Açmayın Dedeler! Otobüste Yaşlılara Yer Verme Tartışması Çok Acayip Yerlere Gitmeye Başladı!

1.4bPAYLAŞIM

Sosyal medyanın tartışma konusu bu sefer de dedeler ve teyzeler. Daha doğrusu toplu taşıma araçlarında onlara yer verenler ve vermeyenler olarak insanlar ikiye bölündü. İşin içine uzmanlar da girdi, ortalık iyice karıştı. Buyurun bi olayların analizine bakalım.

Hepimizin okula, işe giderken kafasında dönen ama sesli olarak dile getiremediği bir durum bu aslında: Toplu taşıma araçlarında oldukça yoğun olarak görülen yaşlı amcalarımız, teyzelerimiz nereye gidiyor?

Bu genç yaşta hayatın koşturmasından yorulup "Ah bir emekli olsam, hep yatacam" diyen gençler, emekli olanların hiç öyle evde yatmadığını görünce şaşırıyorlar belki de.

Aslında onları bu kadar çok otobüste, metroda görme sebebimiz, büyükşehirlerde uygulanan 65 yaş kartı ile ücretsiz seyahat edebiliyor olmaları.

Onca yıl vermiş oldukları emeklerinin basit bir karşılığı 65 yaş kartları. Evde amaçsız bir şekilde oturmaktansa, ekmek almaya gitmek bile onlar için bir uğraş.

Ancak son zamanlarda sosyal medyada yaşlılara yer vermekle ilgili sonu gelmez bir tartışma da var. Bunun kaynağı da uzmanların "Yaşlılara yer vermeyin" diye açıklama yapması.

Oxford Üniversitesi'nden Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Prof. Sir Muir Gray, konuyla ilgili makalesinde aynen şu cümleleri kullanmış: "Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin. Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz. Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır"

Bu haberin ardından çok farklı görüşler ortaya çıktı. Kimi yaşlı amcalar "Doğru diyorlar" derken, kimileri de "Çok büyük ayıp!" şeklinde düşünüyor.

Ancak bir de madalyonun diğer tarafı var elbette. Bu sefer de "Gençler yorgun olamaz mı?" diyen gençler çıktı. Hatta bazılarının sırf bu yüzden uyuma numarası yaptığını da biliyoruz.

Kimisi de zaten elindeki akıllı telefona gömüldüğü için değil yaşlıları, yanındakini bile fark edemiyor. Bazen sizde de öyle olmuyor mu?

Bu konuda sosyal medyadaki birbirinden farklı görüşlere bakınca insanın da aklı karışıyor haliyle. Bakalım ne demişler?

Haklı mı haksız mı?

Yer vermemek için emek verenler de var.

Yöntem geliştirenler bile var.

İşin içine İstanbul girince birden farklı görüş olması normal.

Bir de böylesi var...

Sesini duyurmak isteyenler hiç az değil anlaşılan.

Empati yapmak da önemli.

Mesafeler büyük dert...

Ve gençliğini toplu taşıma araçlarında kaybedenler...

Peki şimdi de size soralım: Siz toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermek konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu konunun tartışılması bile saçma, elbette yer veriyorum!
Sırf yaşlı diye birisine yer vermek çok saçma, ben de yorgun olamaz mıyım?
Her yaşlıya yer vermiyorum, aralarından seçiyorum.
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cansubozkus

okulum beşiktaşta beylikdüzünde oturuyorum. her sabah 6da kalkıyorum.sabahları yaşlı olmuyor ama dönüşte çok fazla oluyor. e pardon ama her gün 5 saat uyuyorum gün boyu da derse girip kafamı ağrıtıyorum 1 buçuk saat yol. bu konuda empati göstermesi gereken yaşlılar. kısa mesafe bindiğimde tabi veririm ama beylikdüzünden zincirlikuyuya giderken benden vermemi beklemesinler bi zahmet.

annekaz

akşama kadar LCW de taban patlatan 18 lik genç eve oturarak gitsin bir zahmet dedeler de azıcık anlayış iş saatlerinde dışarı çıkmasınlar

narobb

illa 65 yaş olayı olacaksa yaşlıların biniş saatleri mesai başlangıç ve bitiş saatleri öncesinde ve sonrasında olacak şekilde ayarlansın. Genç kesim sabah kalkıp işe okula gidiyor gün boyu çalışıyor amcam teyzem kalkıp Ulus'a Kızılay'a Bahçelievler'e sebze meyve hâlini i gezmeye sosyete pazarına vb. yerlere gezmeye gidiyorlar. Akşam genç kesim işten okuldan yorgun argın çıkıyor amcam teyzem boş boş gezmekten geliyor e kalkın bize yer verin oldu başka.

atticus-fetch

Hareket halindeki bir otobüste ani fren viraj vs haraketlerde, vücut ağırlığının çok büyük kısmını kollar taşır. Genç birisi rahatlıkla bu yükü kaldırabilir ancak bir yaşlı birisi malesef bu yükü kaldıramaz. Bir genç düşse kafasını çarpmadığı sürece ufak tefek ezik ve morluklarla atlatırken, bir yaşlının düşmesi çok büyük ihtimal kalça veya kol ameliyatıdır. Bu yaşlıların ne işi var da zırt pırt otobüsle geziyor diyecek olursanız, rutin aylık hastane dışında yıllarca çalışıp yaşamadığı hayatında kalan son 10 senesinin, sağlıklı olacağı son 5 yılın içinden kalan günlerini yaşamaya çalışıyorlar diyebilirim. O nedenle biraz empati kimseye dokunmaz.

Gizli Kullanıcı

Yaşlıların yer istemesine karşıyım ben.Yer veririz elbet ama bunu mecburiymiş gibi olmaz.Sabahtan akşama ayakta çalışan insanlar var.Tee nerden nereye gidiyor.Adamın belki dinlenebildiği tek yer otobüs.Gençler yaşlılardan çok yoruluyor günümüz hayat şartlarında.Yukarıda ki amcanın da dediği gibi.Öbür türlü çok yaşlı olur,hasta olur,yorgun olur o zaman genç de olsa yer veririm seve seve.

Görüş Bildir