Gençlerin Umudu Yok: Yapılan Araştırmaya Göre 2 Yıl İçerisinde Gençlerin Hayattan Memnuniyet Oranı %11 Azaldı!

7PAYLAŞIM

Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı araştırmalardan biri olan Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu 2’nin sonuçları 81 ilden gelen yüzlerce gencin, STK’ların katıldığı büyük bir toplantıda açıklandı. Türkiye'deki gençler mevcut durumu nasıl değerlendiriyor, geleceklerini nasıl görüyorlar, maddi durumlarından ve eğitimlerinden ne kadar memnunlar, sivil ve siyasi yaşama katılımları nasıl, oy kullanıyorlar mı, kentlerinde kendilerini güvende hissediyorlar mı, gençler girişimciliğe nasıl bakıyor, işsizlik oranları, ev gençlerinin sayısı ve daha birçok konu konuşuldu. 

Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı araştırma olan, Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nun ikincisinin sonuçları, gençlik haftasında 81 ilden gelen yüzlerce gencin önünde açıklandı

Habitat Derneği tarafından yürütülen ve gençlerin iyi olma halinden yola çıkarak hazırlanan raporda, iş hayatından sağlığa, yaşanılan şehirden güvenliğe, kadar 60’ın üzerinde başlıkta veriler toplandı. Yürütülen yeni politika ve projelere yol göstermesi amacıyla hazırlanan araştırmayı, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve Infakto Araştırma Şirketi’nden Emre Erdoğan, 3 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen program ile açıkladı.

İki yıl önce sunulan ilk rapor, gençlerin siyasi yaşam ve gönüllü çalışmalarına katılım oranı istenilen seviyede olmadığını ve bu konuda yapılması gereken birçok düzenleme ile faaliyete ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu yıl sunulan raporda, gençlerin ekonomiye bakış açıları ve meslek seçimlerindeki hangi yetkinlikleri önceliklendirdikleri öne çıktı.

“Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nu bundan sonra iki yılda bir periyodik olarak devam ettirmek istiyoruz.”

Türkiye’deki gençlerin iyi olma halinden yola çıkan araştırma hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bugün burada çok değerli temsilciler ve Türkiye’nin 81 ilinden gelen gençler ile bir aradayız. Habitat Derneği olarak bu yıl ikincisini yaptığımız gençlik araştırması olan Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nun temel amaçlarından biri; Türkiye’deki özellikle sivil toplum kuruluşları program ve projelerini geliştirirken, bu araştırma sonuçlarını göz önünde bulundurması. Kaynakların etkin ve doğru kullanmasının bir yolu da, bir takım çalışmaları yaparken neyi değiştirdiğimizin ölçülebilir olması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

"Bizim gibi ülkelerde kalkınmanın daha etkili ve doğru olması için sivil toplum, kamu ve özel sektör ortaklıklarının çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Araştırmanın periyodik olarak devam etmesi gerektiğini vurgulayan Hazır, "Biz iki yıl bu araştırmaya başlarken bundan sonra ne yapacaksak, bu çalışmaları gençlere rağmen değil, gençlerin ne istediklerini esas alarak yapmamız gerektiğine inanarak yola çıktık. Bizim gibi ülkelerde kalkınmanın daha etkili ve doğru olması için sivil toplum, kamu ve özel sektör ortaklıklarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem insan kaynağımızı kullanmamız açısından, hem kendi ekonomik kaynaklarımızı daha doğru ve etkili kullanmamız açısından da önemli bir yere sahip. Onun içinde Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nu bundan sonra iki yılda bir periyodik olarak devam ettirmek istiyoruz." diyerek sözlerine devam etti.

"Kendimizi test etmek, neyi değiştirdiğimizi görmek hem de; sivil toplum, katılım, gönüllülük, teknoloji ve ekonomi gibi kavramlar diyoruz fakat bize rağmen gençler ne düşünüyor?"

Konuşmasına devamında Hazır, "Kendimizi test etmek, neyi değiştirdiğimizi görmek hem de; sivil toplum, katılım, gönüllülük, teknoloji ve ekonomi gibi kavramlar diyoruz fakat bize rağmen gençler ne düşünüyor? Bu çalışmalardaki amacımız hem kendimizi desteklemek, hem de bundan sonraki programlarımızı ve projelerimizi buna uygun olarak geliştirmek. 2017’de bu çalışmayı yaptığımızda 4 ana başlığı esas almıştık. Bunları bu sene daha da genişleterek araştırmayı yürüttük. Gelecekteki mesleklere yönelik gençlerin çok daha kolay adapte olabilmesi için yetkinliklerini artıracak yeni eğitim programları ve modülleri oluştururken, bu çalışmanın çok önemli bir kaynak olacağını düşünüyorum.” dedi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul ise şöyle konuştu:

“Ekonomide iki önemli noktanın altını çizmek istiyorum. Ekonomi gerçeklere dayanır. Yani mevcut makro ekonomik verilere bakarsanız bu yüzde 49’u temsil eder. Ekonominin yüzde 51’i de algılara dayanır. Yani beklentiler. Beklenti denilen şey de geleceğin nasıl olacağına ilişkin bir his, anlama ve anlayıştır. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız beklentileriniz iyidir. İyi hissetmiyorsanız beklentileriniz kötüdür. Çok klasik bir anlatım vardır. Ekonomide yüzde 51’in algılar tarafından yönetilmesiyle alakalı, dolayısıyla olumlu beklenti oluşması ekonomi açısından son derece kıymetli ve gerekli. Zaten paydaşların yaptığı şeyde olumlu beklentileri desteklemek ve bu konudaki çabalarından ibarettir. Dolayısıyla iyi olma hali, beklentileri de beraberinde getirdiği şey olduğu için önemli ve kıymetli."

"İnsanın kendi kendisiyle barışık olması ve kendisini iyi hissetmesi önemlidir."

Yurdakul konuşmasının devamında; "İnsanın kendi kendisiyle barışık olması ve kendisini iyi hissetmesi önemlidir. Eğer kendiniz olduğunuz halden memnunsanız, bu beklentilerinize ve performansınıza da olumlu yansıyor. İyi hissetmek zorundayız. İyi hissetmekle ilgilenmek zorundayız en azından. Fakat bunu yapmak içinde öncelikle, ne kadar iyi hissettiğimizi anlamış olmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu araştırmanın lansmanına gelmemin temel nedeni, gençlerden ve bizim geleceğimizi temsil eden kuşaklardan bahsediyoruz. Sizin nasıl hissettiğinize ilişkin bir bulgu, bizim neler yapmamız ve nasıl yapacağımız konusunda da önemli bir rol oynayacak diye düşünüyorum.” dedi.

Yapılan araştırmada 2017 yılı ile 2019 yılı arasındaki değişimler dikkat çekti 👇

Gençlerin yaşamdan memnuniyetinde düşüş görülüyor.

Yaşamdan memnuniyet  2017 Araştırması ile karşılaştırmalı bakıldığında, memnun  olanların oranında 11 puanlık bir düşüş görülüyor. Yaşamdan memnun olduğunu belirtenlerin oranı 2017’de yüzde 71 iken, 2019’da yüzde 60 olarak hesaplandı.

Gençlerin çalışma durumu 2017'de hazırlanan rapora göre 2019 yılında %53'ten %44'e geriledi.

Araştırmanın devamında ise iş arayanların %8'den %13'e yükseldiği görülüyor. Aynı zamanda öğrencilerin de iş arama oranı 2017 yılında %27'iken 2019 yılında %31'e çıktığı görülüyor.

2017 yılı ile karşılaştırmalı olarak hazırlanan 9 ana başlığa sahip rapor Türkiye'deki gençlerin durumunu ortaya çıkardı.

2017 yılı ile karşılaştırmalı olarak hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebtrr

Herkes gençlere bok atmış şaşırıyorum açıkçası... Sanki ülkemiz katma değeri yüksek bir sürü ürün üretip yurtdışına satıyor da, sanki merakın teşvik edildiği ve herkesin liyakata önem vererek iş bulabildiği bir ülkede yaşıyoruz da bu kadar rahat suç gençlerimizin oluyor. Ben bu ülkede grafik tasarım okuyorum, kendimi geliştirmek için her hafta kitaplar okuyup dijital yabancı yayınları takip edip kendimi geliştirmeye uğraşıyorum ve son 6 senedir her sene yurt dışına çıkıp oradaki yaşantıyı gözlemliyorum ve üzgünüm ama orada yaşayan gençler kendilerini başarabilen, meraklarının peşinden koşabilen ve yaptıklarının da taktir gördüğü insanlar. Bu yüzden gençleri suçlamak yerine lütfen biraz da elinizi vicdanınıza koyun ve Türkiye'nin neden bu halde olduğunu sorgulayın ve kimlerin Türkiye'yi bu hale getirdiğinin ve eğer bir sıkıntı bulamıyorsanız o zaman kendinizi suçlayın çünkü bu dar görüşlülükle Türkiye'nin bu hale gelme sebeplerinden birisi de sizsiniz!

baboshako

o kadar bile memnun olan yoktur

acelyag

Ey gençlere b.k atan yorum yazanlar bana yanıt verin: neyden memnun olsun gençler?

asenakiz

doğu marmarada eşi 6 bin maaş alan biriyim ay sonu elimde bişey kalmıyor dışarda 1 2 kere normal yiyiorum sinemaya da uzun zamandır gitmedim 10 liraya geçen ay tiyatroya gittik patates 5 lira ben anlamıyorum yetmiyor bize hayatımızda kötü yani aktivitemiz yok

Gizli Kullanıcı

Hayat yurtdışında.

Görüş Bildir