Bakımını Üstlendiğiniz Alzheimer Hastasının Nasıl Beslenmesi Gerektiğini Biliyor musunuz?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bakmakta olduğumuz alzheimer hastası yakınlarımız olabilir. Alzheimer hastalarından çok sizler için işler biraz daha karmaşıklaşabilir. Onlar bizim unutkanlıklarıyla, çekilmez halleriyle de başımızın tacı. Bazen onlar için düzenli olarak yemek yapmakta ve yemelerini sağlamakta zorlanabiliriz. Öncelikle zor olsa da sabırlı olup onları sevdiğimizi unutmayalım... Beslenme listesi için doktorundan bünyelerine uygun olan bir beslenme listesi oluşturmasını istemekle başlayabilirsiniz... Emeğinizle tüm güzellikleri hak ediyorsunuz.

1. Dengeli bir beslenme listesi oluşturun.

Sebze, meyve, tahıl, az yağlı süt ürünleri ve yağsız protein gıdalarını yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde sunun. En doğru beslenme listesi için doktorunuza başvurun.

2. Yüksek doymuş yağ ve kolesterollü gıdaları sınırlayın.

Bazı yağlar sağlık için önemlidir ancak tüm yağlar eşit değildir. Etlerin yağlı kısımları, margarin gibi katı yağlar kalp sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir. Yemeklerdeki yağ seçiminde dikkatli olun.

3. Şekerli ürünler vermekten kaçının.

İşlenmiş gıdalarda sıklıkla bulunan rafine şekerler kalori içerir, ancak vitamin, mineral ve lif içermez. Meyve veya meyve suyu ile tatlandırılmış daha sağlıklı seçeneklerle onları tanıştırabilirsiniz. Ancak Alzheimer'in sonraki aşamasında, iştah kaybı bir sorun oluşturuyorsa, gıdalara şeker eklemek; yemek yemeyi teşvik edebilir

4. Yüksek sodyum içeren gıdaları sınırlandırın ve daha az tuz kullanın.

Millet olarak bol tuzlu gıdalar tüketmeyi seviyoruz. Bu kan basıncını etkiliyor. Gıdayı alternatif olarak baharat, biraz sirke veya otlarla tatlandırabilirsiniz.

5. Dikkat dağılımını sınırlayın.

Televizyon ve diğer dikkat dağıtıcı cisimlerden ve ortamlardan uzakta, sakin bir ortamda yemek yenilmesini sağlayın.

6. Masa düzenini basit tutun.

Masaya plastik meyve, mum gibi kişiyi rahatsız edecek ve gerekli olmayan cisimler koymaktan kaçının. Sadece yemek için gerekli aletleri masada bulundurun.

7. Yemek tabaklarını ayırın.

Görme ve mekansal becerilerdeki değişiklikler alzheimerlı birisi için zor olabilir. Onlara ait beyaz, desensiz tabak edinin. Masa örtünüzü sade desensiz halde kullanın ve yemek tabağını ayırabilmesi için altına renkli bir tabak altlığı koyun.

8. Besin sıcaklığını kontrol edin.

Hastalar bir şeyi yemek veya içmek için uygun sıcaklıkta olup olmadığını anlamayabilirler. Servis yapmadan önce daima yiyecek ve içeceklerin sıcaklığını test edin.

9. Yemek tercihlerine göre bir şeyler pişirmeye çalışın.

Gıdaları hazırlarken uzun yıllar boyunca kişisel tercihlerini göz önünde bulundurun ve alzheimer hastası bir kişinin aniden yeni yiyecek tercihleri ​​geliştirebileceğini veya geçmişte sevilen yiyecekleri reddettiğini unutmayın.

10. Her seferinde yalnızca bir veya iki yemek servis edin.

Birden fazla gıdayı tek seferde yemeleri bazı şişkinlik problemlerine yol açabilir. Örneğin, önce patates püresini daha sonra da eti tabaklarına koyarak sırasıyla yemelerini sağlayın.

11. Yemek yemeleri için onlara geniş zaman tanıyın.

Ona yemek yerken çiğnemesini ve dikkatle yutmasını hatırlatın. Unutmayın ki, yemeği bitirmek bir saat veya daha uzun sürebilir.

12. Birlikte yemek yiyin.

Yemekleri eğlenceli bir sosyal etkinlik haline getirin. Araştırmalar, insanların başkalarıyla birlikte olduklarında daha iyi yemek yediğini gösteriyor.

13. Kişinin yediğini veya ne zaman yediğini hatırlamayacağını unutmayın.

Kişi kahvaltı veya yemek yemek hakkında soru sormaya devam ederse, birkaç kahvaltılık ürün vermeyi düşünebilirsiniz. Meyve suyu, ardından küçük bir tost, ardından da tahıllı bir ürün verebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sukru-kartal-celik

ALZHEIMERIN SEBEBİ EKMEK VE ŞEKERDİR. BOL PROTEIN TÜKETIN LÜTFENNN 1-Şeker Ürün TÜKETMEYİN Her sebzede meyvede şeker var. Günde 1 Porsiyondan Fazla meyve de yemeyin. MÜMKÜNSE GÜNE YUMURTA-PEYNİR-TEREYAĞI İLE YAPILMIŞ OMLET YİYEREK BAŞLAYIN SİZİ GÜN BOYU TOK TUTAR!!!! 2-Bağırsakta 21 Dakika sonra 1 DİLİM EKMEK = 1 ÇORBA KAŞIĞI ŞEKERE DÖNÜŞÜR asla hamur ve ekmek yemeyin. Kas erimesine karşı ayda bir bir makarna yeter. 3- Günde 8-10 Badem, 5-10 Fındık, Bol Baharatlı yemek, 7-8 gram kırmızı acı biber tüketin ki bağırsağı temizlesin 4-Haftanın en çok iki günü bol yağlı kuzu dana eti.. kırmızı et , bol balık tüketin. 5- Yoğurt, kefir, turşu, salatalarda yemeklerde zeytin yağı tüketin. 6- Günde üç öğün çok az tuzlu 10 ar zeytin yiyin. 7- Tarçın tüketin, 8 -Avakado tüketin, 9- Acılı şalgam için ( Pro- pro biyotiktir)ve ilaçtan daha yaralıdır.) 10-Üzüm yapragı yiyin, 11- Üzüm çekirdeğini yiyin. 12- Karpuz kabuğunu yoğurtla cacaık yapın yiyin ( Citrolin anti kansorejen ve hücre yeniler:)

diegosuz-frida

Bende bunun başlangıcı var sanırım biriyle kavga etsem neden kavga ettiğmi unutuyorum yahuu -_-

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

meyveşekeryiyecek
Görüş Bildir