Herkesin Kullandığı Sıkıcı Sözcükler Yerine Kendinizi Daha İyi İfade Etmenizi Sağlayacak Eski Türkçe Alternatifler

21PAYLAŞIM

Girdiğiniz ortamda herkes size kulak kesilsin. Hem sıradan sözcükler kullanmaktan siz de sıkılmadınız mı?

1. Mütenasip

Oranlı, orantılı anlamına gelen sözcük alternatiflerinden çok daha şık tınılıyor.

2. Carî

Çok sık belli başlı kavramların içinde duysak da tek başına pek kullanmadığımız cari sözcüğü yürürlükte olan, mevcut durumda yaşanan olay yahut durumları anlatıyor. İki kelime yerine daha açıklayıcı tek bir kelime yani.

3. Tevessül

Bazı durumlarda bir cümlelik bir durumu tanımlıyor bu sözcük. Yalvarma, dileme ya da bir şeyden medet ummayı anlatıyor. Yani sözcüğün köküne de atıfta bulunursak "vesile saymak".

4. Müftehir

Müftehir eski Türkçe'nin yapısal olarak ürettiği, kullanıldığı yeri renklendiren bir sözcük. Herhangi bir olaydan dolayı övünç duyan kişi anlamına geliyor.

5. Sarih

Anlamı açık, berrak anlamına gelen sarihi birkaç kez kullandıktan sonra siz de seversiniz.

6. Müphem

Aynı anlama gelen farklı kelimelere hakim olmak cümle yapısına uygun olanı seçebilmeyi de sağladığından anlatımı kuvvetlendiriyor. Belirsiz, net olmayan sözcükleriyle benzer bir kapsama sahip olsa da bu üç kavram da farklı cümlelerde daha şık duruyor.

7. Veçhe

Çok az duyulmuş sözcüklerden biri, veçhe özellikle yönelim kavramını, genel olarak da yön anlamını sırtlıyor.

8. Cihanşümul

Evrensel sözcüğünün eşanlamlısı olması yanında cihanşümul "dünya çapında, dünyayı kapsayacak biçimde" anlamını da beraberinde getiriyor.

9. Girift

İngilizce kökenli zannedilse de girift eski Türkçe'de bolca kullanılır. İç içe girmiş, karmaşık ve birbirine dolaşmış anlamlarına geliyor.

10. Vukuf

Vakıf sözcüğüyle benzer kökleri paylaşan sözcük durma, özellikle bir konu üzerinde durma, bir şeyi derinlemesine bilmeyi tanımlıyor. Cümle içinde kullanması zor gibi görünmesin, birkaç kullanımdan sonra alışıyor insan.

11. Serencam

Uzun bir kelime grubunu tek başına açıklayabilen, kuvvetli bir sözcük esasen, serencam. Bir iş yahut olayın sonunu, sonucunu anlatır. 

Serencamımız ne olacak?

12. Amil/Âmil

Hangi biçimde kullanacağınız size kalmış. İşleyici veya sanatkâr anlamının yanında ikinci olarak bir olayın gerçekleşmesindeki faktörü de açıklıyor.

13. Mütevellit

Cümle içerisinde bazı yapıları tıpkı bir kilidi açan anahtar gibi tamamlayan kelimelerden biri mütevellit. -den meydana gelen anlamını taşıyor. Misal, "Bu seçimlerden mütevellit sonuçları dikkate almak gerekiyor."

14. Sirayet

Neredeyse 10 asır önce hastalıkların bulaşmasını anlatmak için kullanılan sözcük arklı noktalara yayılan şeyleri tanımlamak için kullanılıyor.

O halde zihnimize sirayet eden bu sözcükleri sık sık kullanalım mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tyliebee

Peki biz kullanırız da karşı taraf anlar mı ?

cadininpiri

Oldu, Türkçeyi bırakalım o hâlde. Arapça Farsça kırması olan Osmanlıcaya geçelim🙄

damaged_cute

Ne gerek var?

ozgur-ozkan8

Bunlar Türkçe kelimeler değil, Arapça ve Farsça kökenli kelimelerdir. Bulaşmak gibi bir kelime varken ha sirayet kullanılmış ha infected (enfekte) kullanılmış. İkisi de aynı.

onrgly

Bir tane de benden, "Hissikablelvuku" özetle "Şerefsizim benim aklıma gelmişti" yerine kullanılabilir.

Görüş Bildir