sadece ben de değil evli arkadaşlarımda da durum aynı. Hello cansu için de şunu söyleyebilirim. İnsanlar para kazanma sebebi konfor alanı yaratmak ve genişletmektir. Eğer kazandığınız para ile konfor sağlamıyorsanız bir anlamı yoktur. Araba almayım toplu taşımayla gideyim ona vereceğim parayla çocuğuma veririm. iyi bir ev almayım küçük eski bir ev yeter o parayla çocuğuma birşey alırım diyerek yaşanmaz. Para konforu sağlar. Ama siz temizlikçiye para vermek istemiyorsanız da bir zahmet yapın o işleri.

hellocansuu

hee yapıyoruz zaten :)

01011o011

Hiçbir patron, işlerinin aksamasını istemez. Çünkü iş aksarsa diğer kişilerin maaşlarını ödemekte sıkıntı yaşayabilir. Diyelim ki işe alacağı kişi, askere gitmemiş ve birden kafası atıp askere gidiyor, 6 ay yok. İşveren, o boşluğu nasıl dolduracak ? Belki onun kadar tecrübeye sahip kişiyi bulamayacak. Hadi diyelim tecrübesiz elemanı aldı; bir sene deneyim kazanmasını bekleyecek. Deneyimsizliği ile belki de işin batmasına kadar zarar ettirebilir. Vakit, nakittir arkadaşlar. İş hayatı, sizin özel hayatınıza uymak zorunda değildir.

Görüş Bildir