Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

IKEA, İki Çocuğun Ölümüne Sebep Olan Şifonyerleri ve Sandıkları 'Geri Çağırıyor'

 > 
115PAYLAŞIM

IKEA, ayrı ayrı yaşanan iki çocuk ölümüne sebep olduğu düşünülen, Malm alt markasının ürettiği, 27 milyona yakın şifonyer ve sandığı geri çağırıyor.

Çağrı, klasik bir geri alım ve para iade süreci gibi işlemeyecek. İKEA, mobilya mağdurlarına, ücretsiz olarak bir duvara sabitleme kiti veriyor olacak. Tüketici güvenliği komisyonu, ürün prospektüslerinde, tüketicilerin, çocuk mobilyalarını, duvara sabitlemeden kullanmamaları gerektiğini belirtiyor. Aşağı yukarı 7 milyon Malm marka sandık ve 20 milyona yakın diğer IKEA ürünü bu kapsamda satılıyor.

İşte bahsi geçen mobilyalar:

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Pennsylvania'da ve Washington'da 2 çocuk, şifonyer ve sandıkların üzerlerine düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Kararın verilmesi ve çağrının yapılmasının neden bu kadar zaman aldığı sorulduğunda, tüketici komisyonu olayı derinlemesine araştırmadan sonuca varmak istemediklerini dile getirmişti. Araştırma sonucunda IKEA ile beraber alınan karar da, belli tip mobilyaların, ücretsiz duvara sabitleme mekanizmları ile birlikte satılması gerektiği oldu.

İlk Vukuatı Değil

İsveç mobilya devi IKEA, geçtiğimiz yıl gerçekleşen ölümlerden dolayı son derece üzgün olduklarını dile getiren bir açıklama yaptı. Komisyon ve IKEA, geçtiğimiz senelerde gerçekleşen benzer 3 farklı ölüme de, başka model mobilyalarının sebep olduğunun farkında olduklarını dile getirdi.

Bakıldığında; bu IKEA'nın ilk vukuatı da değil. Şirket, Ocak ayında da, çocuk karyolalarında kullandığı yataklar sebebiyle, karyola ve yatak arasında sıkışan çocuk vakalarından ötürü, 169,000 yatağı iade çağrısı yapmıştı.

The Huffington Post

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir