Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnternet Hızında Dünya Sıralamamız Belli Oldu

 > 
15PAYLAŞIM

İnternet Hızı Artıyor. Peki Türkiye Kaçıncı?

İnternet Hızı Artıyor. Peki Türkiye Kaçıncı?

İnternet hızı dünya çapında yükselişte. Akamai 'nin 133 bölgede yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre bağlantı hızları, 2013'ün 2. çeyreğiyle mukayese edildiğinde 0.2 ile %259 oranlarında artış gösterdi. Bu yeni rakamlar da 3. çeyreği kapsıyor.

Bulut servis sağlayıcısı Akamai, geçtiğimiz günlerde İnternetin Durumu başlıklı bir rapor yayınlandı. Buna göre ortalama global bağlantı hızı, saniyede 3.6mb olarak ölçüldü. Bu da bir önceki çeyrekle kıyaslanınca %10 , 2012'nin aynı çeyreğiyle kıyaslanınca da %29'luk artışın yaşandığını gösteriyor.

Global çapta baktığımızda , ilk 3 olarak ortalama en hızlı internet bağlantılarının Güney Kore, Japonya ve Hong Kong'ta olduğu görülüyor. Güney Kore, saniyede ortalama 22.1Mb değer ile dünya çapında birinci.

Dünya çapında internet hızının artmasında, gelişen teknoloji ve yenilenen altyapı çalışmalarının da etkisinin olduğuna dikkat çekilirken, yetkililerin internetteki performans artışının bu çalışmalarla daha da iyi olacağına dair inançları tam.

İnternet hızında Türkiye kaçıncı?

Mobil tarafa baktığımızda ise, ortalama bağlantı hızları 0.6Mb'ten 9.5Mb'e kadar artış gösterebiliyor. Ericsson 'un rakamlarına göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran mobil trafikte %80'lik bir artış söz konusu.

Aşağıda gördüğünüz tablo, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin ortalama internet bağlantı hızlarını sıralıyor. İlk sırada, saniyede 12.5Mb ortalama bağlantı hızıyla Hollanda'yı görüyoruz. Global sıralamada 54. sırada yer alan ülkemiz Türkiye ise, bu listede de sondan bir önceki konumda, saniyede ortalam 4Mb bağlantı hızıyla yer alıyor. Aslında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde, %39'luk bir artışın sonucu olarak bu rakam karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Teknokulis

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir