Bilemezsen Uzaylılara Yem Olduğun Bu Beyin Yakan Strateji Sorusunu Çözebilir misin?

39PAYLAŞIM

İşten güçten, havanın kasvetinden fenalık mı geldi? 

Onedio Business olarak yine hem eğlenceli ve zihin açıcı, hem de zorlayıcı bir mantık sorusunu sizlere TED Education'ın videosundan derledik. Meşhur "şapka" sorusunun bu farklı versiyonunda bakalım uzaylıların elinden kurtulabilecek misiniz?

Buyrun biraz kafanızı dağıtalım 😊

Sen ve 9 arkadaşın, süper zeki bir takım uzaylılar tarafından kaçırıldınız.

Sizi öldürmeye epey niyetliler. Ancak uzaylıların medeniyeti, belli bir zeka seviyesinin üzerinde olan insanları öldürmelerini yasaklamış.

Şu durumda sizi öldürüp öldürmeyeceklerine karar verebilmeleri için öncelikle zeki olup olmadığınızı anlamaları gerekiyor.

Hepinizi bir teste tabi tutmaya karar verdiler.

Testten geçemezseniz, uzaylılara yem olmaktan kaçamıyorsunuz.

Testin kuralları şöyle:

1) Tek sıra olacaksınız ve hepiniz aynı yöne bakacak.

2) Boy sırasına göre dizileceksiniz.

3) Arkaya dönmek ya da hizadan çıkmak yasak.

4) Her birinize rastgele olarak beyaz ya da siyah renkte birer şapka takılacak.

5) Kaç tane beyaz, kaç tane siyah şapka olduğu size söylenmeyecek.

6) En arkadaki kişiden başlayarak herkes sırasıyla kendisine ait şapkanın rengini tahmin edecek.

7) En az 9 kişi, şapkasının rengini doğru tahmin etmek zorunda.

Yani yalnızca bir kişinin hata yapma şansı var. Aksi halde, uzaylıların yemeği olmaktan kurtulamayacaksınız.

Düşünmek için 5 dakikanız var. Kafa kafaya verip kendi aranızda öyle bir strateji geliştirin ki, sağ salim eve gidebilmeniz mümkün olsun.

Bol şans!..

İpucunu görmek için tıklayın!

Resimleri sağa sola kaydırın.

Yetmediyse, cevabı görmek isteyenleri böyle alalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sedat-yilmaz

en arkadaki 9. sıradakinin rengini söyler.9. sıradaki kendi şapkasının rengiyle önündekinin rengi aynıysa kendi şapkasının rengini söylerken siyah/beyaz şeklinde söyler, aynı değilse si-yah/be-yaz şeklinde heceleyerek söyler.8. sıradaki de ona göre kendi rengini aynı şifrelemeyi kullanarak önündekiyle aynı mı farklı mı olduğunu söyler.bitene kadar bu şifreleme kullanılır.böylece sadece 10. sıradakinin yanlış söyleme olasılığı olur.

emre-erkeles

Ya urfa adana şivesiyle söylese yeterli bence. Elin uzaylısı nerden bilecek urfa şivesini .. :D

musa.ie

En baştaki yani tüm şapkaları gören siyah ve beyazları sayar ve tek sayıda olanı söyler. 2. kişi söylediği rengin tek sayıda olduğunu anlar ve o renkteki şapkaları sayar eğer hala tekse kendi şapkası diğer renkte; çiftse bir öncekinin söylediği renkte olduğunu anlar ve doğru tahmini yapar. 3. kişi ise bir önceki tahmine göre tekrar tabloyu oluşturur ve kendi rengini bilir ve bu böyle devam ederek 9 kişi doğru tahmini yapar hatta çok şanslı ise ilk kişi de doğruyu bulmuş olabilir:d Örneğin: BSSSSBSSBS olsun ilk kişi önündeki 9 şapkayı sayar: 2B 7S ve Siyah der. İkinci kişi bilir ki siyah tek sayıda ve kendi gördüklerinin sayar: 2B 6S yani siyah için tek bozulmuş durumda kendisinin siyah olduğunu anlar ve siyah der. Bunu duyan üçüncü siyahın çift sayıya düştüğünü anlar ve kendi gördüklerini sayar: 2B 5S yani siyah için çift bozulmuş ve siyah der. yani bir öncekilerin söylediğine göre çift ve tek durumlarını sürekli kontrol ederek seri tamamlanır.

odunq

benden de bir taktik en arkadaki ne olursa olsun önündeki adamın şapka rengini söyleyecek kendisi de aynı olabilir farklı da olsa önemli değil tek yanlış onunki olsun. Sonrasında 9. kişi arkasındaki şapkasının rengi söylendiği için biliyor. Eğer önündekinin şapka rengi kendiyle aynıysa bağırarak söylesin farklıysa kısık sesli söylesin. Böylece herkes kendi şapkasını öğrenmiş olacak ve söyleyecek.

Gizli Kullanıcı

Öndeki herkes en arkadaki kadar akıllı mı amk? Ben öndekilerin aptallığı yüzünden biz de yanarız diyorum.

onediobusiness

"Kafa kafaya verip kendi aranızda öyle bir strateji geliştirin ki". Yani taktiği beraberce belirlediniz :)

deneri

Yaktın beynimi Editörcüm ama cevap mantikliymis ben ve gerizekali arkadaslarim muhtemeken bu "süper zeki bir takim uzaylilar"a ara sıcak olurduk.

Görüş Bildir