Bilemezsen Uzaylılara Yem Olduğun Bu Beyin Yakan Strateji Sorusunu Çözebilir misin?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşten güçten, havanın kasvetinden fenalık mı geldi? 

Onedio Business olarak yine hem eğlenceli ve zihin açıcı, hem de zorlayıcı bir mantık sorusunu sizlere TED Education'ın videosundan derledik. Meşhur "şapka" sorusunun bu farklı versiyonunda bakalım uzaylıların elinden kurtulabilecek misiniz?

Buyrun biraz kafanızı dağıtalım 😊

Sen ve 9 arkadaşın, süper zeki bir takım uzaylılar tarafından kaçırıldınız.

Sizi öldürmeye epey niyetliler. Ancak uzaylıların medeniyeti, belli bir zeka seviyesinin üzerinde olan insanları öldürmelerini yasaklamış.

Şu durumda sizi öldürüp öldürmeyeceklerine karar verebilmeleri için öncelikle zeki olup olmadığınızı anlamaları gerekiyor.

Hepinizi bir teste tabi tutmaya karar verdiler.

Testten geçemezseniz, uzaylılara yem olmaktan kaçamıyorsunuz.

Testin kuralları şöyle:

1) Tek sıra olacaksınız ve hepiniz aynı yöne bakacak.

2) Boy sırasına göre dizileceksiniz.

3) Arkaya dönmek ya da hizadan çıkmak yasak.

4) Her birinize rastgele olarak beyaz ya da siyah renkte birer şapka takılacak.

5) Kaç tane beyaz, kaç tane siyah şapka olduğu size söylenmeyecek.

6) En arkadaki kişiden başlayarak herkes sırasıyla kendisine ait şapkanın rengini tahmin edecek.

7) En az 9 kişi, şapkasının rengini doğru tahmin etmek zorunda.

Yani yalnızca bir kişinin hata yapma şansı var. Aksi halde, uzaylıların yemeği olmaktan kurtulamayacaksınız.

Düşünmek için 5 dakikanız var. Kafa kafaya verip kendi aranızda öyle bir strateji geliştirin ki, sağ salim eve gidebilmeniz mümkün olsun.

Bol şans!..

İpucunu görmek için tıklayın!

Resimleri sağa sola kaydırın.

Yetmediyse, cevabı görmek isteyenleri böyle alalım.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sedat-yilmaz

en arkadaki 9. sıradakinin rengini söyler.9. sıradaki kendi şapkasının rengiyle önündekinin rengi aynıysa kendi şapkasının rengini söylerken siyah/beyaz şeklinde söyler, aynı değilse si-yah/be-yaz şeklinde heceleyerek söyler.8. sıradaki de ona göre kendi rengini aynı şifrelemeyi kullanarak önündekiyle aynı mı farklı mı olduğunu söyler.bitene kadar bu şifreleme kullanılır.böylece sadece 10. sıradakinin yanlış söyleme olasılığı olur.

emre-erkeles

Ya urfa adana şivesiyle söylese yeterli bence. Elin uzaylısı nerden bilecek urfa şivesini .. :D

musa.ie

En baştaki yani tüm şapkaları gören siyah ve beyazları sayar ve tek sayıda olanı söyler. 2. kişi söylediği rengin tek sayıda olduğunu anlar ve o renkteki şapkaları sayar eğer hala tekse kendi şapkası diğer renkte; çiftse bir öncekinin söylediği renkte olduğunu anlar ve doğru tahmini yapar. 3. kişi ise bir önceki tahmine göre tekrar tabloyu oluşturur ve kendi rengini bilir ve bu böyle devam ederek 9 kişi doğru tahmini yapar hatta çok şanslı ise ilk kişi de doğruyu bulmuş olabilir:d Örneğin: BSSSSBSSBS olsun ilk kişi önündeki 9 şapkayı sayar: 2B 7S ve Siyah der. İkinci kişi bilir ki siyah tek sayıda ve kendi gördüklerinin sayar: 2B 6S yani siyah için tek bozulmuş durumda kendisinin siyah olduğunu anlar ve siyah der. Bunu duyan üçüncü siyahın çift sayıya düştüğünü anlar ve kendi gördüklerini sayar: 2B 5S yani siyah için çift bozulmuş ve siyah der. yani bir öncekilerin söylediğine göre çift ve tek durumlarını sürekli kontrol ederek seri tamamlanır.

odunq

benden de bir taktik en arkadaki ne olursa olsun önündeki adamın şapka rengini söyleyecek kendisi de aynı olabilir farklı da olsa önemli değil tek yanlış onunki olsun. Sonrasında 9. kişi arkasındaki şapkasının rengi söylendiği için biliyor. Eğer önündekinin şapka rengi kendiyle aynıysa bağırarak söylesin farklıysa kısık sesli söylesin. Böylece herkes kendi şapkasını öğrenmiş olacak ve söyleyecek.

cem-saracoglu

Valla hata var. Rastgele dağıtıldı şapkalar denmiş ve sayısınıda söylememişler. Şimdi şifre de siyah dersek tek , beyaz dersek çift. Ben en sonuncuyum. Önümde 9 tane siyah var birtek benim beyaz. Böyle yaptıklarını farzededlim. 9 yani tek. Bu yüzden siyah dedim. İlk hatayı yaptık, kaldı 9 kişininde doğru söylemesi. 9.sırada ki arkadaşa geçti cevap, ben önümde 9 şapka olduğu için yani tek rakam olduğu için siyah demiştim. Şimdi 9. arkadaşın önünde 8 tane arkadaş var. 8i de siyah yani çift rakam. yani şapkası siyahtır. bunuda bildik. 8.sıradaki arkadaşa geçtik, önünde 7 tane siyah kaldı yani tek. Eğer tek ise şifreden dolayı beyaz olması gerekmekte. Böylece beyaz dediği an 2 kişi yanlış bilmiş oluyor. 9 siyah şapka 1 beyaz şapka dağıtılmış olabilir, bu da yanlış olur.

kadir-yazbahar

bence hata yok aslında eksik var 9. sıradaki çift görüp kendi şapkası siyah dediği için 8. sıradakide buna uygun cevap vermek zorunda yani 7 gördüğü için tek diyemez kendiyle beraber 8 sonuçta.

cem-saracoglu

Şifre belirledik.İlk cevap verecek en arkada ki arkadaş önünde ki herkesin şapkasını sayarmış.Eğer siyah dersem önümde ki siyahlar tek,eğer beyaz dersem siyahlar çift.Kendi şapkası için siyah diyor yani ben 10.sırada ki kişiyim.Önümde 9 kişi var hepsinin şapkası siyah,9 tek rakam gördüğüm için siyah dedim. (uzaylılar bana 10.ya beyaz diğerlerine siyah şapka vermiş)Ben önümde 9 adet siyah şapka gördüğüm ve 9 tek olduğu için siyah dediğim an ilk hata oldu. Sonra sıra 9.ya geçti.9.sıranın önünde görebileceği 8 kişi var kendi kafasını göremez. Cevabın kalanında şöyle demişler 'dokuzuncu kişi önünde ki siyah şapkaları sayar,hala tek ise şapkası beyaz,eğer çiftse kendi şapkası siyahtır' Evet önümüzde 8 kişi var 8'i de siyah.Yani çift rakamda siyah varsa kendi şapkası siyahdır.Siyah dedik ve doğruyu bildik. Şimdi sıra 8de.Önünde7 kişi var 7 tek rakam.7sininde şapkası siyah renk.Yani tek sayı ve siyah.Cevaba göre siyahların sayısı tek ise kendi şapkası beyazdır yazıyor.Beyaz dedi patladı

teardrops

Öndeki herkes en arkadaki kadar akıllı mı amk? Ben öndekilerin aptallığı yüzünden biz de yanarız diyorum.

onediobusiness

"Kafa kafaya verip kendi aranızda öyle bir strateji geliştirin ki". Yani taktiği beraberce belirlediniz :)

Başlıklar

onedio
Görüş Bildir