Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Ütopya: Her Şeyin Güzel Olduğu Alternatif Evrendeki Türkiye'den 23 Gündem Konusu

157bPAYLAŞIM

Farklı bir evrende modern bir Türkiye var mıdır? Gerçekten böyle bir yer varsa, gündem konuları bunlara çok benziyor olsa gerek.

O evrende neler yaşanabileceğini tahmin etmeye çalışalım...

1. "Kuruluşunun 56. yılında Devrim markasının sergilediği yeni model, İstanbul Autoshow'un gözdesi oldu."

2. "Dolar, TL karşısında güne değer kaybıyla başladı. 1 Dolar, 1,29 TL"

3. "Devletin parasıyla takım elbise aldığı belirlenen milletvekili Recai Kamil Bahçesiz, halktan özür dileyerek istifa etti."

Recai Kamil Bahçesiz'in hedefi başbakan olmaktı, bunu kendisi açıklamıştı.

Sunucu: Recai Kamil Bahçesiz sizce bir gün başbakan olabilir miydi?
Yorumcu: Güldürmeyin beni, hangi Türkiye'de yaşıyoruz? Zaten ona kalsa istifa etmezdi, kamuoyu baskısına dayanamadığı için istifasını verdi.
Sunucu: Yine de pek çok ülkede ihmallerden dolayı yüzlerce insan ölse bile istifa etmemekte direten milletvekilleri bulunuyor. Aslında onlara örnek oldu denilebilir. Peki, bir gün başbakan olsaydı Türkiye İspanya olur muydu?
Yorumcu: Yok Malezya! En fazla İtalya olurduk.

4. "2016 işsizlik oranı yüzde 3,17'yle beklentilerin altında. Yoksulluk oranı ise yüzde 2'ye geriledi."

5. "Çorum Üniversitesi profesörlerinden Sedef Açılançiçek, fizik dalında Nobel kazandı."

"Böylelikle Nobel kazanan 26. Türk oldu. Ayrıca Yozgat Üniversitesi profesörlerinden ABD asıllı Jane Coates de kimya dalında kazanan isim oldu.

Bilindiği üzere ABD'de doğup, eğitimine Türkiye'de devam eden Aziz Sancar iki yıl önce kimya ödülünün kazananı olmuştu." 

6. "Brexit'in ardından tekrar gündeme gelen 'Avrupa Birliği'nden çıkmalı mıyız?' tartışmasını halka sorduk!"

Halk: Açıkçası yıllardır Avrupa Birliği üyesi olmamızın ekonomik açıdan getirisinin sanıldığı kadar yüksek olmadığı görüşündeyim. Birlik dışındaki Norveç'e baktığımız zaman belki de büyük bir kesim onların Avrupa Birliği içerisinde olduğunu düşünüyordur. Keskin bir fark yok anlayacağınız. Birlik ülkelerinin gerek eğitim gerek ekonomi bakımından Türkiye ortalamasının altında olması da bu bakımdan kazancımız olmadığını gösteriyor. Özetlemek gerekirse; Birleşik Krallık'ın bir kaybı olmayacaktır, Türkiye de çıkarsa bir kaybı olmayacaktır ancak birlik-beraberliğe inanan bir bireyim, bu yüzden bile ilişkilerin sıcak kalmaya eğilimli olduğunu düşünüyorum. Neyse, Varlık Felsefesi dersi için öğrencilerimi fazla beklettim. Görüşlerim bu kadar. İyi çalışmalar.

7. "TURK(Türkiye Uzay ve Rasathane Kurumu) yeni bir yaşanabilir gezegen keşfettiğini duyurdu."

"Detaylı bilgiler Konya'daki merkezden basın açıklamasıyla birazdan duyurulacak."

8. "Güney Afrika asıllı Türk vatandaşı mucit ve girişimci Elon Musk, uzun süredir hayalini kurduğu Mars'a insan götürme projesinin tüm detaylarını özel bir sunumla paylaştı."

Elon Musk bir röportajında, geçmişte Türkiye’ye çok taşınmak istediğini ve o zamanki düşüncelerini şu şekilde açıklamıştı: "Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer."

9. "Günün kötü haberi: Şok şok şok! Bu yıl Avrupa'nın en büyük ekonomileri arasında bir basamak gerileyerek 4.lüğe düştük."

10. "Yaşanılmak istenen ülkeler sıralamasında Türkiye 6. sıraya yükseldi."

"Ayrıca Avrupa'da suç oranı en düşük 3. ülke durumundayız."

11. "Hollanda başbakanıyla görüşen Başbakan Semiha Durmaz, Afrika'ya yapılacak ortak yardım için açıklamalarda bulundu."

"Yapılan görüşmede insanlık adına önemli kararlar alındı..."

12. "Brezilya'da düşünce özgürlüğü dinlenmeksizin hapse atılan yazarlar için ülkemizin dört bir yanında protestolar düzenlendi."

13. "Dünyanın en iyi üniversiteleri 2016-2017 listesi açıklandı. Listede Türkiye'den 78 üniversite ilk 500'de yer aldı."

14. "Avrupa'nın en büyük kütüphanesinin açıldığı bu günde, halkımıza çoklu evrenler teorisini sorduk."

15. "Eğitime ayrılan bütçe bu yıl daha da arttırıldı, bunda orduya ayrılan bütçenin azaltılması da etkili oldu."

16. "Hayvanat bahçelerinin kapatılması için düzenlenen protestolar işe yaradı, bu konuda önemli adımlar atılacak."

17. "Yeni bir deneyim sunmak için yayın hayatına başlayan evlilik programı, istenilen izleyici sayısına ulaşamadı ve ilk günden iptal edildi."

"Flash TV'de ilk bölümüyle ekrana gelen Nikola Tesla'nın Hayatı dizisi ise, reytinglerde 3. olarak dikkatleri çekti."

18. "Tarihe geçen fotoğraflarda bugün: 1987 yılında iki dakika geç kaldığı için ÖYS'ye alınmayan bir öğrenci."

Sunucu: "Bilindiği gibi o yıl son kez ÖYS düzenlenmişti, kaldırılmasından bu yana eğitimin olumlu yönde ilerlediğine tanıklık ettik.

19. "Bugün eşcinsel evliliklerinin yasalaşmasının 10. yıldönümü yürüyüşlerle kutlandı, Justin Trudeau da Taksim'deydi."

Yorumcu: Bilindiği üzere dünyada ilk kez Hollanda'da 2001 yılında yasallaştı, 6 yıl geç kalmış olsak da insanlık değerleri için önemli bir adımdı. Bu evlilikleri yasal olarak gören 19 ülkeden biri olmak güzel.

20. "Bu geceki programımızda Türkiye tarihinde hiç darbe yaşanmamasını ve bunun bize yararlarını konuşacağız konuğumuzla."

21. "Milletvekillerinin, Edirne'deki yağlı güreş turnuvasına dikkat çekmek adına gerçekleştirdikleri mizansen sonrasında kahkahalar havada uçuştu!"

22. "Kadın milletvekili sayısı ilk kez yüzde 51'le çoğunluk durumuna geldi."

23. "57 yaşındayken siroz hastalığını yendikten sonra 97 yaşına kadar yaşayan Atatürk, bu hastalık nedeniyle ölseydi neler olabileceğini konuşacağız konuğumuzla..."

Yorumcu: Her gün ayrı bir problemle boğuşurduk, düşüncesi bile kötü.

Ütopya 2

Hayali Bile Güzel Olan Alternatif Evrendeki Türkiye'den 22 Gündem Konusu Daha! - onedio.com
Hayali Bile Güzel Olan Alternatif Evrendeki Türkiye'den 22 Gündem Konusu Daha! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-akoglu3

Ya bu ne olm QOIWEUĞIOTUQWĞIOTUQWĞOITUQWĞOITQW

piyetro-yurdana-88

Bakın Atatürk'ün 100 yıl daha yaşamış olması bile bizim toplumumuzu, kültürümüzü, genel ahlak anlayışımızı kalkıp bir Avrupa ülkesine dönüştürmeyecekti. Atatürk'ün düşünce hayatına yön veren isimleri biraz olsun gözden geçirmek bile bu sonuca varmak için yeterlidir diye düşünüyorum.

piyetro-yurdana-88

Daha somut örnekler verecek olursak; Atatürk hayatının son aylarında dahi Hatay'ın, Musul'un ve Kerkük'ün sınırlarımıza dahil olması için hasta yatağından kalkıp var gücüyle çalışmış bir liderdir. Ülkesinin sınırlarını çağının meşru yolları ile genişletmeye çalışan bir adamdan bahsediyoruz, kardeşlik türküleri söyleyen bir din adamından değil. Uyguladığı dış politika yeni kurduğu ülkesini felaketlerden koruduğu gibi müttefik ve hatta sömürge arayışına yöneltmiştir, öyle ki Atatürk'ün sağlığında dahi nispeten silik kalmış denilebilecek birçok ülke Türk diplomatların iki dudağı arasına bakıyordu. Çoğumuz için hayal kırıklığı olacak ama, Atatürk sanıldığının aksine gerçek bir diktatördü, bunu inkar etmiyor bile. Ülkesinin ve milletinin çıkarlarına uymayan düşünceleri yasaklamaktan, bu düşüncelerin sahiplerini idam etmekten de çekinmedi.

piyetro-yurdana-88

Atatürk yaşasaydı eğer, biz Belçika olmayacaktık. Zamanında Osmanlı'nın olduğu gibi, Timur Devleti'nin olduğu gibi, altın çağını yaşayan ve insanlığa ışık saçan bir Türk devleti olacaktık. Ne kültürümüz, ne aile yapımız, ne de geleneklerimiz kaybolacaktı.

piyetro-yurdana-88

Yani tuhaf, Ortadoğu'nun kapısında süpergüç olmaya oynayan bir devlet nasıl olur da askeri harcamalardan ödün verir, yahut devlet politikasındaki altı oktan birisi ''milliyetçilik'' olan bir devlet nasıl olur da eşcinsel evliliğe sıcak bakabilir? Atatürk'ün böyle aptalca çelişkiler içinde olacağını düşünmek bile başlı başına Atatürk'e hakaret olur. Bunun gibi basiretsiz, vizyonsuz, çocukça kararları verebilmek için Atatürk'e ihtiyacımız olmadığını kanıtlayan kişiler yönetimde söz sahibi değil mi zaten?

piyetro-yurdana-88

İyi de gerçekten bu içerik tehlikeli derecede cahil birisi tarafından hazırlanmış olmalı, Dolar 1.29'a düşmüş olamaz. Hani 1.29'a düşebilmesi için önce 1.29'u geçmiş olması gerekmez mi? Atatürk beş yıl daha yaşamış olsa yerde gördüğün Dolar'ı almak için eğilmeye bile üşenirsin tahminimce. Sadece birkaç yılda kurulan fabrikaların sayısı bile üç haneli sayılarla ifade ediliyor, ekonomik çılgınlığı hayal edebiliyor musunuz?

emrehan-pekoren

Hocam, o çağın şartlarına göre Atatürk gayet yenilikçi biriydi. Kadınlara tandığı haklar olsun, bilimi üstün görmesi olsun. Her insan zamanla değişir, gelişir, eğer sabit fikirli, sığ, sekter görüşlü biri değilse değişir. Yani burada (arkaşın hazırladığı konu) bazı yerlerde abartı da olsa bahsettiğiniz tarzda adam olacağını sanmıyorum. Tabii diktatörlük konusunda şurada katılırım. Savaş zamanı ipleri eline almak istemiştir. Savaş anında zaten her ülkenin böyle bir yetkisi vardır. Daha hızlı kararlar alınmasını sağlar ama savaş zamanı olmadığında böyle bir yönetime gerek yok. Günümüz çağında da böyle ülkelerin ayakta duramadığını hepimiz görüyoruz. Rusya gibi, Çin gibi dev bir balon ülkesi olur kalkınmış bir Türkiye bile diktatör yönetimiyle.

piyetro-yurdana-88

Katılmıyorum.

nonsine

Böyle bir alternatif evrende batılıların Türkler hakkında aşağılayacak ve küçümseyecek konu bulamayacaklarına eminim. Ne olurdu yurdun dört bir yanından aydın insanlar çıksa, ülkemizi layığıyla temsil etse, milletin giyimiyle kuşamıyla ilgilenmek yerine tüm dünyanın gıptayla takip ettiği bilimsel projeler düzenleseler.

Gizli Kullanıcı

siz kafayı yemişsiniz yahu

fatih-sultan-mehmet3

Eğitimde reformlar yapın gerisi gelir.

Görüş Bildir