Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Üzerindeki Herhangi Bir Ülkenin Bayrağında Neden Mor Renk Bulunmaz Biliyor musunuz?

183PAYLAŞIM

Neden dünyanın hiçbir ülkesinin bayrağında mor renk yok hiç düşündünüz mü? Bir an durup "Aaaa evet ya!" dediğinizi biliyorum. Gelelim asıl sebebine...

Dünyada toplam 197 ülke bulunuyor ve bu ülkelerin hiçbirisinin bayrağında mor renk kullanılmıyor. Peki neden?

Aslında cevap oldukça basit. Mor, tarih boyunca en pahalı renk olmuştur. Bundan dolayı yalnızca soylu kesim mor rengi kullanabilmiştir. Yani kısacası, kralların ve kraliçelerin 'favori' renkleri olarak tarihte yer aldı.

Mor renk bulunması o kadar zor bir renkti ki 18. yüzyıla kadar kullanılamıyordu.

Ayrıca tarih boyunca mor renk, hiçbir imparatorluğun ya da medeniyetin simgesi olmamıştır. Hatta 1800'lü yıllara kadar mor rengin gramı altından daha pahalıydı desek şaşırır mısınız?

Mor rengin üretiminde salyangoz kullanılıyordu desek?

Mor rengi üretmek o kadar zor bir işlemdi ki bir gram mor renk boya üretebilmek için yaklaşık 10.000 deniz salyangozu kullanılıyordu. Bu yüzden de halktan herhangi biri bunu işleyemiyor ve kullanamıyordu. Yalnızca soylu kesim mor renge sahip olabiliyordu.

Mor renk Mısır, Roma ve Pers krallıklarındaki soylu kesimle anılmaya başlandı. Morun pahalı olmasından dolayı eski krallıklardan yalnızca bunlar kullanabilmişti.

Eski inanışlara göre krallar tanrı ile ilişkilendiriliyordu. Yalnızca krallar ve kraliçeler tarafından kullanılması da mor rengin, maneviyatı ve kutsallığı temsil ettiğine işaret ediyordu.

O zaman kullanılan 1 buçuk kiloluk mor boya, 3 kiloluk altına denk geliyordu.

Astronomik gibi görünse de bugünün değeriyle, 1 buçuk kiloluk mor boya 56.000 dolara eş değer.

İngiliz kimyager William Henry Perkin, sentetik mor rengi 1856'da şans eseri keşfetti.

Perkin, Londra'daki evine kurduğu laboratuvarda sıtma ilacı üzerinde çalışırken yanlışlıkla mor renk bileşenlerini ortaya çıkardı. Daha sonra patentini aldı ve kendi fabrikasını kurup mor rengi üretmeye başladı. Böylelikle mor renk halk tarafından da kullanılmaya başlandı. 

Tabii ki de sentetik mor pigmenti...

Yine de milli bayrakların rengi bugüne kadar değişmedi ve mor renk kullanılmadı!

20. yüzyılın başlarında devletler milli bayraklarını tasarlarken mor renk kullanabilirdi fakat pek azı tercih etti.

İnanın biz de öğrenince çok şaşırdık! :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Dominika Bayrağı diye aratın.

kaan-ergen

vay salaklar be. Kırmızı ile maviyi karıştırsalar mor olacak halbuki, bir ressama falanda mı soramadınız :P :P :P

sax

denersen ortaya çıkacak mor ile içerikte bahsi geçen morun aynı renk olmadığını görebilirsin. bi akıllo sendin aq

atakan-er

Aqduklarım o ‘mor rengi pek azı tercih etti’ dediğiniz ülkeleri neden göstermiyorsunuz?

selot

mor renk monarşiyi simgeler bu yüzden hiçbir ülkenin bayrağında o renk kullanılmaz.

atakan-er

Niye? Şuan monarşiyle yönetilen bir sürü ülke var? Onların tercih etmesi abes kaçmayacaktır. Boş konuşmuşsun kendince.

yulier

Atakan neden böyle sert bir tutumla cevapladın ki? Bahsettiğin ülkelerin bayraklarında şuan isteseler de mor kullanılamaz. Örneğin Birleşik Krallık bir birlik bayrağıdır. Norveç de halkı, dini ve denizleri temsil eder mesela ama tut ki Norveç kralı bayrağı mor yapıcam diyemez ki demez de zaten. Bu takıntıları onlar aşalı yüzlerce yıl oldu bi biz kaldık saçma sapan şeyleri tartışan :)

selot

atakancım söz konusu ülkelerde monarşi sadece bir simgedir, ülkenin yönetimine karışmazlar,, artık dünyada monarşi ile yönetilen, devlet işlerinin babadan oğula geçtiği bir ülke kalmamıştır. bu yüzdende bayrakta mor kullanmazlar hatta o aılelerin bayrağın rengine karışma hakkı yoktur. keşke beni boş konuşmakla suçlamadan once biraz araştırıp öğrenseydin....

oneydiyo

"artık dünyada monarşi ile yönetilen, devlet işlerinin babadan oğula geçtiği bir ülke kalmamıştır." Yanlış Arap ülkelerinin çoğu (Kuveyt, Katar, Saudia vs), Asyada Brunei mutlak monarşiyle yönetilir. Avrupada kalmadı.

selot

hee pardon katar ile suudi arabistan hariç demeliydim. bu arada kuveyt anayasal emirliktir. monarşi ile yönetilmiyor.

oneydiyo

Kuveyt formalite, başbakan kraliyet ailesinden atanıyor hep. Halk seçmedikten sonra anayasa olsa ne, olmasa ne? Ülkeyi her türlü krallar yönetiyor.

ali-efe-ince

Bkz. Dominika Bayrağı.

Görüş Bildir