Erdoğan Yeni Müjdeyi Açıkladı: Karadeniz'de Toplam Rezerv 405 Milyar Metreküpe Ulaştı

 > 
12PAYLAŞIM

Karadeniz’de 320 milyar metreküp olarak açıklanan rezervin yukarı yönlü revize edileceği iddiaları doğru çıktı. Sosyal medyada #MilliEnerjideYeniMüjde etiketli paylaşımların yapıldığı sırada Fatih sondaj gemisinde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce keşfedilen miktara ek olarak 85 milyar metreküp daha rezerv bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih sondaj gemisindeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada keşfedilen doğal gaz rezervinin 405 milyar metreküpe yükseldiğini söyledi.

"Hedefimiz 2023 yılında kullanıma sunmak"

Erdoğan'ın açıklamaları özetle şu şekilde:

  • "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." 

  • "Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi." 

  • "Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık." 

  • "Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır. Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır."

  • "Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız. Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye'yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık." 

  • "Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Karadeniz'de ve Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz."

  • "Doğu Akdeniz'de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği'nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır."

  • "Ekonomimizi üretim, ihracat, istihdam odaklı olarak büyütmeyi sürdüreceğiz" 

  • "Türkiye'yi girdiği bu yoldan döndürmeye artık ne darbeler ne ekonomik tuzaklar ne siyasi ayak oyunları ne de içi boş tehditler kafi gelir. Büyük ve güçlü bir Türkiye bırakana kadar durmayacağız ve duraksamayacağız."

  • "Tuna 1 kuyusundan çıkartacağımız yeni rakamıyla 405 milyar metreküp doğal gazın ülkemize ve milletimize hayırlı, bereketli olmasını diliyorum."

Erdoğan'ın açıklaması beklenirken #MilliEnerjideYeniMüjde etiketi Twitter'da gündem olmuştu 👇

Geçtiğimiz günlerde rezerv miktarının yukarı yönlü revize edileceği iddia edilmişti 👇

320 Milyar Metreküpten Fazlası mı Var? Karadeniz'deki Rezervin Revize Edileceği İddiası - onedio.com
320 Milyar Metreküpten Fazlası mı Var? Karadeniz'deki Rezervin Revize Edileceği İddiası - onedio.com

Ayrıca bakınız 👇

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karadeniz'de 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Keşfettik' - onedio.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karadeniz'de 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Keşfettik' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir