Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Çocuk Okuyabilmeli! Kendi Elleriyle Kütüphane İnşa Eden İnsanlar Topluluğu: Mapuder

-

Mavi Pusula Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (MAPUDER), farklı üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda bir araya gelmesiyle 2013 yılında kuruldu.

Dernek resmi olarak kurulmadan önce gençler “Biz bu işin altından kalkabilir miyiz?” merakıyla bireysel çabaları sonucu Elazığ Yünlücü İlkokulu ve Şanlıurfa Günece İlkokulu’na giysi ve kitap başta olmak üzere çeşitli yardımlar yaptı.

Okullar ihtiyaç düzeyi, öğrenci sayısı, öğretmenlerin ilgisi ve fiziksel çevre koşulları dikkate alınarak belirleniyor. Kütüphane tasarımları dernek üyesi bir mimar tarafından yapılıyor.

Götürülen kitaplar, çocuklara uygunluğu konusunda dernek üye ve gönülleri tarafından titizlikle ayıklanıyor. Onların eğitimine ve hayal dünyalarına katkı sağlayacak, kendilerini daha rahat ifade etmelerine yardımcı olacak kitaplar tercih ediliyor.

Her tasarımda daha iyisi hedefleniyor. Okulun isteği üzerine kütüphane tasarımları şekilleniyor. Fotoğraftaki kütüphane Türkçe sınıfı olarak da kullanılabilecek bir tasarıma sahip

Sadece boya ve parke işlemleri zaman problemi olduğu için ustalar tarafından yapılıyor. Aydınlatmadan montaja kadar geriye kalan tüm işlerde üye ve gönüllüler çalışıyor.

Okullarda hem ilk hem de ortaokul olduğunda, götürülen kitapların içeriği buna göre belirleniyor.

Çalışma sırasında meraklı bakışlar hiç eksik olmuyor. :)

Iğdır’da çalışma yapılırken öğrenciler serbest saatlerini dışarıda okuma yaparak değerlendiriyorlardı. Yaz için bahçede okusunlar, kış için Mavi Kütüphaneleri var.

Çocuklar kitapları keşfederken üye ve gönüllüler onların sorularını yanıtlıyor.

Kütüphane projesinin yanında dernek özel çocuklar için uçurtma şenliği de düzenliyor.

Uçurtma uçurmanın yanında yüz boyama, parmak boyası, dans, yemek yeme ve top oynama gibi etkinlikler yapılıyor.

Mavi Kütüphane 4, Bolu / Mudurnu Yazılar İlkokulu’na 17-18 Ocak’ta yapılacak. Gösterdiğiniz ilgi ile çocukların gülümsemesine ortak olabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BoluElazığIğdırKitapŞanlıurfaTercih
Görüş Bildir