Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın Kaşının 100 Yıllık Kavisli Yolculuğu

6bPAYLAŞIM

Moda ve döneminin yaşam tarzı her şeyi ama her şeyi etkiliyor. Tabii bundan kadınların kaşları da nasibini alıyor. Sizler için kadın kaşının 100 yıllık yolculuğuna ve değişimine bir göz attık.

1. 1920'lerde kaşlar bütün kadınları hüzünlü gösterecek kadar düşük. Yanlardan kalemle de daha da düşük hale gelen kaşlar sahibi için adeta "bin derdim var hangisine yanayım" dedirtiyor.

Buradan aslında kadın üzerindeki güzellik algısının da ne kadar farklı olduğunu görebiliriz. Güzel kadının hüzünlü olmakla bir ilişkisi varmış o zamanlar.

2. 30'larda kadınlar üzgün görünmekten bıkmışlar. Adeta gözün etrafında dönen yarım bir çemberle büyük büyük bakmaya çalışmışlar.

Kaşlar iyice incelmiş bu dönemde. Fakat şekil ve kadına kattığı ifade olarak kadının bu dönemde "hüzünlü değilim, meraklı ve ciddiyim" demeye çalıştığı kesin. Bu ince ve yuvarlak kaşlar insanı ilgili, meraklı ve ciddi gösteriyor.

3. 1940'larda kaşlar kalınlaşmaya başlamış fakat o kavisten yine vazgeçilmemiş. Kadınlar daha güçlü bakmak istemiş.

O ince kavisten büyük bir aydınlanmayla vazgeçen kadınlar, yine kavisli ama daha kalın kaşlara geçmişler. Kalın kaşın bakışları daha güçlü gösterdiği kesin.

4. 50'lerde yuvarlak bir kavis yerine kaşın ortasından keskin bir açıyla şekillenmiş kaşlar moda. Kadınlar o minik açıyla keskinleşmiş bu dönemde.

Geniş açılı bir üçgene benzeyen kaşlar bu dönemin kadınlarının keskinleştiğini gösteriyor. Üstelik şükürler olsun hala kalın kaşlar duruyor.

5. 60'larda yarısı kalın başlayıp tam ortasında daha ince bir hale dönüşüyor kaşlar. Kadınlar hem çok güçlü hem de zarif olabilirim demek istiyor.

Uçlarından incelen kaşlar kadının bu dönemde güçlü olmak ve zarif olmak arasında bir denge tutturmaya çalıştığını gösteriyor. Tabii öyle olmayabilir, fakat o dönem kadınlarını düşününce bu bakış çok daha oturaklı geliyor.

6. 70'lerin hippi, özgürlük ve doğayla ilişkilerine tekrar canlandığı yıllar. Kadınlar kaşlarına müdahale etmişler fakat çok az.

Kaşlar hafif hafif temizlenmiş. Doğal olmak bu dönem kadınında çok kıymetli olmuş.

7. 80'lerde iş iyice allanıp budaklanmış küçük tüylere dokunmak da yasak. Fakat o kaşlar yukarı taranacak.

Kalın ve güçlü kaşlar seksenlerin modası. Her şeyin aşırı olduğu o dönemde tabii ki kaşlar da en ihtişamlı dönemini yaşamış. Kadınlar güçlü bakmanın yanına, iddialı bakmayı da bu kaşla kolaylaştırmış.

8. 90'larda dünyaya ne oldu bilmiyoruz. Bu kadar kafası karışık bir dönem bir daha gelir mi bilmiyoruz. Fakat kadınları 30'ların o korkunç kaşlarına geri döndürmüş.

Son derece gereksizce, birden incelen kaşlar birçok kadının şu an doksanlara baktığında "ben kendime ne yapmışım öyle" demesine sebep olmuştur. Küreselleşmenin en hız kazandığı dönemlerden biri olmasından mıdır yoksa 80'ler gibi güçlü ve ikonik bir dönemi geride bırakmanın getirdiği kafa karışıklığı mıdır bilinmez, tek emin olduğumuz şey, 90'lı yıllar kaşlar adına utanç yılları olmuştur.

9. 2000'lerde hafif bir 70'ler doğallığı tekrar geri gelmiş. Kaşlar uzun değil, kalın sayılır ve çok hafif bir kavisle incelip gözün hemen bitiminde sona eriyor.

Çok iddialı değil, yüze daha çok bir eksiksizlik hissi katıyor. 2000'ler sanırız biraz ihtiyatlı olma yılları. Her ne kadar 70'ler kaşlarına benziyor olsalar da aynı kaş değil bunlar. İhtiyatlı ve dikkatli olmanın kaşları bunlar.

10. 2010'lar doğal kaş değil kalın kaş moda, bu uğurda kaş ektirmeler, kontür yaptırmalar, kaş boyamalar aldı yürüdü. Bu yıllarda kaş başrol!

Kendi gür kaşları olanların çok şanslı olduğu 2010'lar olmayanların ise kabus yaşadığı yıllar. Diğer yandan bu yıllarda kaşın kavisi giderek kayboluyor. Yavaş yavaş kalın fakat düz bir şekilde devam eden kaş giderek daha çok moda olacak gibi.

11. Bu da bizim 2020 için öngördüğümüz kaş modası: Hafif ince başlayıp kalınlaşıp, sonrasınca incelerek biten kavissiz kaş!

100 yıllık kaş yolculuğumuzun sonuna geldik. Kaşlarınızın sağlıklı ve gür olması dileğiyle.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faffa

Şimdi buldum neye benzediğini, buara moda olan kaşlar ANGRY BIRDS KAŞLARI.

faffa

En iğrenci de son zamanlarda olan göz üstü pala bıyık gibi duran yapay kalın kaşlar, tek kelimeyle iğrenççç

faffa

Beğen'e yanlışlıkla bastım ya niye geri alınmıyo

dondurmacifikret

Haydi erkekler için de bir tane!

dondurmacifikret

Gizli Kullanıcı

KALIN daha iyi ^^

Görüş Bildir