Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş Görüşmesinde Başarılı Olmak İçin 16 Önemli İpucu

 > -
Abone ol

İş görüşmeleri, özellikle de o işi istiyorsanız, çoğu kişi için oldukça stresli geçen zamanlar. Kesin bir hazırlık süreci olmadığı için daha da stresli ama bir takım ipuçları bu süreci kolaylaştırabilir ve başarılı olma ihtimalini artırabilir.

Kaynak: http://www.teennewz.com/

Düzgün Giyinin

Basit ama önemli bir adım. Trendi olacağım veya dikkat çekeceğim diye kasmaya gerek yok. Yaratıcı ve trendi olması gerek bir pozsiyona başvurmuyorsanız, bir beyaz gömlek, bir siyah pantolon, siyah şık bir ayakkabı her zaman kurtarır.

Kol saati takın

Şık bir kol saatinin disiplinli ve düzenli gösterdiği biliniyor. Saatin kıyafetlerle uyumuna özen göstermek gerek. Kadınlar için inci küpe vyea kolye her zaman ciddiyeti biraz daha artıran bir detay, tercihe ve yaşa göre kullanılabilir. Diğer abartılı, sallantılı, dikkati başka yere çekecek aksesuarlaraysa pek gerek yok.

Gözlerine Bakın ve Yere Bakmayın

Görüşmenin %60-70'i boyunca karşınızdakinin gözlerine bakmak gerekli. (Tüm görüşme bayunca gözlere bakarsanız gözünüzü dikmiş olursunuz.) Geri kalan %30-40'lık zaman diliminde ise kesinlikle yere bakmamaya çalışın. 

Eğer bir insanın gözlerine uzun süre bakamıyorsanız, iki kaşının ortasına bakın, karşınızdaki insan gözlerine baktığını düşünecektir.

Gülümseyin

sürekli sırıtmayın ama arada bir gülümseyin, daha özgüvenli ve sempatik gözükeceksiniz, üstelik karşınızdaki size gülümsediğinde istemsiz olarak olumlu hissedecek.

Dik Durun

Kambur durmanın ve omuzları düşürmenin daha özgüvensiz gösterdiğini söylemeye gerek yok galiba.

Vücut Dilinize Dikkat Edin

Örneğin konuşurken elinizi kolunuzu çok kullanırsanız abarrtığınızı, kollarınızı önünüzde kapatırsanız olumsuz ve önyargılı olduğunuzu, elinizi ağzınıza götürürseniz söylemek istediğiniz bir şeyleri gizlediğinizi, ayaklarınızı, dizlerinizi titretirseniz çok stresli olduğunuzu, saçınızla oynarsanız ve kulağınızı, sakalınızı kaşırsanız yalan söylediğinizi düşünebilirler. Bunu düşünmeseler bile hissederler.

Daha fazlası burada: https://onedio.com/haber/vucut-dili-hakkinda-size-bilgi-veren-14-fotograf-306636

Rahat Davranın

Vücut diliniz rahat olmalı. Sanki bu işyerinde çalışmaya zaten alışkınsınız da, kendinizi evinizde hissediyorsunzu gibi. Tabii kaykılacak veya ayaklarınızı uzatacak derecede lakaytlığa da lüzum yok.

Yavaş Konuşun

Stresli olduğumuzda hızlı konuşma ve sesimizi alçatma eğilimimiz artar, bu yüzden yavaş ve duyulabilir yükseklikte konuşmaya ama araya ııııı, aaa gibi duraklama sesleri koymamaya çalışmak gerekebilir.

Karşınızdakini Taklit Edin

İçmek için aynı şeyi söylemekten tutun da, karşınızdakinin vücut dilini taklit etmek veya onun kullanıdğı bir kelimeyi bir süre sonra cümle içinde kullanmanın, iki kişi arasında empati ve yakınlık yarattığı söyleniyor.

Farklılaşın

Bu pozisyona başvurabilecek diğer adayları düşünün ve eğitiminiz, tecrübeniz veya niteliklerinizle diğer adaylardan farklılaşabilecek özelliklerinizin üstünde durun. Hatta "bu pozisyona başvurabilecek diğer adaylardan şu şekilde farklılaştığımı düşünüyorum" diyerek açıkça vurgu yapabilirsiniz.

CV'nizi okumayın

Kendinizi anlatmanız veya niteliklerinizden, tecrübelerinizden bahsetmeniz istendiğinde, CV'de yazanları sıralamayın, madde madde saymak yerine farklı kelimelerle, bütün cümleler kurarak anlatmaya çalışın. CV'niz zaten ellerinde var, ezberlediğinizi düşünmesinler.

Hikaye Anlatın

Kazandığınız bir ödülü veya önemli bir başarınızı, sebep-sonuç, giriş, gelişme ve çözüm öğelerini barındıran bir hikaye olarak anlatın, böylece akılda kalıcılığı çok artacaktır. 

"Ekibimiz X ödülünü kazandı" yerine; "O ödülü kazanmak bizim için çok önemliydi çünkü son 10 yıldır kazanılmamıştı, diğer işlerimizi aksatmadan bu ödül için çalıştık, çok zorlu rakiplerimiz vardı ancak gerçek bir ekip çalışması içinde olduğumuz ve bütün verileri gözden geçirip yanlışlarımızı düzelttiğimiz için bu ödülü kazandık ve şirketim bunun için bana özel olarak teşekkür etti" gibi.

İyi Dinleyin

Karşınızdaki insanın sözünü kesecekseniz veya o konuşurken havalara bakacaksanız, o görüşmeye hiç girmemek daha hayırlı olabilir. Zaten yöneticiler gerektiğinde konuşan ama çoğunlukla kendi söylediklerini iyi dinleyen çalışanlar talep ederler. İyi dinlediğinizi göstermek için, saçma bir soru olmadığı sürece, anlatılan şeyle ilgili soru sorabilirsiniz.

Görüşeceğiniz Kişileri Araştırın

Görüşeceğiniz kişileri biliyorsanız, Linkedin'den veya diğer sosyal ağlardan, muhtemel ortak tanıdıklardan bu kişileri araştırın. Çok ciddi veya çok sempatik olduğunu öğrendiğiniz kişilere farklı davranabilirsiniz. O kişilerin geçmiş deneyimlere size ipucu verebilir. Hatta iş dışı ortak bir noktanızı yakalarsanız (lise, şehir, hobi vs) bu konu hakkında da laf açabilirsiniz.

Klişe Sorulara Klişe Cevaplar Vermeyin

Bazı klişe İK soruları vardır ki yıl oluş 2015, bu sorular hala soruluyor mu diye düşündürtür. "Kendinde gördüğün olumsuz özellikler nedir?", "5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?" gibi. Bu sorulara "fazla mükemmeliyetçiyim, işkoliğim" vb klişe cevaplar vermek yerine, bu soruyu bekiyordum diyip bi posta lafınızı soktuktan sonra, bu konuda insanın kendini objektif değerlendirmesi çok zor ama üstlerimin ve astlarımın bana verdiği geri bildirimlere göre..." diyerek gerçek bir özelliğinizden, ama bu konuda kendinizi geliştirmeye çalıştığınızdan ve yol katettiğinizden bahsedebilirsiniz.

Mutlaka Soru Sorun

Görüşmenin sonuda, bir sorunuz olup olmadığını soracaklardır, bu kısıma soracak en az bir soru belirleyin. Eğer hiç soru sormazsanız, bu konuda yeterince bilinçli, bilgi olmadığınızı, bu işi çok ciddiye almadığınızı, sizin için faydalarını sorgulamadan bu işi ne olursa olsun istediğinizi düşünebilirler. Tabi son soru "Maaş tam olarak nedir?" veya "Tuvalet nerede?" olmamalı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebru-bektasoglu

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeliyiz?

enk-capital

Bence iyi bir yerlerde taşaklı bir tanıdık edinerek bu tavsiyelerin hiçbirini uygulamayın.

lxx

binbir kariyer sitesinden ve kişisel gelişim/kariyer ipuçları/ cv hazırlama önerilerinden böyle güzel fikirler topluyorum. görüşmeye gitmeden önce kendimi hazırlıyorum, söyleyeceklerim konusunda prova yapıyorum, gelgelelim görüşmeye gidince sordukları her soru için "onu da mı bağa soruyon" dan başka bişey söylemek gelmiyor aklıma.

Gizli Kullanıcı

rahat takılamam ben orda..biri gelir laf söyler gecmişime ben rahat takılcağıma ona takarım iş biter...yok yaa en iyisi hava harp okulu.....

mehmet-tuluk

Yararlı ve dikkate alınacak konu. En önemlisi bence soru sormak ve etkin konuşmak.

Görüş Bildir