Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Cevaplıyor: Uyku Sonrası Kolumuzda Neden Uyuşma ve Karıncalanma Hissediyoruz?

-

Bu içeriğimizde birçoğumuzun başına gelen ve zaman zaman da oldukça korkutucu olabilen, gerçekteyse çok doğal olan bir sağlık durumunu ele alacağız.

Kaynak: http://www.vox.com/2016/6/6/11854588/num...

Zaman zaman uyandıktan sonra kolumuzda korkunç bir karıncalanma veya uyuşma olduğunu fark ediyoruzdur hepimiz.

Bu durumun nedeni üzerine odaklanmış araştırmacılar ve birkaç açıklama getirmişler.

Bu durumun vücudun kendini koruma mekanizmasının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Hatta daha da net söylemek gerekirse, vücudunuz sizi sizden koruyor.

Hemen açıklayalım: İlk olarak yalnızca üstüne yattığınız kolunuzda bu hissi yaşamanızın tesadüf olmadığı ortada.

İnsanlar bu durumun nedeni olarak genelde "Kan gitmediği için öyle oluyor" fikrini öne sürüyor, ancak işler öyle değil.

Durumun asıl nedeni koldaki sinirlerin sıkışması.

Kollarımızda birkaç farklı sinir hücresi grubu bulunuyor. Bunlardan bazıları kolun ağırlığını taşıyan ve omuz bölgesinde bulunan sinirler, bazıları dirseğimizin hareketine imkan veren sinirler, bazıları da parmaklarımızı oynatmamızı sağlayan sinirler.

Araştırmacılara göre bu sinir hücresi gruplarından birinin üzerine uzun süre baskı uygulanınca beyinden o bölgeye bilgi akışı sekteye uğruyor.

Dolayısıyla uzun süre üzerine yatınca artık herhangi bir bilgi ulaşmamaya başlıyor ve kolunuzu hissetmiyorsunuz.

Bu durum aslında oldukça ciddi ve tehlikeli sonuçları doğurabilecek kadar korkutucu.

Eğer sinirlerle bağlantı uzun süre koparsa sinirlerde kalıcı hasarlar oluşabiliyor. Fakat insan vücudunun mükemmelliği tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Şöyle ki, kalıcı zarar görebileceğiniz noktaya gelmeden önce beyin vücudu hemen uyandırıyor ve olayın daha da ciddileşmesini önlüyor.

Bu noktada henüz hasar oluşma evresine geçilmediği için sinir hücreleri hemen normal durumlarına dönmeye başlıyorlar.

İşte o karıncalanma, iğne batıyormuş gibi hissetme ve uyuşukluk gibi hisler de tam olarak bu evrede gerçekleşiyor; yani bu belirtiler vücudunuzun normale dönmek için sıkı şekilde çalıştığını gösteriyor.

Bu durumla ilgili "Cumartesi gecesi felci" adlı bir durum bile mevcut.

Bu durum bolca alkol alındıktan sonra uyunduğunda, uyandıktan sonraki kol uyuşması hissinin yaşanmasını kapsıyor; fakat arada önemli bir fark var. Fazla alkol alındığında beyin vücudu uyandırmada pek başarılı olamıyor ve kalkmanız gereken anda kalkamıyorsunuz. Dolayısıyla sinirler daha fazla etkileniyor ve kimi durumlarda kolunuzdaki o hissin geçmesi günler, hatta haftalar bulabiliyor.

Özetle; kolunuzda uyandıktan sonra bir hissizlik oluyorsa korkmanıza gerek yok.

Beyniniz ciddi bir şey olmadan uyanmanızı sağladı ve kolunuz sandığınızdan daha hızlı şekilde normale dönecek. Ayrıca olay kan gitmemesi değil, sinir sıkışması.

Ne diyelim, vücudumuz gerçekten harika işleyen bir makine gibi...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
helfreya

hayatımda yaşamadım O.o

red-factor

Korkmak ne yahu. Ben oynuyorum kolumla. Çok hoşuma gidiyor. Böyle vücuduma ait bir parça ama hissedemiyorum. Kaldırıp yere bırakıyorum sallıyorum falan :D.

viomatrix

güzel içerik olmuş. kolunun sanki senin bedeninden değilmiş gibi olduğu o 10 saniye süper bence çok çılgın şeyler yapılabilir :D merak ettiğim şey mesela o durumda kola acı çektirdiğimizde hisseder miyiz ? sonuçta beyine elektrik gitmiyor. nerden bilecek acı çektiğini?

ohyes

suyu kaynatıp içine sok.

viomatrix

beklenen cevap :D

pinar-aydinli

Evet bu durumda da yatak seçimi önemli... Rahat bir yatakta vücut, omurga yapısını koruyarak basıncı minimum seviyeye düşürecek. Böylelikle beyin "bu pozisyonda rahatsızsın uyan!" demeyecek ve uykunuz bölünmeyecek. İşbir Yatak'ın Kanadalı bir Xsensor firmasıyla hayata geçirilen test yatağında; vücudunuzun yapmış olduğu basınç esas alınarak, omurganıza en uygun yatak tespit ediliyor.

ecuecu

REKLAMLAAAR!

ecuecu

Geçen sene kolum bir uyuştu ki yok böyle bir şey.Bildiğin poşet gibi salladım kolu diğer uyuşmayan kolla,o derece.Dedim eyvah,güme gitti kol,şimdi sorarsanız zat-ı muhterem pek iyi,klavyeye falan hep hakim.

Görüş Bildir