Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Berlo İletişim Modeline Göre İnsanlarla İlişki Kurmada Ne Kadar İyisin?

-
Abone ol

İletişim, içinde yaşadığımız dünyanın kaçınılmaz bir unsuru. Hatta yeme, içme kadar hayati olan şeylerden biri. Yaşamınızı idame ettirirken diğer bireylerle girdiğiniz etkileşimlerde, farkında olmadan takip ettiğiniz bir yol bulunuyor. Bu yola tavırlarınızdan, kısa cevaplarınızdan, hatta kelime tercihlerinizden dahi ulaşılabilir. 

Testimizi çözün ve bireysel iletişim yöneliminizi öğrenin.

1. Arkadaşınızın morali bozuk gibi...

İlk bakışta sıkıntısını anlarım.
Sorgulamam. Zaman her şeyin ilacı.
Sorunun ne olduğunu sorarım.

2. İyi bir restorana gittiniz, fakat garson son derece ilgisiz ve lakayıt davranıyor....

Sert biçimde uyarır, işini düzgün yapmasını sağlarım.
Sakin bir dille sıkıntıyı dile getirir, daha dikkatli olmasını isterim.
Sesimi çıkarmam. Bir daha o mekana gelmem olur biter.

3. Beklemediğiniz bir anda hediye aldınız...

Tebessümle pakedi açarım. Hediyeyi görür ve nazik biçimde teşekkür ederim.
Heyecanlanmadığım halde aşırı heyecanlanmış gibi yaparım, hediyeyi beğenmediğim halde çok beğenmiş gibi davranırım.
"Niye zahmet ettin?" cümlesini kırk defa kullanırım. En yakın zamanda ben de ona bir hediye almak zorunda hissederim.

4. Ortamda hararetli bir tartışma var. Neredeyse herkes A düşüncesine sahip ve B düşüncesindeki insanları eleştiriyor. Aksi bu ya, sen de B düşüncesine sahipsin. Ne yaparsın?

Hemen tartışmaya katılır, düşüncemi ne olursa olsun savunurum.
Sessiz kalmayı tercih ederim. Düşüncelerimden eminim ve her koşulda dile getirmek zorunda değilim.
Kendi düşünceme özeleştiri yaparım. Böylece ortama uyum sağlamış olurum.

5. Tartışma devam ediyor diyelim...

Karşımdakinin sözünü bitirmesini beklerim.
Sık sık söz keserim. Ne de olsa benim de sözüm kesiliyor.
Sözümün sürekli kesilmesine uyuz olurum, fakat yine de tartışmaya devam ederim.
Sözümü kesiyorlarsa sözlerimin bir önemi yoktur. Tartışma bitmiştir!

6. İnsanlarla iletişim içerisindeyken...

Yaptığım espriler herkesi güldürür.
Esprilerim nadiren anlaşılır ve herkese hitap etmez.
Espri yapmam.

7. Birisi espri yaptığında genellikle...

Gülmem. Komik değil çünkü.
Gülerim direkt. Maksat ömrümüz uzasın!
Gülerim ayıp olmasın.

8. Konuştuğunuz biri, söylediğiniz şeyi yanlış duydu ve doğrusuyla düzeltti. Ama siz de zaten doğrusunu söylemiştiniz!

Önemsemem ve konuşmaya devam ederim.
Zaten doğrusunu söylediğimi ciddiyetle ifade eder ve devam ederim.
Gözlerimi devirir, "E ben ne diyorum?" diyerek karşımdakini örselerim.
Rahatsız olurum ama konuşmaya zeval gelmemesi için susarım.

9. Dışarıdayken biri yanınıza gelip sizden bağış yapmanızı istedi. Bu kuruma güvenmiyorsunuz ama söz konusu olan yardıma muhtaç çocuklar...

Ufak bir miktar da olsa bağış yaparım.
Bağış yapmadığım gibi kurumu açık sözlülükle eleştiririm.
Teşekkür ederim ve bağış yapmam.

10. Yeni biriyle tanıştınız ama ismini unutuverdiniz...

"Adın neydi?" sorusunu cümle arasına sıkıştırırım.
Bir başkasının ona ismiyle hitap etmesini beklerim.
Hatırladığım ilk isimle hitap ederim. Yanlışsa düzeltir zaten.

Sen bireysel iletişimde fazlasıyla dobrasın!

Düşüncelerini insanlara ifade etmekte hiçbir problem yaşamıyor gibisin. Tepkiler, istekler, dilekler ağzından akıp gidiyor adeta. Yine de bazen kantarın topuzunu kaçırdığın, istemeden insanları incittiğin oluyor sanki. Herkesin dürüst ve komplekssiz olduğu bir dünyada muhtemelen hiçbir problem yaşamazdın ama yine de dikkatli ol. Doğruyu yaparken yanlışa batmak hiç de iyi bir durum değil!

Sen bireysel iletişimde oldukça şeffafsın!

Bu dünya güzel bir yer olacaksa, senin gibiler sayesinde olacak! Ne istediğini bildiğin kadar bunları insanlara açıkça ifade etme konusunda da sıkıntı çekmiyorsun! Seninle konuşan insanlar kıvranmıyor, anlaşılmak için uğraşmıyor, ya yanlış anlarsa diye hiç telaşa kapılmıyor. İletişimi insanlar için bir kolay bir hale getiriyorsun!

Sen bireysel iletişimde sezgiselsin!

Kuvvetli sezgilerin seni iletişimde farklı bir pozisyona koyuyor. Bireysel iletişim söz konusu olduğunda, sezgilerinle neyin ne olduğunu anlıyor ve kolayca kavrıyorsun. Bu yüzden birine bir şeyi çocuk gibi izah etmek yerine, tıpkı senin yaptığın gibi seni anlamalarını bekliyorsun. Hakkaniyetli de olsan bu vaziyet başa bela olabilir. Ne de olsa dünya anlayışsız insanlarla dolu...

Sen bireysel iletişimde pasifsin!

Sen insanlarla iletişim kurarken arkaplanda kalmayı tercih ediyor, baskın olmaktan hoşlanmıyorsun. Yüksek empati yeteneğin başkalarını derinlemesine anlamanı ve onların yerine sık sık kendini koymana neden oluyor. Bunun etkilerini de gündelik hayatta gerçekleştirdiğin etkileşimlerde geri planda kalmayı tercih ederek gösterdiğini söylemek mümkün. Unutma, pasif demek kötü bir şey anlamına gelmiyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hayal-urunu

Sen bireysel iletişimde oldukça şeffafsın! Bu dünya güzel bir yer olacaksa, senin gibiler sayesinde olacak! Ne istediğini bildiğin kadar bunları insanlara açıkça ifade etme konusunda da sıkıntı çekmiyorsun! Seninle konuşan insanlar kıvranmıyor, anlaşılmak için uğraşmıyor, ya yanlış anlarsa diye hiç telaşa kapılmıyor. İletişimi insanlar için bir kolay bir hale getiriyorsun!

sunflower

Sen bireysel iletişimde oldukça şeffafsın!Bu dünya güzel bir yer olacaksa, senin gibiler sayesinde olacak! Ne istediğini bildiğin kadar bunları insanlara açıkça ifade etme konusunda da sıkıntı çekmiyorsun! Seninle konuşan insanlar kıvranmıyor, anlaşılmak için uğraşmıyor, ya yanlış anlarsa diye hiç telaşa kapılmıyor. İletişimi insanlar için bir kolay bir hale getiriyorsun!

caotik

Düşüncelerini insanlara ifade etmekte hiçbir problem yaşamıyor gibisin. Tepkiler, istekler, dilekler ağzından akıp gidiyor adeta. Yine de bazen kantarın topuzunu kaçırdığın, istemeden insanları incittiğin oluyor sanki. Herkesin dürüst ve komplekssiz olduğu bir dünyada muhtemelen hiçbir problem yaşamazdın ama yine de dikkatli ol. Doğruyu yaparken yanlışa batmak hiç de iyi bir durum değil!

nergiz-sirinova

Sen bireysel iletişimde fazlasıyla dobrasın! Düşüncelerini insanlara ifade etmekte hiçbir problem yaşamıyor gibisin. Tepkiler, istekler, dilekler ağzından akıp gidiyor adeta. Yine de bazen kantarın topuzunu kaçırdığın, istemeden insanları incittiğin oluyor sanki. Herkesin dürüst ve komplekssiz olduğu bir dünyada muhtemelen hiçbir problem yaşamazdın ama yine de dikkatli ol. Doğruyu yaparken yanlışa batmak hiç de iyi bir durum değil!

nurcii

Sen bireysel iletişimde oldukça şeffafsın! Bu dünya güzel bir yer olacaksa, senin gibiler sayesinde olacak! Ne istediğini bildiğin kadar bunları insanlara açıkça ifade etme konusunda da sıkıntı çekmiyorsun! Seninle konuşan insanlar kıvranmıyor, anlaşılmak için uğraşmıyor, ya yanlış anlarsa diye hiç telaşa kapılmıyor. İletişimi insanlar için bir kolay bir hale getiriyorsun!

Görüş Bildir