Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerİ de Böyle Alalım: 13 Maddede Vajinismus ile İlgili Ne Var Ne Yok Öğreniyoruz!

-
Abone ol

Birçok kadını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık vajinismus. 

Ancak bu hastalık hakkında çok da fazla bir bilgiye sahip değiliz. 

Gelin bu hastalık hakkında bilmemiz gerekenlere birlikte bakalım...

1. Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev problemidir ve başarılı bir vajinal ilişki kurma yeteneğini olumsuz olarak etkileyen bir ağrı olarak kendini gösteriyor.

2. Vajinismus sırasında yaşanan ağrı, pelvik kaslarının istemsiz daralmasından kaynaklanıyor; bu durum genel kas spazmına ve solunumun geçici olarak kesilmesine neden oluyor.

3. Vajinismus, sadece cinsel ilişki sırasında meydana gelmiyor; tampon kullanımı ve jinekolojik muayene de vajinismusa sahip kadınlar için bir engel oluşturuyor.

4. Vajinismus her yaştan kadını etkileyebiliyor. En çok tedavi görülen cinsel ağrı bozuluklarından biri.

Tedavi gördükten sonra ise nadiren tekrarlar.

5. Vajinismusun belirtileri kişiden kişiye göre değişebiliyor. Ancak bu belirtiler vajinismusun tanısını kolaylaştırıyor:

  • İlişki sırasında yanma, batma veya ağrılı ilişki olarak tanımlanan disparoni bulgusu

  • Penetrasyonun zor veya imkansız olması

  • Cinsel ilişki girişiminde genel spazm veya nefes kesilmesi.

  • Bilinen bir nedene sahip veya olmayan uzun süreli cinsel ağrı çekmek

  • Tampon yerleştirilirken ağrı hissetmek

  • Jinekolojik muayene sırasında ağrı olması

6. Vajinismus, duygusal faktörler, tıbbi faktörler ya da her ikisinin bir kombinasyonu olarak ortaya çıkabiliyor.

7. Herhangi bir fiziksel engel yokken anksiyete yaşıyorsanız; partneriniz size yaklaşımıyla ilgili sorunlarınız varsa; geçmiş dönemde travmatik cinsel tecrübeleriniz olduysa vajinismus yaşamanız daha olası.

Performans ve suçluluk anksiyetesi, yetiştirilme tarzı da vajinusmusun psikolojik tetikleyicilerinin birkaçı.

8. Bunun yanında bazı ilaçların yan etkileri, yetersiz ön sevişme, doğum, bazı enfeksiyon hastalıkları fiziksel olarak vajinismusa zemin hazırlayabiliyor.

Ayrıca menopoz, pelvik cerrahi, azalan vajinal ıslanma da tetikleyiciler arasında.

9. Vajinismus, cinsel olarak uyarılmanızı engellemez ancak semptomlar insanları cinsel ilişki konusunda endişeye itebiliyor; kişi kendini cinsel ilişkiden veya vajinal penetrasyondan kaçınmak zorunda hissedebiliyor.

10. Her kadını etkileyebilecek çeşitli vajinismus türleri var. Bunlara değinecek olursak:

  • Primer vajinismusda kişi, hiçbir şekilde cinsel ilişkiye giremez; bunun yanında tampon kullanımı ve jinekolojik muayeneden de faydalanamaz.

  • Sekonder vajinismusda ise kişi daha önceden cinsel ilişkiye giriyor olsa bile bazı genital travmalar sonrasında ilişkiye girememeye başlamıştır.

11. Birçok kişi - hem erkekler hem de kadınlar - vajinismustan doğrudan ya da dolaylı olarak etkileniyor.

12. Vajinismusun teşhisi karmaşık bir süreci içerebilir; jinekologlar, fizik tedavi uzmanları, seks terapistleri, psikologlar ve danışmanlar da dahil olmak üzere bir veya daha fazla uzman içerebiliyor.

Fiziksel değerlendirme sırasında tıbbi öykü ve pelvik muayene yapılıyor.

13. Vajinismus, bireyin hatası olan bir durum değil. Çoğu vakada uzman yardımı ile bu cinsel işlev bozukluğu başarıyla çözülebiliyor.

Seks, hayatınızda her zaman iyi hissedeceğiniz birkaç şeyden biri. Acının normal olmadığını kabullenin ve alanında uzman bir sağlık doktoruyla görüşün.

Geçmiş olsun...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
no-thanks

Türkiye'de kadınların 2 korkusu vardır birincisi doğum ikincisi ilk gece korkusu bu ikinci seçenek kadınların ya kızlık zarı (doku) kanamassa yönünde endişeleri doğrultusunda vajinismus görülüyo bunun sebebide cahil toplum baskı ve görüşleridir.

feveran23

Neye benziyorsunuz biliyor musunuz "ilk kez görenler beğensin" paylaşımlarına! En az onlar kadar abes paylaşımlarınız hatta zekalara hakaret. Sözümona çağdaşsınız vajina da bi organ. Sex hayatın bi parçası anlamayanlar bağnaz.Peki o zaman neden orta kulak enfeksiyonları ya da romatizma hakkında başlık açmıyorsunuz (!)?

kawashima

Çok güzel bi içerik olmuş anlayışsız hanzolar davarlar için

birinci-tekil-birey

Enfeksiyon, ilaç yan etkisi gibi sebepler de olmasına rağmen sanırım çoğu sebep kişinin yaşadıkları ile ilgili. Bu da biz erkeklerin konu hakkında bilinçli olmamız gerekliliğini anlatıyor.

Gizli Kullanıcı

Aşağıda erkekler bilse ne olur denmiş; erkekler de bilinçlenirse bu sorun tek kişilik bir sorun olmaktan çıkar, kadınların az da olsa yükünü hafifletmiş onların yükünü paylaşmış oluruz. İkili ilişkiler olarak insanlar bilinçlenir partnerimize karşı empati ile yaklaşmamıza sebebiyet verir. Bu gibi konularda utanılacak, sıkılacak bir şey yok. Lütfen bunları toplumca aşalım, artık bu gibi şeylere ayıp gözüyle bakmayalım ve daha fazla bilinçlenelim.

Görüş Bildir