Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Kendine Sorması Gereken Soru: Toplu Taşımada Tacize Uğrayan Bir Kadın Görünce Ne Yaparsınız?

1.9bPAYLAŞIM

Her gün binlerce kadın toplu taşıma araçlarında tacize uğruyor. Bu tacizlerin %90'ına ses çıkartılamıyor ya da çıkartılsa da kimse kadınların tepkisini dinlemiyor ve olaydan uzak durmaya çalışıyor.  Birçoğumuz bunu deneyimliyor ya da buna şahit oluyor. Peki böyle bir olay gördüğümüzde ne yapıyoruz? Bir örnekle herkesi düşünmeye davet edelim.

Metro yolculuğu yapan bir kadının hemen arkasına bir adam yaklaşıyor. Önce bunu normal bir metro kalabalığı zannedebiliriz.

Sonrasında tacize başlayan adama, kadın ses çıkartarak tepki veriyor.

Adamdan uzaklaşıp kendine güvenli bir nokta arayan kadın bağırmaya devam ediyor fakat metrodan kimse sesini çıkarmıyor. Çok tanıdık değil mi?

Şimdi bir de olayın tamamını izleyelim.

Bir sosyal deney olarak kurgulanan bu videonun gerçek kısmı da olaya müdahale etmek isteyen 2 erkeğin tepkisiyle sonuçlanıyor.

Oyuncular, tacize müdahale eden iki erkeği de tebrik ederek olayın bir kurgu olduğunu ama her gün binlerce kadının buna maruz kaldığını anlatıyor.

Bu sosyal deneyin amacı, aslında toplumdaki farkındalığı arttırmak ve bu görüntülere birer "fantazi" öğesi gibi bakmamayı sağlamak. Kimse, sizin izniniz olmadan sizin vücudunuza dokunamaz.

Toplu taşıma tacizlere karşı farkındalık yaratma projelerinden biri de bu videoda yer alıyor. "Tacizi bildirin, tacize sessiz kalmayın!" mesajı veren bu video umuyoruz ki tüm dünya kadınların maruz kaldığı bu tacize karşı farkındalık yaratır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ladyescobar

Kadınlara sesleniyorum şuradaki erkeklerin bile iğrenç yorumlarını gördükten sonra erkekelrden yardım istemek niye? Bırakın Biz kadınlar olarak bu konuda birbirimizin yardımcısı olalım. Böyle bir şey oldugunda en çirkef yanımızla birbirimizin yanında olalım. Çünkü biz kadınız. Bu hepimizin başına gelebilir. Birbirimizi en iyi biz anlarız kendini bilmez erkekler de kenarda köşede pusup kalıp yaa dikkat çekmeye çalısıyor desin. Bosverin biz susmayalım bir toplu taşımada kadınalr olarak bir olursak kimse bir şey diyemez.

serdenci

sus siktir git

mehmetdilmen

Çok ciddi bir konu her gün Metrobüs kullanıyorum neredeyse herkes iç içe bunu fırsat bilen sapık insanlar var siz sesinizi çıkarın elbette helal süt emmiş biri çıkıp taciz edene karşılığını gösterir.

daltonsan

Benim başıma geldi. Yanımda erkek arkadaşım olmasaydı tek bir insan bile yardım etmezdi. Millete bağırdım tutsanıza diye kimi elinde telefon video çekiyor, kimi bön bön bakıyor. Allah belasını versin o yardım etmeyenlerin. Benim gözümde yardımcı olmayanlar tacizcilerle aynıdır. Ben bir kız olarak yanımda taciz edilen birini görsem kafa göz dalarım adama ama erkekler bile bunu göze almıyor ya. Karşımdaki herif 2 metre boyunda ve hayvan gibi taciz ettiği gibi bir de el kaldırıyor bana ve yanımda erkek arkadaşımla beraber herifi zor zapt ediyoruz bir Allah kulu da yarım etmiyor delirdim yahu delirdim. Hayvanlar ya resmen hayvanlaşmış artık bu insanlar.

hulya-kesgin

Yorumlarda biri kapalı bayanlar açık bayanlara göre daha az tacize uğruyor yazmış bir zat-ı muhterem. Bunu 'kapalı' biri olarak söylüyorum ki kesinlikle YALAN! Kendine heyecan arayan(!) erkekler kıyafete bakmıyorlar bile. Arkadaşlarınla buluşmaya gideceksin diye güzel giyinirsin hoop biri taciz eder. Otobüse,minibüse,metroya binersin hoop öteki taciz eder! Öyle arsızlar ki bu heyecan arayan erkekler kaldırımda sana yaklaşıp elini tutarlar, sonra sen uzaklaşınca peşine düşerler. Hatta bunu ebelemece-ellemece oyununa çevirir büyük bir zevk alırlar! Bu zihniyete tüküreyim! Bize susmak zorundaymışız gibi hissettiren bu zihniyetin aq!!!

daltonsan

Valla kapalı açık fark etmiyor bacım çok haklısın. Kaşım gözüm oynamayıp üsturuplu giyindiğim halde erkek arkadaşımın yanında taciz edildim. Ve adam ettiğine pişman oldu. Mahkemeye verdim şerefsizi siciline işlettim. Ve karşımdaki adam bir AVM DE GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÇIKTI. He ne geçti eline diye sorarsanız. BİR DAHA NAH KOLAY KOLAY İŞ BULUR İBNE. Polisler bile ben şikayet ediyorum diye şaşırdı. Niye etmeyecekmişim? Böylelerine hadım gerek aslında kalkamasın biyerleri. Ve en çok üzüldüğüm nokta polisin bize söylediği 'HELAL OLSUN KARDEŞİM SANA ÇOĞU ŞİKAYETİNDEN VAZ GEÇİYOR' cümlesiydi. Lütfen hemcinslerime söylüyorum başınıza böyle bir olay mı geldi. Çirkeflik yapın. Yapışın adamın yakasına rezil edin bağırın çağırın. Kimse yardım etmez diye içinize atmayın. Polisi ara şikayetçi ol. Yapamasın şerefsiz.

daltonsan

Mahkemedeki kararı da açıklayayım size bu arada. Karar resmen adamın bana 1 ay süreyle yaklaşmaması, küfür etmemesi vs. Resmen adama küfür etmeme cezası verildi. Bir bok olmuyor ve kararı veren hakimde KADIN. DEVLETİN EL ATMASI GEREKEN YASALARDAN BİRİ DE BU. TACİZE VE TECAVÜZE YA MÜEBBET YA DA HATIRI SAYILIR YATIŞ. SİZ YİNE DE ŞİKAYETİNİZİ EDİN 2. BİR SEFERDE İLLAKİ CEZA ALACAKTIR.

subzer0

Burda doğruları yazıyoruz ama muhabbet hep "kız da vardır bir durumlar" a kadar iniyor.Toplumumuzda,adalet sistemimizde tecavüzü suç kabul etmiyor.

krossing-over

Herkesin Kendine Sorması Gereken Soru: ayıp be bizsis mi yapıyon ??

Görüş Bildir