Bach'ın Besteleri Karısının mı?

 > 
25PAYLAŞIM

Johann Sebastian Bach hakkında ilginç bir iddia ortaya atan Profesör Martin Jarvis, birçok eserin ünlü besteci tarafından değil, karısı Anna Magdalena tarafından yapıldığını öne sürdü.

Dünyaca ünlü besteci Johann Sebastian Bach hakkında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Avusturalya’daki Charles Darwin Üniversitesi profesörü Martin Jarvis, Johann Sebastian Bach’ın bestelediği onlarca eserinin aslında karısı Anna Magdalena tarafından bestelendiğini öne sürdü.

Bach’ın, aralarında Goldberg Varyasyonları’nın da yer aldığı eserlerinin aslında ikinci karısı Anna Magdalena’ya ait olduğunu iddia eden Profesör, “Bach’a atfedilen onlarca yapıtı karısının bestelediği kanısına vardım” dedi.

8 YILLIK KRİMİNAL ÇALIŞMA

İddiasını ilk olarak 2006’da ortaya atan profesör, geçtiğimiz sekiz yıl boyunca Bach’ın el yazısı, imzası ve yapıtlarını inceledi. Adli tıp uzmanlarından da yardım alan Jarvis, notalardaki el yazılarının ve mürekkep kullanımının Bach’a değil, eşine ait olduğunu belirledi.

Profesör amacının yetenekli bestecilerin hep erkek olduğu yolundaki inanışını tersine çevirmek olduğunu söyleyerek, tarih kitaplarına Anna Magdalena da girebileceğini belirtti. Belgeleri inceleyen adli tıp uzmanı Heidi Harralson da, “Bilimsel olarak bu iddiayı makûl kabul etmek için sebeplerimiz var” açıklamasıyla bestelerin Bach’ın eşi Anna’ya ait olabileceğine dikkat çekiyor.

BELKİ DE ERKEK İSMİ KULLANIYORDU

Dünya müzik tarihinin doğru kabul ettiği bilgilere göre Anna Magdelana, Bach’ın son yıllarında üzerinde çalıştığı besteleri yalnızca kağıda geçiriyordu. Ancak araştırmacılar Anna’nın bu notaları birinden duyar gibi değil; kendi aklından geçer gibi yazdığı kanısına vardı. Kendi el yazısıyla birçok düzeltme de yapmış olması, Anna’nın asıl besteci olduğunu kanıtlar nitelikte bulunuyor. Araştırmacılara göre bu teori, ‘kadın besteciler’le ilgili akıllarda oluşan birçok soruya da yanıt verir nitelikte.

Heidi Harralson, “Belki de kadın besteciler ün kazanabilmek için erkek isimlerini kullanıyorlardı” diyor. 1701 yılında doğan Bach’ın ikinci eşi Anna Magdalena, yetenekli bir şarkıcıydı. Çift, 1721’de evlendi. Profesör Jarvis’e göre, ikili 1713 yıllarının başında tanıştı. Anna’nın ölümünden sonra birçok el yazısı yok edildi.

Written by Mrs. Bach adlı bir belgesel üzerinde çalışan Profesör Martin Jarvis, filminde Anna Magdalena’nın yaşamını anlatacak. 

TELEGRAPH

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir