Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geleceğin Gıdası Böcekler Olabilir! Makarnadan Köfteye, Yeni Trend Olan Böcekli Besinler

-
Abone ol

Böcek yeme fikrinin çoğumuz için mide bulandırıcı olduğunu kabul edelim, ancak gün geçtikçe ortaya çıkan faydaları, yüksek besin değerleri ve diyete yardımcı düşük kalorileriyle böcekler, artık geleceğin gıdası olarak görülüyor.

Yeme trendlerinin kültüre bağlı olarak değiştiğini söyleyen uzmanlar, insanlığın sıradaki süper-besininin böcekler olacağını söylüyor.

"Bundan 30 yıl önce insanlar tiksindikleri için suşiye karşı mesafeliydi, ancak şimdi her köşe başında suşi yapan bir lokanta bulmak mümkün" diyen uzmanlar, beslenme alışkanlığının artık yavaşça böceklere kayacağını düşünüyor.

Uzak Doğu ülkelerinin vazgeçilmez yiyeceği böcekler, batı tarafından her zaman iğrenç bulundu. Ancak şimdi böcekler, yeni beslenme trendi olabilir. Tozları, makarnaları, çorbaları, pudingleri, köfteleri üretilebilir.

Böceklerin yadsınamaz faydaları olduğunu söyleyen uzmanlar özellikle diyet menülerde böceklerin olmazsa olmaz olacağını ön görüyorlar. Başta cırcır böceği ve yenilebilir kurtlar olmak üzere, onlarca çeşit böcek sofralarda kullanılabilir.

Hatta hali hazırda başlayan böcek besinleri üzerine girişimler bile var. İsveç köftesi ile meşhur İkea'nın 'Böcek Burger'ini denemek ister miydiniz?

Evet, bildiğimiz İkea. Space10 isimli geleceğin mutfak trendleri üzerine çalışan bir firma ile İkea ortaklaşa yaptıkları çalışmalarda gelecekte üretilecek 'böcek burger'i tanıttılar. Kıyması çekilmiş böceklerden köftesi ile leziz(!) durmuyor mu?

Peki ya böcekli makarna desek? Dünyaya bu alanda açılmayı hedefleyen Taylandlı bir firma, böcek tozlu makarna üretti.

Görsel

İçinde normal unun yanı sıra una dönüştürülmüş cırcır böceği bulunduran makarnayı dünyaya pazarlayan Bugsolutely firmasının kurucusu Massimo Reverberi, makarnada yüksek orandan protein, kalsiyum, demir, B12 vitamini, ve omega-3 bulunduğunu söylüyor.

Çok faydalılar! Bilimsel çalışmalar, böceklerin her et çeşidinden daha fazla protein içerdiğini, besin değerlerinin meyve ve sebzelere rakip olduğunu söylüyor.

Böceklerin faydaları üzerine yapılan pek çok deney var. Bunlardan biri de Amerika Wisconsin-Madison Üniversitesi'nin yaptığı son deneysel çalışma. Araştırmacılar 20 insana günde 25 gram cırcır böceği tozu verdi. Sonuç bağırsak sağlığını arttıracağı ve iltihaplanmaları önleyebileceği ortaya çıktı.

Çağımızın gıdasal açıdan en büyük değişimi olacağı öngörülen böcekler, şimdiden tariflerde kendilerine yer buluyorlar.

En sık tercih edilen cırcır böceklerinin %70'i protein. Bir inek etinden hacmen çok daha küçük olan bir cırcır böceği, neredeyse aynı oranda proteini içinde bulundurabiliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, 'asla yemem' diyenlerden misiniz yoksa sizce böcekler denemeye değer mi? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semir

Müthiş protein kaynaklarıdır.

suspicious

insan aç kaldım mı birbirini yiyor, böceği havada götürürüz. biz değil belki ama yakın gelecekte (insanoğlu uyanmazsa) yiyecek rezervleri tükenince mecbur yiyecek insanlar. o zaman da böyle auv diyebilecek misiniz/ler mi bakalım..

mightyherairony

Ay tabii ki yerimm dşckeğöc Hem proteini yüksek mis gibi işte

asltnc91

aç kalırsam belki yiyebilirim asla demiyim şimdi

infinite

eflasyon o kadar mı kötü

Görüş Bildir