En Eski Zaman Kapsülü Açıldı

 > 
9PAYLAŞIM

Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın önemli isimlerinden Paul Revere ve Amerika'nın 'Kurucu Babaları'ndan Samuel Adams'ın gömdüğü zaman kapsülü, 220 yıl sonra açıldı. Kapsül ilk olarak 1885 yılında bulunmuş ve tekrar saklanmıştı.

Paul Revere ve Samuel Adams'ın Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın sona ermesinden 12 yıl sonra Masachusetts hükümet binasının arazisine büyük bir törenle gömdüğü zaman kapsülü, aradan geçen iki asırdan uzun bir zaman sonra açıldı.

Tarihin bilinen en eski zaman kapsülü, Aralık 2014'te su sızıntısı tamir edildiği esnada bulundu. Tarihçiler, ilk olarak olduğu gibi bırakmayı düşündükleri kutuyu daha sonra içindekilerin zarar görmesini engellemek adına açmaya karar verdi.

Kayıtlara göre zaman kapsülü 1855 yılında binada tadilat yapılırken çıkarılmış ve içindeki eşyaların çoğu asitte yıkanmasının ardından kurşun kutudan alınarak pirinç bir kutuya yerleştirilmişti.

X-ray taramasından geçti

Boston Güzel Sanatlar Müzesi'ne teslim edilen kutu, içindeki kağıt ve bozuk paralardan oluşan eşyaların kontrol edilmesi için ilk olarak X-ray taramasından geçirildi. Sonunda, yaklaşık 4 kilo ağırlığındaki kutu müze yetkililerinden Pam Hatchfield'ın beş saat süren titiz çalışmasıyla açıldı.

Zaman kapsülünün içinden, Bağımsızlık Savaşı dönemine ait eşyaların yanı sıra, 1855 tarihli eşyalar da çıktı. Aralarında 1652'de basılan bir şilinin yanı sıra 10'dan fazla bozuk paranın yer aldığı kutudan, halen okunabilir durumda olan Boston Traveler gazetesi çıkarıldı. Gazete kutuya konduğu tarihte 2 sente satılıyordu.

Tarihçiler, Eylül 2014'te yine Massachusetts hükümet binasında bulunan altın bir aslan heykeli içinde 113 yıllık bir zaman kapsülü keşfetmişti.

Kaynak: Smithsonian.org ve Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir