Görüş Bildir
Haberler
Dijital Ekranlara Türkçe Zorunluluğu

Dijital Ekranlara Türkçe Zorunluluğu

Fatih UZUN
14.06.2014 - 13:04 Son Güncelleme: 14.06.2014 - 13:15

Dijital Ekranlara Türkçe Zorunluluğu

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tanıtma ve kullanma kılavuzları, garanti belgeleri ve satış sonrası hizmetlere ilişkin usul ve esasları belirledi. Buna göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde hazırlanan 'Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği', 'Garanti Belgesi Yönetmeliği' ve 'Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği'ne göre, üretici veya ithalatçılar ürünlerin kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere belirlenen sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmak zorunda olacak.

Üretici veya ithalatçılar, tüketicilerin talebi üzerine yedek parça satışından kaçınamayacak. Servis istasyonlarının yedek parça fiyat listesini tüketicilerin görebileceği bir yere asması veya katalog halinde ya da elektronik ortamda tüketiciye göstermesi zorunlu olacak.

Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği

Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu Yönetmeliği'ne göre de tüketicinin kullanımına sunulan mallar Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılacak. Tanıtma ve kullanma kılavuzu açık, sade, anlaşılabilir bir dilde ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve kağıt üzerinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye verilecek.

Kılavuzun kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye sunulması halinde bu bilgiler ayrıca üretici veya ithalatçının internet sitesinde de yer alacak.

Yönetmeliğe göre, ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadelerin Türkçe olması zorunlu olacak. Bu hüküm 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Garanti Belgesi Yönetmeliği

Garanti Belgesi Yönetmeliği'ne göre de satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmeyecek.

Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade edecek.

Tüketicinin malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, azami 30 iş günü içerisinde bu talebi yerine getirecek

  • aljazeera.com.tr
Kaynak: http://staff.aljazeera.com.tr/haber/d...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam