Bir Örnek: Gündemimize Oturan İsmet İnönü, Nasıl Bir Devlet Adamıydı?

-

İsmet İnönü ismi, güncel siyasetin seyri içerisinde yeniden gündeme geldi. Yıllardan beri süregelen tartışmalar bunun üzerine normal seyrinden daha yüksek bir grafik çizmeye başladı. Peki İnönü nasıl bir karakter yapısına sahipti? Birkaç tarihî örnekle bu konuya değineceğiz.

İnönü kindar birisi değildi. Faaliyetlerinden de liyakata ve adalete önem verdiği görülüyor. Nitekim Zeki Kuneralp'in kariyerini etkilemesi buna örnektir.

Kuneralp, Milli Mücadele döneminde Kuvayı Milliye hareketini eleştiren, TBMM Hükumetine muhalif olan gazeteci-bürokrat Ali Kemal Bey'in oğluydu. Babası 1922'de linç edilerek öldürüldü, kendisi ise yurt dışında büyüdü. Çocukluktan beri Avrupa içerisinde geçirdiği süre zarfında 5-6 lisan öğrenmişti. Yıllar sonra yurda dönüp vatan hizmetine girmek istedi, fakat babasının namı önüne engeldi. ''Vatan haininin oğlu'' yaftası yapıştırılmıştı üzerine.

Zeki Kuneralp Dışişlerine girip çalışmak istiyordu. Adaylar arasında özellikle dil bilgisiyle ön plana çıkmıştı. Fakat bürokrasi, babası dolayısıyla kendisine ambargo koymuştu.

Konu İnönü'ye gittiğinde paşa bu durum karşısında şaşırdı. Bürokrasi kanadı Zeki Kuneralp'in göreve alınmasının sakıncalarından bahsediyordu. İnönü ise konuyu eğip, bükmedi. Hemen kararını verdi, Kuneralp memuriyete alınacaktı! Evlatlar babalarının yapmış olduğu yanlışlardan, suçlardan mahkum edilemezlerdi. İnönü'nün bu şekildeki kefaletiyle elçi olan Zeki Kuneralp uzun yıllar Türkiye'yi birçok ülkede temsil etti. 1998'de yine görevi başındayken suikasta kurban gitti.

Bir diğer yandan, İnönü'nün Adnan Menderes'in idamında dahili olduğu iddiaları ortaya atılmaktadır. Oysa tarihî belgeler bunun tam tersini göstermektedir.

Gerçekten İnönü ve partisi 27 Mayıs hareketinin karşısında durmamıştır. Hatta paşa, o sıralarda Amerika'daki oğlu Erdal'a yazdığı mektubunda ''Askeri idarenin aleyhinde bulunma'' demiştir. Aynı mektupta ihtilali de şöyle yorumlamıştır: ''Tamamıyla bozulmuş ve soysuzlaşmış bir zulüm idaresinin başka türlü kaldırılması mümkün değildi... Çok söyledim, dinlemediler... İş, bir askeri darbeye varmamalıydı. Bu darbenin hiçbir surette tertibi ve tatbiki içinde değilim... Şimdi gerisini düzeltmek için çalışacağım.''

İnönü oğluna yazdığı 7 Haziran 1960 tarihli bu mektubunda söylediği gibi gerçekten de gerisini düzeltmek için çalıştı.

Yassıada'dan Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam kararları çıktıktan sonra kalemi eline aldı ve Cemal Gürsel'e mektubunu yazdı.

''Ölüm kararlarının tasdik ve infazı yüksek milli menfaatlere her suretle aykırıdır. İhtilalden 1,5 sene sonra, geçmiş bir iktidar erkanının siyasi suçlardan dolayı idam edilmeleri, siyasi idamların bünyesinde zaten mevcut olan hak tereddüdünü azami ölçüde artırmış olacaktır. Suçluların en ziyade kahrını çekmiş vatandaşlar bile bu infazı aşırı bulacak ve müteessir olacaklardır... Siyasi suçlardan dolayı ölüm cezası, yeryüzünde hiçbir medeni ülkede hemen kalmamış gibidir.''

Tabii her insan gibi İnönü'nün de hataları vardı. Boraltan Köprüsü Hadisesi, 1944 Türkçü-Turancılık Davası, 1946 Seçimleri bunların başında sayılabilir.

Neticede varmak istediğimiz nokta şudur ki, her tarihî şahsiyeti negatif ve pozitif yönleriyle ele almak gereklidir. Fakat kim olursa olsun, her ne yapmış ise yapmış olsun hiçbir tarihî şahsa hakaret edilmemelidir. İdeolojilerden uzak, sadece tarih bilimi içerisinde şahısları değerlendirmek elbette zordur. En azından küfürlü ve seviyesiz söylemlerden kaçınmak gereklidir.

Tarih, bugünden geçmişin değil; geçmişten bugünün şekillendirildiği bir olguyu içerisinde barındırır. Dolayısıyla geçmişte yaşamış insanların iyi yönlerini yücelterek veya kötü yanlarından intikam almaya çalışarak hiçbir yere varılamaz. Bize düşen, geçmişteki hataları ve başarıları öğrenip bunların günümüzü nasıl şekillendirdiğini anlamak ve geleceğe de bu birikimle sağlam adımlar atmaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emsalden-misal-olmaz.

Babası yüzünden oğlu suçlanmaz deyip örnek olacak davranışı ile taraf tutan insanlar, bugün bir Suriyeli olay çıkardı diye tüm Suriyelilere hakaret ediyor. İnsan iki yüzlü olmayacak işte.

muharrem_ince_sevdalisi

beğenmediğiniz CHP nedir biliyormusunuz türkiye yi kuran uçak üreten (şimdi bile üretemiyoruz) harf devrimi medeni kanun sanayinin 100de 100 artmasıdır anayasadır beğenmediğiniz CHP dünyada taş üstünde taş kalmamışken askerimizim burnu bile kanamamıştır beğenmediğiniz CHP dünyanın tepkisine rağmen rumları ağlatandır türklere toprak kazandırandır abd nin tehditlerini dinlemeyen tüm abd üslerini kapatandır . türkiye mitin rekorunu kırandır (iktidar olmamasına rağmen) (6 milyon) O yüzden sonuna kadar CHP

bayram-ali-yanik

Kime anlatıyorsun kardeşim. Bunlara ne anlatsan booooooooşşşşşşş.

dikos

Chp nedir ile başlayan tüm cümlelerini gözden geçirmelisin ve Atatürk ve silah arkadaşları demelisin.Bir devlet adamı olan Atatürkün başarılarını Chp ye yazamazsın. Uçak fabrikalarını kapatılmasına sebep olan marshall ve truman doktirinide Chp imzaladı,İkinci dünya savaşına girmedik evet babasız kalmadık yine evet girenler bizi geçti ona da evet.Peki ya verilen tavizler..Diplomatik zafer zannediyorsan bu olayı tarihi ve düşmanını hiç tanımamışsın demektir. Abd üslerinin kapatılması olayı yanlış hatırlamıyorsam Süleyman Demirel imzalamıştı oda mı Chpli oldu. Ben sana Chp den bahsediyim Akp ile kaş göz yapıp belediyede yolsuzluğun dibini yapan iski gibi sabahtan akşama kadar güneş altında çalışan işçilerin bulunduğu kurumda yolsuzluk yapan...Tarihinizi iyi bilin partizanlığı felan fırlatın gitsin büyük ihtimalle gerçekler, Türkiye kurulduğundan beri yapılan yolsuzlukların miktarı açıklansa daha oy kullanmaya bile gitmezsiniz.

muharrem_ince_sevdalisi

üsleri kapatan chpli ecevit

ozturk-sadri-alisik

ismet inönüyü hiç sevmem, sebebi sadece şudur, ikinci dünya savaşında millet yiyecek ekmek bulamazken o sefahat yaşamış ve bunu Mehmet Ali Birand ın yakın siyasi tarih belgeselinden öğrenemiş olsaydım inanmazdım, heaaaa askerliği başka, o başka bişe, askerliğini severim

elif-pinar-genc

Paşa unvandır ve büyük harfle başlar

nekibuki

Halen anlamadınız mı ? Adamların derdi ne ismet İnönü nede chp tek derdi var adamların MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. Şuan dil uzatmaya cesaret edemedikleri için bazen İnönü bazen de chp üzerinden Atatürk'ün kurduğu değerleri tahrip ediyorlar. Siz bu adamların hiç Erdal İnönü hakkında bir şey söylediğini duydunuz mu? Sonuçta o da bir siyasetçiydi ve chp nin kapalı olduğu dönemde chp devamı bir siyaset yapmıştır.

ozturk-sadri-alisik

yaşarken Atatürk ün gözünün içine bakacak cesareti olmayanlar sadece yokluğundan adamlık kastırırlar

Başlıklar

İdamTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir