Genç Yaşta Kambur Olmamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenleri Okuyunca 'Her Şeyi Yanlış Yapıyormuşum' Diyeceksiniz

7PAYLAŞIM

Tüm sırt boyunca yerleşen ve omuriliği koruyan omurganın öne doğru eğilmesine kamburluk adı veriliyor. Genellikle ergenlik döneminde duruş bozukluğuyla başlayan kamburluk eğer dikkat edilmezse ilerleyebilir ve erken yaşta kötü bir fiziksel görünüşe neden olabilir.

Bilgisayar başında geçirilen zamanın artması ve duruşa dikkat edilmemesi, özellikle gençlerde ders çalışırken doğru duruşun sağlanamaması, cep telefonu kullanımının yaygınlaşması gibi nedenlerle kamburluk sorunu ile daha sık karşılaşmaya başladık.

Peki, kamburluk önlenebilir mi?

Genetik olmayan kamburluk erken fark edilirse çeşitli egzersizlerle kaslar güçlendirilerek düzeltilebilir. Ancak genetik geçişli bir hastalık kaynaklıysa ilerlemesi çeşitli ilaçlarla ve fizik tedaviyle yavaşlatılabilir. Kamburluk gün içerisindeki duruş, hareketler ve alışkanlıklar düzeltilerek önlenebilir.

İyi bir duruş neler sağlar?

  • Kemik ve eklemleri düzgün bir pozisyonda tutar. Bu sayede kaslar düzgün çalışır.

  • Kaslar düzgün çalışacağı için daha az enerji harcanır. Bu sayede yorgunluğu önler.

  • Sırt ve kas ağrılarını önler.

  • Eklemlerde özellikle dizlerde yırtıkların oluşmasını önler.

  • Omurga üzerindeki baskıyı azaltır.

Sırt düz ve omuzlar geride olmalı

Böylece yanlış açıdan dolayı omurga, sırt ve bel üzerine binen yük azalır. Sandalyenizde otururken kalçanız tam olarak sandalyenin arkasına değerse sırtınız ve beliniz destekleneceğinden düz bir şekilde durmanıza yardımcı olabilir.

Bacak bacak üstüne atılmamalı

Dik oturmak için bacak bacak üstüne atma ihtiyacı duysanız da bu oturuş hem bacaklarınız hem dizleriniz hem de omurganız için yanlış bir alışkanlık.

Dizleriniz kalçanızla aynı hizada ya da biraz yüksekte olmalı

Bu sayede bel ve sırtınıza binen yükü azaltabilirsiniz. Sandalyenizin boyunu bunu gözeterek ayarlamanız gerekiyor. Ayaklarınızın altına bir yükselti koyarak da dizinizi kalçanızla hizalayabilirsiniz.

Eşya taşıyacaksanız bunun 13 kilodan fazla olmamasına özen gösterin

Bel ve sırt sakatlıklarının en önemli sebepleri arasında ağır taşımak yer alıyor. Bu sakatlanmalar ilerde fıtığın yanında omurga eğriliği ve kamburluğa neden olabilir.

Yerden bir eşya kaldırırken sırtınızı dik tutun

Sırtınızı dik tutun, dizlerinizi ve kalçanızı bükün. Öne doğru, dizleriniz düz bir şekilde eğilmekten kaçının. Ayrıca ağır eşyaları bel seviyesinin üzerine kaldırmamak, taşınan paketleri ve eşyaları dirseklerinizi kırarak vücudunuza yakın taşımak omurga sağlığınızı koruyarak kamburluğun oluşmasını önleyecektir.

Başınızın altında mutlaka yastık olmalı

Başınızın altına yastık koyarak omurganızın bükülmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca yastığınız başınızın normal pozisyonunu koruyacak kalınlıkta olmalı. Dizlerin göğse doğru çekildiği cenin pozisyonu da sakıncalı pozisyonlar arasında yer alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir