Deprem Sonrasında Belki de Hayatımızı Kurtaracak Deprem Çantamızda Neler Olmalı?

417PAYLAŞIM

Elazığ'da hepimizi çok korkutan şiddetli bir deprem yaşadık. Peki, deprem öncesinde hazırlamamız gereken çantada ne olmalı ve deprem sonrası ne yapabiliriz?

Kaynak: 1, 2

Öncelikle çevrenizin ve kendinizin emniyetinden emin olduktan sonra mümkünse,

Elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın, soba ve ısıtıcıları söndürün.

Ardından deprem çantanızı alıp toplanma alanına gidin.

Acil toplanma alanları için:

İstanbul ve Tüm Türkiye'de Mahalle Mahalle Tüm Acil Toplanma Alanlarına Nereden Bakabileceğinizi Biliyor musunuz? - onedio.com
İstanbul ve Tüm Türkiye'de Mahalle Mahalle Tüm Acil Toplanma Alanlarına Nereden Bakabileceğinizi Biliyor musunuz? - onedio.com

Uzun zamandır konuşulan olası büyük bir depreme karşı yapmamız gereken en önemli şeylerden biri de deprem çantası hazırlamak.

Aslında hepimiz bu çantanın evimizde bulunması gerektiğinin farkında olsak da çoğumuzun evinde bir deprem çantası yok.

Depremden bu kadar korkmuş ve söylemler bu kadar artmışken gelin birlikte deprem çantamızı hazırlayalım ve evimizin kolay ulaşılabilir bir yerine koyalım.

1. Taşıyabildiğiniz kadar su.

Taşıyabildiğiniz kadar şişelenmiş sular çantanıza koyacağınız ilk ürünler olsun. Plastik şişeler ağırlık bakımından kolay taşınır olacaktır ancak ara ara ömrü bitmeden şişeleri değiştirmeniz ve güneşte bırakmamanız gerekir.

2. Kolay bozulmayacak yiyecekler.

Çantanıza,

 • Konserve yiyecekler

 • Bisküvi 

 • Kraker gibi uzun süre dayanan gıdalar koyun.

3. İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantasını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

İlk Yardım Çantasında,

 • 1 adet otomatik turnike

 • 1 adet flaster

 • 2 adet büyük sargı bezi

 • 3 adet üçgen sargı bezi

 • 10 adet çengelli iğne

 • 1 adet paslanmaz makas

 • 10 adet yara bandı

 • 2 adet cerrahi eldiven

 • 1 kutu gaz kompresi

 • 1 adet antiseptik solüsyon

 • Suni solunum maskesi

 • Yanık örtüsü

 • Hidrofil pamuk bulundurmalısınız.

4. Pilli radyo ve yedek piller

Deprem anında yoğunluk sebebiyle muhtemelen operatörler kapanacağı için haber alabileceğiniz tek yer radyolar olabilir.

5. Pilli el feneri ve yedek piller

Muhtemelen etraf karanlık olacağından önünüzü aydınlatmak ya da nerede olduğunuzu karanlıkta belirtmek için kullanmanız gerekebilir.

6. Battaniye

Soğuktan ve zeminden korunmak için yumuşak taşıyabileceğiniz bir battaniye.

7. Bir miktar nakit para

Bir miktar parayı deprem çantasında saklamanız satın almanız gereken şeylerde önem arz edebilir.

8. Kibrit ve çakmak

Çantanıza koyduğunuz çakmağın gazının dolu olduğundan, kibritin yandığından emin olun.

9. Yedek ev, iş yeri ve araba anahtarı

Panikle evinizde çıkarken deprem çantasını alabilir ancak anahtarlarınızı unutabilirsiniz.

10. Kalem-Kağıt

Kaleminizin yazdığından emin olun. Mürekkebin akabilme ihtimaline karşı kurşun kalem ve kalemtıraşla birlikte tükenmez kalem koyabilirsiniz.

11. Düdük

Yerinizi sesle belli edebilirsiniz. Boynunuza takabileceğiniz bir ipe takarak çantanıza ekleyin.

12. Mevsime uygun yedek giysiler

Mevsim değişimlerinde çantanızdaki kıyafetleri değiştirmeyi unutmayın.

13. Hijyenik ped v.b

14. Önemli evraklar

Sigorta poliçeleri, bonolar, hisse senetleri, kontratlar, senetler, Nüfus sureti, ikametgah, tapu, sigorta belgeleri, hesap cüzdanı v.b.

15. Pasaport

Sigorta kartları, doktor kayıtları v.b önemli mobil sistem giriş şifrelerini de bir kağıda yazıp koyabilirsiniz.

16. Önemli telefon numaraları

Eğer bebeğiniz varsa:

 • Mama, 

 • Bebek bezi, 

 • Biberon,

 • İlaçlar,

 • Yedek giyecek, 

 • Sahip olduğu rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, alerjiler, ihtiyaç duyulan özel ekipman ve protezler ile doktor, aile iletişim ve adres bilgilerini kapsayan, tüm acil durum bilgilerinin yer aldığı bir kart.

Yaşlı bireyler için:

 • İlaçları 

 • Sahip olduğu rahatsızlıklar,

 • Alerjiler, ihtiyaç duyulan özel ekipman ve protezler ile doktor, aile iletişim ve adres bilgilerini kapsayan tüm acil durum bilgilerinin yer aldığı bir kart.

Engelliler için:

 • İlaçları,

 • Fiziksel engeli, sahip olduğu rahatsızlıklar, alerjiler, ihtiyaç duyulan özel ekipman ve protezler ile doktor, aile iletişim ve adres bilgilerini kapsayan, tüm acil durum bilgilerinin yer aldığı bir kart.

Evcil hayvanlar:

 • Veteriner bilgileri

 • Aşı kayıtları

 • İlaçlar, ilk yardım malzemeleri, 

 • Tasma ve sevk kayışı

 • Evcil hayvanınızın güncel bir fotoğrafı

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arslanoglu

o anda çantayı almak tam bir süper güçtür...! maalesef öyle olmuyor o işler doğalgaz du elektrk kapatmaya insanın bedeni izin vermiyor ki gitmeye

husniyeyaman

Çantanıza kuran koyun

hipergrafi

Snickers, Eti Canga türevi içi dolu şekerlemeler ve cezeryeler de konulabilir. Hem az yer tutacaktır hem de içindeki yüksek karbonhidrat ve şeker oranı ile tok tutmasa bile vücut ısısını ve enerjimizi korumaya yardımcı olacaktır.

tirtilsavar

Çakmak kibrit kesinlikle yanlış bilgi.ilk 72 saat hayati önem taşıyor.onemli evraklar varsa sürekli kullanilan ilaçlar düdük el feneri ve ilk yardım malzemeleri ile beraber su ve kraker doğrudur.ayrica olası bir durumda ailenizle ayrı yerlerde bulunabilirsiniz.cocuklarinizi okula gönderirken cebine muhakkak afet bilgi kartı hazırlayın.ulasilmasi gereken kişi ve tlflariyla beraber ailece önceden belirlenmiş bir buluşma alanı bilgileriyle ,varsa sağlık sorunu ve kullandığı ilaç isimleri yazsın.afet bölgesi dışında bir kişi önceden belirleyerek,bu kişi üzerinden haberleşmesi saglanmali.ilk yardım kesinlikle ogrenilmeli ve ailece tatbikat yapilip olası bir afet durumuna hazırlıklı olunmalı.bunlar çok basit ama hayati öneme sahip bilgiler ve hazırlıklar.simdilik geçmiş olsun ama her an tekrarı olabilir.tedbir hayat kurtarır.

ufukdiyo

Geceleri dışarısı -10 derece oluyor. Çantamda suyla dışarı çıksam en fazla iki üç saate yanımdaki su donar. Donmuş suyu vücut ısısı ile eritmek enerjiyi boşa harcatır. Ve çantamdaki konserveler de donacaktır.

tirtilsavar

Uzunca bir cevap verdim ama yayınlanmadı sevgili ufukdiyo..kısaca yazayım umarım yayınlanır.umarim böyle bir tecrübeye mecbur kalmazsınız.burada öncelikli amaç afetzedenin refah düzeyini en üst seviyede tutmak değil,afetzedeyi hayatta tutmak!!!kibrit cakmak panik halinde enkaz altında ve çevresinde kullanılması sızan doğalgazın parlamasina veya enkaz altında ihtiyacınız olacak oksijen seviyesini düşürmeye sebep olur.bunlar dışında zaten dışarı çıkabilecek durumdaysaniz,belirlenen alanlarda ihtiyacınız olacak her türlü yardım uzmanlarca sağlanacaktır.evet güven sorunu yaşıyoruz ve herşeyi sorgulamak hakkımız fakat bazı durumlarda sorgulamk için zamanımız olmayabilir.uluslararasi alınmış kararlarla sabit bu önlemler hayatınızı kurtarır.

ufukdiyo

Bulunduğum bölgede doğalgaz yok. Deprem anında sabaha kadar kendi başıma kalacağımdan son derece eminim. Deprem çantam hazır ve kapının dibine koydum. Yatağımın yanında da bolca su ve kuruyemiş var, ve tabii fener düdük ve ilkyardım seti. Sabahtan beri listelere bakıyorum, geceyi atlatabilmek için bir çadır şart. Bu durumda da çadıra sahip çıkacak güvenilir bir ortak gerekir ki yardım aramak için çadırdan ayrılabileyim. Kafamda deli sorular. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

tirtilsavar

Olası bir afet için hazır olmak demek sadece ekipman yeterliligiyle sınırlı değil evet haklısınız ve yaptığınız hazırlık için sizi tebrik ederim.şoyle yapalım.yasadiginiz il afet yönetimi müdürlüğüne,yalnız yasadiginizi ve olası bir afet durumunda bilgi verebileceğiniz kimse olmadığını bildirebilirsiniz.bunun dışında,akut guvendeyim uygulaması var.tlfnunuz musaitse lütfen indirip olası afet durumunda sizden konum ve durum bilgisi alacak 5 telefon numarası girebilirsiniz.

tirtilsavar

bu numaralar arasına yakınınız olmasa bile,mahalle muhtarinizin cep telefonunu,aile hekiminizin cep telefonunu, bina yoneticisinin cep telefonunu,yaşadığınız ilin aile bakanlığına bağlı sosyal hizmet uzmanının(bilgilendirerek)cep telefonunu ve mümkün olsa benim cep telefonumu yazabilirsiniz.arada çay içtiğiniz bir çaycı da olur,ekmek aldığınız fırın sahibi de olur.cadir ihtiyacı sizin düşünmeniz gereken bir ihtiyaç değil.

tirtilsavar

konaklama kalabalık ailelerde daha güç olabiliyor ve taşrada elzemdir.siz sırt cantaniz ve tedbirleriniz ile hayatta kalın.konaklama için ilgili kurumlardan yardım istemekten çekinmeyin.hepsi bu.sadece hayatta kalmak için elinizden geleni yapın.umutsuzluga kapılmadan önce kendi güvenliğinizi sonra ise belki başka canların guvenligini sağlayabilirsiniz.ama önce siz!

tirtilsavar

Yorumunuzu beğenmek isterken onedio şikayet olarak algıladı...istemeden oldu.yorumlarimi okuyabilmeniz ve yardımcı olabilmesi dileğiyle.

cxa1191s

En az 2 adet telsiz. kalem pil ile çalışan, özel frekans kullanmayan yani diğer çoğu telsiz ile aynı frekansları kullanan tip el telsizleri. El telsizi sizi şehir dışı hatta yandaki ilçe ile bile konuşturmaz ama sanılanın aksine sizin de böyle bir ihtiyacınız çok olmaz. Deprem sonrası aynı evde/mahallede yaşayan diğer aile üyeleri ve bölgenizdeki yardım ekipleri ile görüştürsün yeter. Yedek kalem pilleriniz de olsun. Depremden önce evde kim varsa alsın kullansın pratik yapsın kullanımı basit olsa da deprem herhangi bir şeyi öğrenmek için doğru zaman değil. Ayrıca çantanız sırt çantası türü olursa deprem sonrası taşımak çok kolay olur.

Görüş Bildir