14 Madde ile İslam'da Günahların Affedildiği ve Kulların Temize Çıkarıldığı Berat Kandili!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur."

Üç aylar içerisindeki mübarek günlerden birisi olarak kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. İşte bu kutlu günün önemi.

1. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir

 İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir.

2. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

3. Berat (Berâet), borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi mânâlara gelir.

Berat Kandili, Allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir. 

4. Bu mübarek gecenin dört tane adı vardır.

En bilinen adı ''leyle-i beraa'' (Berat Gecesi) olmakla birlikte ''leyle-i mübareke'', ''leyle-i rahmet'' ve ''leyle-i sakk'' isimleridir.

5. Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır.

Levh-i mahfuz; “levh” levha, “mahfuz” ise korunmuş demektir. Allah’ın takdir ettiği, olmuş ve olacak bütün şeylerin üzerinde yazılı bulunduğu kabul edilen kader levhasına denir.

6. Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.

Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.

7. Rahmet kapılarının açıldığı 4 geceden biridir.

Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa'bânın onbeşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.

8. Bu gecede Allahü teâlânın rahmeti zuhûr edip, mü'minleri magfiret eder, bağışlar.

Şa'bân ayının onbeşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan mağfiret olunmaz.

9. Peygamber efendimiz Berât gecesinde, sabaha kadar ibâdet ederdi.

10. Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

11. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır.

12. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir.

13. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur.

14. Bu mübarek gecede bol bol tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı ve Kur'an-ı kerim okunmalıdır.

Biz de Onedio ailesi olarak tüm inananların kandilini kutlarız. ☺

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayar-abi

bu gece rahmanın nuru semayı kaplayıp, af ve mağfiret dileyenlere nida eder... yok mu affolunmak isteyenyokmu rızk isteyen? elleriniz semada dileyin bu gece... önce islam için sonra vatan ve birlik için sonra sevdikleriniz ve kardeşleriniz sonrada kendiniz için...ALLAH DUALARINIZ KABUL GÜNAHLARINI AFFETSİN... BERAAT EDİLENLERDEN OLMAK DİLEĞİYLE... HAYIRLI KANDİLLER...

notthatreligious

Öldür, tecavüz et, çal çırp ne de olsa Berat Kandili var. Yaşasın Berat Kandili istediğim her pisliği yapabilirim ve Berat Kandili sayesinde hepsi affedilir. Allam sen büyüksün sağol cnms.

cr7muslera

öldür,tevecüz et, çal çırp bunların hepsi kul hakkıdır.kul hakkı dışında allah herşeyi affeder.Kul hakkı yemeden ölmeyi herkese nasip etsin.Kul hakkı iki insan arasındanki haktır.Allah buna mudahale etmez.

notthatreligious

He taam o zaman

Gizli Kullanıcı

arap puta taparken Türk Göklere Bakıyordu.

must11

Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." Bu cümle Allah adına iftiradır. Kadir gecesi dışında hiç bir kandil veya mübarek gece yok. Kadir gecesi de Ramazan ayının belirsiz bir gecesindedir.

ezgisen

gözlerim doluyor böyle güzel şeyleri görünce af dilemenin şükür etmenin günahlardan arınmanın dua etmenin daha bi sürü şey için ayrılan, göğün kapılarının aralandığı nice günler var ellerimizde.. okdr çok fırsat var.. temizlenmek için yalan dünya aleminde şanslarımız var.. biz ne yapıyoruz pc karşısında tv karşısında barlarda discolarda alkolde karı kız peşinde erkek peşinde koşuyoruz.. ne oluyor ruhani sıkıntılar üzerimize oturan filler.. günah işliyoruz ve istemesekte bunun son derece farkındayız her derdin devası olduğu gibi ruhumuzun devasıda bol bol duadır. gelin bu gece hep birlikte temizlenelim.. KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

itsasin

her gün 16 bin 500 çocuk yetersiz beslenme veya açlık sebebiyle hayatını kaybediyor.bunu görmeyen senin günahlarını görmez merak etme.

ezgisen

bunu gören var merak etme.. sen o güzel kafanı yorma. niye biliyor musun bizler yüzünden aç o insanlar. şu ünlülere zenginlere paralarını boş yere harcayanlara baksana bi. bana bir tane faiz yemeyen gerçekten alnının teri ile kazanç sağlayan zengin göster. bi tarafta 40 50 odalı evlerde saraylarda villalarda kalan insanlar var iken tabi ki sokaklarda yatan insanlar olur. instagramda ne olduğu belirsiz sırf gösteriş olsun diye avuç içi kadar şeye bir sünya para harcayıp 1 tl olan ekmeği o aç insanlara vermeyen insanlar varken bunlar aç ve yetersiz besleniyor. sen niye görmüyorsun onlar niye görmüyor. bak sinem kobal ve kenanın düğün masrafına 1 gece için kaç insan doyardı. bunlara bakınca ayyy deyip bakıyorken özeniyorken. niçin açları görünce kaçıyorlar. Allah hepsini görüyor sen merak etme güzel kardeşim

koala-neco

İslamın bekçisi koskoca arap sermayesi faizle dönüyorken kimse bana faiz haram demesin Allah adamı taş eder :)

koala-neco

bkz . petrolden gelen bütün para yatırım şirketlerine akıyor: yatırım şireti= faiz ;)

ezgisen

ben ne dedim bende onu dedim kovalacım :) faiz yemeyen zengin göster !!! :D

itsasin

görüyor ve bir şey yapmıyorsa kötü , görüyor ve yapamıyorsa güçsüzdür .geri kalan kısımlarda haklısın.peki sen ne yapıyorsun ?

koala-neco

Nihat hatipoğlu, faiz yemiyor ama senin 100 senede kazanamayacağın parayı 1 ayda 3-5 tane saçma soru cevaplayarak kazanıyor :)))

ezgisen

benim ne yaptığımı hani o görmüyor dediğiniz rabbim görüyor işte.. senin görmene gerek yok

koala-neco

mesela şuan çalışmıyor burda zaman öldürüyorsun bunu görebiliyorum -.- dsdsdsd

ezgisen

çünkü yapmam gereken dünyavi işimi şuan burda bitirdim olsa idi yapmaya devam ederdim. burdaki işim yani mesai saatim bitince bende gidicem zamanımı burda harcamıyorum anlayacağın

itsasin

o görse açlıktan ölen bebeklere yardım eder senden önemli konular var bence.yardım etmiyorsa kötü edemiyorsa yetersizdir.aramızdaki fark ben ediyorum sende edersin biliyorum.

ezgisen

burada senden benden önemli konu diye bir şey yok kardeşim buna sen karar veremez ayrıca bencillikte edemezsin. sen görmüyor yada yetersiz diye savunuyor isen kandil içeriğinde benim yorumumun altında işin ne.. ben şahsen inanmayan kimseye gidip zorla inandırmaya kalkmıyorum. ona cevap yağdırmıyorum. niye çünkü saygı duyuyorum.. şimdi sende bana inandığım ve ayrıca gören bir rabbimizin olduğunu bildiğim için saygı duy iyi günler dilerim

koala-neco

dünyavi değil dünyevi :) tamam ne sinirleniyorsun ki hani sevgi barış diniydi islam ? eleştiriye de gelmiyonuz ya -.- dsdsd

ezgisen

yok sadece sıkıldım cevap vermekten :) ayrıca teşekkürler dünyevi yanlış yazmışım

koala-neco

işim yok diyen sensin mesaini boş boş geçirme diye meşgale yaratıyoruz işte sana boş oturmak en büyük günah, onun yerine bize çemkir işte ne güzel :) dsds

ezgisen

estağfurullah niye çemkireyim :) bir muhabbet uzayınca sıkılıyorum yapımda var anlamayana laf anlatmak işime gelmiyor

koala-neco

ama ne demişler islam sevgi barış ve sabır dinidir anlamıyorlarsa sabırla anlatacaksın, savunduğunuz değerlerle ters düşüyorsunuz sabretmeyerek :))

ezgisen

Seni dinleyen bir kişiye sabırla ilgi alaka gösterirsin dinlemiyor ise söylediklerime kapalı ise niye uğraşayım :)

koala-neco

en azından fikirlerini karşı tarafa kabul etttirmek için KOCA KOCA BÜYÜK HARFLERLE YAZIP agresifleşen savunuculardan değilsin buna da şükür ))

Başlıklar

onedio
Görüş Bildir