Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Endonezya'da Deprem: Can Kaybı 97'ye Yükseldi...

 > 
34PAYLAŞIM

Endonezya'nın Açe bölgesinde, merkez üssü Sumatra Adası olan 6,5 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 97'ye yükseldi. Onlarca kişiden haber alınamıyor. Sabah erken saatlerde meydana gelen depremin etkisiyle, onlarca binanın da yıkıldığı belirtiliyor...

AP

Depremin, yerel saatle 05.03'te meydana geldiği ve 15 saniye sürdüğü belirtildi. 

AP'nin haberine göre ordu sözcüsü General Tatang Sulaiman, Pidie Jaya'da 52, Bireuen bölgesinde de 2 kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti.

Öğle saatlerinde ordudan bir açıklama geldi. Tatang Sulaiman, ölü sayısının 97'ye yükseldiğini duyurdu.

BBC Endonezya servisine konuşan yetkililer enkaz altında kalanlar olduğunu, ölü sayısının artabileceğini aktardı.

ABD Jeoloji Kurumu (USGS) tarafından yapılan açıklamada, Sumatra Adası'na bağlı Sigli kentinin 19 kilometre doğusundaki sarsıntı, 10 kilometre derinlikte oluştu.

Görsel: CNN

Endonezya Meteoroloji Müdürlüğü, tsunami riski bulunmadığını belirtti.

 EPA

Endonezya Meteoroloji, Klimatoloji ve Jeofizik Kurumu Başkanı Andi Eka Sakya, gazetecilere yaptığı açıklamada, tsunami beklentisinin olmadığını söyledi ve "Halkın sakin olmasını istiyoruz. Herhangi bir yeni sarsıntı veya tsunamisi yok. Ekiplerimiz gereken çalışmaları sürdürüyor." dedi. 

Bölgede, depremin ardından 5 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

Endonezya Kızılhaçı, yıkılan binaların enkazı altında kalanlar olduğunu, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Reuters

Yaklaşık 100 kişinin yaralı olarak hastanelere kaldırıldığı aktarılıyor...

AFP

Depremin merkez üssüne yakın bölgelere elektrik verilemiyor.

AFP

2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu tsunami nedeniyle Endonezya'da 120 bin kişi hayatını kaybetmişti.

BBC, AP ve DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir