ABD'de Bilim İnsanları Ispanak Yaprağından Çalışan Kalp Dokusu Elde Etmeyi Başardı!

 > -

ABD'nin Massachusetts eyaletinde bulunan Worcester Politeknik Enstitüsü'ndeki bilim insanları bir ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalp dokusuna dönüştürmeyi başardı. Bu da tıp dünyası için zarar görmüş organları tedavi etme yolunda inanılmaz devrimler demek olabilir. Boredpanda'dan derlediğimiz bu haber oldukça heyecan verici.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/spinach-leaf-h...

Konu üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları ıspanaktan işlevsel bir insan dokusu yaptıklarını açıkladı.

Doku mühendisliği (bir başka adıyla rejeneratif tıp) laboratuvar ortamında çalışan insan dokusu hücreleri yapmayı hedefleyen bir bilim dalıdır. Amacı; hastalık, genetik bozukluk ya da başka durumlar yüzünden zarar görmüş dokuları ve organları yenisiyle yer değiştirebilmektir.

Bilim insanları laboratuvar ortamında büyük ölçekte insan dokuları yapmayı başardı fakat bunların içinde henüz kan dolaşımını sağlayan bir vasküler ağ bulunmuyordu. Bu sebeple de doku yaşamaya devam edemiyordu.

Bununla mücadele etmek için, araştırmacılar bir ıspanak yaprağının, bitki hücrelerini çıkartıp geriye sadece slülozden kalan bir çerçeve bıraktılar.

Ispanak yaprağından geri kalan selüloz iskeleti yaşayan insan hücrelerine batıran bilim insanları bu hücrelerin yaprağın küçük damarları üzerinde büyüdüğünü gözlemledi.

Ekip daha sonra bu küçük kalbe benzeyen şeyin içine sıvı ve mikro taneler gönderdi. Akım sağlanıyordu yani doku işlevseldi.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları yazdıkları makalede şöyle anlatıyor;

"Slüloz biyouyumlu bir maddedir ve birçok rejeneratif tıp uygulamasında kullanılmaktadır, örneğin kıkırdak dokusu, kemik dokusu mühendisliğinde ya da yaraların iyileştirilmesinde."

Sonuç olarak, aynı teknik, sağlıklı kalp kası dokuları oluşumu için kullanılabilir ve kalp krizi hastalarının tedavisinde kullanılabilir.

Makalenin eş yazarlarından biri olan Glenn Gaudette, yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti,

"Yapacak daha çok işimiz var ama şimdiye kadar olan her şey gelecek vaat ediyor. Çiftçilerin binlerce yıldır yetiştirdiği verimli bitkileri, doku mühendisliğine adapte etmek bu alanı sınırlandıran birtakım sorunu çözebilir."

Bilim insanlarının kaydettiği bu gelişme tıp dünyasını heyecanlandıracak cinsten!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sambrel-ruhi

ıspanaktan kalp dokusu yapmanız iyi oldu dimi gidin başka şeyden yapın ıspanak fiyatları tavan yapacak amk ıspanak yetiştiricileri var bu işin içinde bence...

cagdas-ogan

siyonist ıspanak lobisi,

sambrel-ruhi

aynen kahrolsun siyonizm

yami

Bilim nidin hili bir insin dikisi yipimiyir?..

christian

Böylesine bir mucizenin altına bile propaganda yapabilecek kadar tuhaf insanlar var bu sitede. Tanrımız RAB bu ilimi ve irfani bizimle paylaştigi için şansliyiz ve şükrediyoruz. Devamı gelir umarım. "Söyleyin ki onlara RAB tan umut kesilmez.

pezz

hocam mesajşarınız kapalı kb içki içmek günah mı sizde

wimpy

Elmadan da kulak yapıyorlar. Geçen bir sitede denk gelmiştim ilgimi çekmişti. Hollanda da bitkilerden elektrik üretmenin yolunu bulduğunu yazmıştı. Gelecek bitkiler ile şekillenecek ve fosil yakıtların sonu geliyor zaten yavaş yavaş. Avrupa ve Amerika ayak uyduruyor bunlara ama biz ayak uyduramayacağız sanırım. Evrimin kurallarından birisi de değişime ayak uyduramayanlar yok olmaya mahkum olurlar genelde.

hipergrafi

Güzelim ıspanağın içine kan doldurmuşlar bir de maharet gibi anlatıyorlar. Nefis borani olurdu onunla (bol tuzlu böyle) ama nerede ingilizlerde o damak zevk.

Görüş Bildir