Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adidas, Okyanus Atıklarından Ayakkabı Tasarladı!

280PAYLAŞIM

Sürdürülebilirlik projelerinde müthiş bir atılım Adidas'tan geldi! Tasarladığı ayakkabıda, okyanus atıklarını kullanan dünya markası, giyim endüstrisinde bir devrim yaptı.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/recycled-fish-...

Okyanus kirliliği üzerinde çalışan çevre örgütü Parley ile işbirliği yapan Adidas, çok yaratıcı bir proje ile geldi.

Okyanustaki çöpleri, plastik atıklarını ve balıkçı ağlarını kullanarak tasarladıkları ayakkabı ile sürdürülebilir moda vurgusu yapmayı amaçlıyorlar.

Batı Afrika kıyılarından Parley tarafından takip edilen illegal balıkçılardan ayakkabının üst malzemesini oluşturan yeşil iplikler, 110 günde toplanmış.

İllegal balıkçı ağları, okyanuslarda yaşayan canlıların hayatını tehlikeye atıyor ve yok olmadıkları için büyük bir kirliliğe sebep oluyor.

110 günde toplam 72 km uzunluğunda ağ bulunmuş. Bu ağların bir kısmına, çevresi aktivistler tarafından el konuldu.

Parley’in kurucusu Cyrill Gutsch, Adidas gibi bir markayla çalışmanın onlara güç kattığını söyledi.

Parley ve Adidas işbirliği, büyük bir güç oluşturmuş gibi gözüküyor. Parley'dekiler, bu sayede okyanustaki atıklardan kurtulurken, ilginç bir tasarımın da ortaya çıkmasına katkıda bulunduklarını söylüyor.

"Bu bir plan değil, bu bir hareket!"

2016'da piyasaya sürülmesi beklenen bu tasarım için, Adidas'tan da bir açıklama geldi. "Bu bir plan değil bu bir hareket ve eğer ellerimizi birleştirebilirsek, neler yapabilceğimizi göstermek için bunu yaptık," dedi.

Adidas'ın sözcüsü, Huffington Post’a yaptığı açıklamada, ayakkabının satılık olmadığını ve üretilip üretilmeyeceğinin henüz belli olmadığını açıkladı.

Daha önce Greenpeace tarafından çevreyi kirletmekle suçlanan Adidas, bu konuda doğru adımlar atmaya başlamış gibi görünüyor.

Umuyoruz Adidas'ın bu adımı, diğer markalar için de öncü bir adım olma niteliği taşır! 👊

s1082.photobucket.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

sadidas

cesaret-hapi

forever kinetix

Gizli Kullanıcı

vay babayın gemüğü...!!!

alfaromeo-ise-bende-julietim

Farkındalık açısından güzel bi çalışma olabilir; tabi bu işi ticarete dökmezseniz... Proje ses getirirse bu ayakkabılara 200-300tl vermeye hazır olun.

Görüş Bildir