Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransız Işık Bükücü Julien Breton'un Arap Alfabesi ile Ortaya Koyduğu 17 Kaligrafi Örneği

 > -
Abone ol

Uzun bir pozlamada fotoğrafın içinde ışıkla bir resim yapma veya yazı yazma olarak tanımlayabileceğimiz bu ışık oyunu Man Ray’in, 1935’te bir çekim sırasında eline aldığı bir ışık kalemi ile anlamlı-anlamsız havaya bir şeyler çizmesiyle doğdu. Fotoğraf Ray’in ‘boşluğa yazma’ adını verdiği bu yeni teknik zamanına göre esrarengiz ve epey ilgi çeken bir ışık oyununa dönüştü. 

1949’da Gjon Milli, bir balerinin buz patenlerine ışık takıp fotoğrafladı ve bu fotoğraflar Life dergisinde yayınlandı. Fotoğraf Milli'nin bu fotoğraflarını gören ve epey ilgilenen Pablo Picasso eline ışıklı bir kalem alarak ortaya ‘Picasso Santor Çiziyor’ isimli fotoğrafı ortaya çıkardı. 

O yıllardan bu yana birçok sanatçının ilgi odağı olan bu ışık oyunu şimdi de Nantes doğumlu fotoğraf ve yazı sanatçısı olan Fransız Julien Breton'un çalışmalarına yansımış. Breton, başta bilmediği ve konuşmadığı Arap alfabesinin estetik ahenginden aldığı ilhamı önce kâğıda, oradan fotoğrafa ve en son olarak da sahneye taşıyarak bu ışık kaligrafisi oluşturmuş.

Behance Hesabı

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

Sanatçının çalışmalarını nasıl gerçekleştirdiğine dair bir kesit

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugurveugur

Ağır iş veren birisi.

hry

kesinlikle çok estetik ve çok güzel bir çalışma olmuş

nlnshop83

Ben çok beğendim çok hoş

harley-quinn

Pek bi marifet göremedim .Yapılan güzel ama bunu pc ve fotoğraf makinesi ile ayarlanıyor olması. Şöyle yapsa; çok hızlı bir şekilde ışığı sallarsa falan muazzam şekiller çıkıyor.

karekafa

kardeş bunu pc ile değil, sadece elindeki ışıklar ve fotoğraf makinesiyle yapıyor. uzun pozlamanın ne olduğunu araştırırsan marifet mi değil mi daha iyi anlarsın.

samurai-cat

Nedim ben sana Nediiiiym :D

harley-quinn

:D he de geç aga :D

harley-quinn

Makine ile yapılıyor işte. Araştırdım uzun pozlamayı, çokta marifetli bir şey değil. Makineni ortama göre ayarlıyorsun ve yapacağına göre sonra geriye senin yapmak istediğin kalıyor. Abartılacak bir şeyi yok yani.

zezee

Büyüleyici...

Görüş Bildir