16. Yüzyılın Dini İkonografik Temalarını Taşıyan Birbirinden Güzel Minyatür Şimşir Oymalar

213PAYLAŞIM

Colossal'da derlenen bu habere göre, önümüzdeki günlerde Ontario Sanat Galerisi'nde gerçekleşecek olan serginin eserlerinden en ilginç olanı 16. yüzyıldan kalma şimşir oymalar. Avuç içine sığabilen bu oymalar, döneminin dini temalarını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda görsel anlamda da insanı büyülüyor.

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/2017/01/16...

Avuç içine sığabilen büyüklükte olan ve 16. yüzyıldan dini ikonografik temalar taşıyan şimşir oymalar, bu alanda çalışan bilim adamları için bir süredir çok büyük bir gizemdi.

Eserlerin tümünün 1500-1530 yılları arasında, Hollanda veya Flandre civarında yapıldığına inanılıyor.

Altar panoları, tesbihler ve tesbih boncuklarının hepsi tek bir şimşir parçasından elde edildi.

Ontario Sanat Galerisi'ndeki Small Wonders: Gothic Boxwood Miniatures sergisindeki galeri müdürleri ve konservatörler, Rijksmuseum ve Metropolitan Sanat Müzesi'nin işbirliği ile bilgisayarlı tomografiler kullanarak bu eserleri incelediler.

Small Wonders: Gothic Boxwood Miniatures, Ontario Sanat Galerisi'nin koleksiyonunu sergileyecek.

Bunun yanı sıra Kuzey Amerika'da daha önce hiç görülmemiş olan bazı oyma işlerini, özel koleksiyonculardan ve diğer müzelerden aldıkları 50 parçayı da sergileyecekler.

Bu eserlerden biri de 1509-1526 yılları arasında yapılan, Kral 8. Henry ve eşi Aragonlu Catherine tarafından alınan 11 boncuklu Chatsworth tesbihi.

Sergi 22 Ocak 2017 tarihinde ziyaretçilere kapılarını açacak ve bu eserlerin gizemli dünyasına olan büyük yolculuk başlayacak.

Serginin diğer ayakları da 21 Şubat 2017 tarihinde Metropolitan Sanat Müzesi'nde ve 15 Haziran 2017'de Rijksmuseum'da gerçekleşecek.

Bu birbirinden güzel eserleri görmek isteyenler için hazırlanmış video, sizi minik ama gizemli bir dünyaya götürecek.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir