Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diş Sağlığını Önemseyen Ama Sürekli Dişçiye Gitmek İstemeyenlere Müjdeli Haber!

357PAYLAŞIM

Diş sağlığını önemseyen fakat belirli aralıklarla dişçiye uğramaya fırsatı olmayanlardansanız, bu gelişme gününüzü neşelendirebilir.

Kaynak: https://news.upenn.edu/news/penn-team-us...

Plak oluşumu, diş sağlığına kast eden en yaygın durumlardan biri.

Ağzımızda milyonlarca bakteri var ama plak onlardan biraz farklı. Bir biyofilm olan plak, dişe bir defa yapıştıktan sonra kolay kolay yüzeyden ayrılmıyor.

Bu yüzden yapıştığı yüzeyi git gide aşındırarak çürümeye neden oluyor.

Fırçalama, diş ipi, gargara... Ağız sağlığınıza ne kadar önem verirseniz verin, plak oluşumunu engellemek uzun vadede pek mümkün değil.

O sebeple periyodik diş hekimi ziyaretleri bir zorunluluk haline geliyor.

Yalnızca diş ağrısı beyninin tüm nöronlarını ele geçirdiği zaman diş hekimine gitmeyi zorunlu gören bir toplum için, oldukça ütopik bir durum tabii bu.

Neyse ki bilim ve teknoloji daima hayatlarımızı kolaylaştırmayı başarıyor. Yeni bir nanoteknoloji araştırması da, periyodik diş hekimi ziyaretlerini tarihe gömebilir!

Pensilvanya Üniversitesinde yürütülen araştırma, plaklardan nano parçacıklarla kurtulmayı planlıyor. Bu parçacıklar hidrojen peroksit bileşeniyle işe koyulacak ve dişleri tertemiz yapacak.

"Peki ya bizim işleri olumsuz etkilerse?" - Diş Hekimi Erol Dentoğlu

Önce petri kabında geliştirilmiş bir plak üzerinde, ardından fare dişleri üzerinde denenen yöntem olumlu sonuçlar vermeyi başarmış görünüyor.

Yöntem, plak oluşumunu azalttığı gibi, çürüklerin yoğunluğunu da engellemiş. Hidrojen peroksitin, ağız gargaralarında kullanılan bileşen olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Madem işe yarıyor, neden hemen kullanılmaya başlanmıyor? diye sorabilirsiniz...

Sebebi belli. Nanoparçacıklar ismi gibi oldukça küçük ve kontrolü son derece zor. Ağız gibi bir noktada serbest bırakılan parçacıklar, vücudun diğer bölgelerine erişip bu noktalarda istenmeyen aktiviteler gerçekleştirebilirler.

Pahalı ya da uygulaması zor da olmayan bu nanoparçacık yöntemi, yakın bir gelecekte ağızlarımızda yer alacak gibi görünüyor.

Yine de bilim insanları, tam anlamıyla güvenli ve kontrol edilebilir seviyeye gelinmeden çalışmalarını sonlandırmayacak. 

O vakte kadar fırçalama, diş ipi ve gargara yapmayı unutmamak en iyisi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asosyolog

o koyduğunuz fotoğraf neydi yaa ıyykkk bi acayip oldum asdljkj

Görüş Bildir