Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Madde ile Einstein'ın İzafiyet Teorisi ve İkizler Paradoksu

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

İnsan aklının içerisinde yaşadığımız evreni anlamak konusunda ulaştığı en büyük başarılardan bir tanesi: Einstein'ın İzafiyet Teorisi.

Böyle söyleyince kulağa anlaşılması çok zor bir şey gibi gelmesin. Aksine, bu teori oldukça basit. Hatta korkutucu derecede basit ve düşündürücü. Einstein'ın teorisi, daha sonradan yapılan onlarca deney ile doğruluğu kanıtlanmış iki varsayımda bulunuyor: Işık hızının hiçbir zaman değişmeyeceği ve fizik kurallarının her durumda aynı olduğu.

İşte Einstein'ın teorisine küçük bir bakış ve bu teorinin sonucunda ortaya çıkan İkizler Paradoksu:

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=n2s1-RHu...

1. Işık hızı boşlukta her zaman her şart altında aynı şekilde gözlemlenir.

Einstein'ın doğruluğu kanıtlanan ilk varsayımı: Işığı gözlemleyenlerin hızına veya ışığın kendi kaynağının hareketine bakılmaksızın, ışık hızı her gözlemci için aynıdır.

2. Gözlem yapan kişinin durumuna bakılmaksızın, fizik kuralları her zaman herkes için aynıdır.

Ve ikinci varsayım: İster hareket eden ister sabit duran bir zemin üzerinde olun, gözlemleyeceğiniz fizik kuralı hiçbir şekilde değişmez.

Yapılan tüm deneyler bu iki varsayım da doğru olduğunu kanıtlamış durumdadır.

3. Gelelim bu iki varsayımın doğurduğu sonuçlara: Zaman akışının yavaşlaması.

Einstein'ın bu savlarını dikkate aldığımızda, oldukça sıradışı ve ürkütücü bir fenomen ile karşılaşıyoruz: Eğer çok hızlı bir şekilde seyahat ederseniz veya yerçekimi dünyadan daha güçlü olan bir başka gezegene yerleşirseniz, zaman sizin için diğer insanlara göre daha yavaş akmaya başlar.

4. "Yani saatim daha mı yavaş ilerleyecek?"

Yalnızca kolunuzdaki saat değil, size ve çevrenize ait olan her şey yavaşlayacak. İlginçtir ki, siz bunu farketmeyeceksiniz çünkü beyninizde düşünce üreten nöro-sinaptik hücreler de daha yavaş bir hızla çalışacak. Yani, zamanın sizin için yavaşlaması sizin tarafınızdan hiçbir şekilde farkedilmeyecek fakat sizi gözlemleyen herkes tarafından farkedilecek. Bu durum bizi ünlü İkizler Paradoksu'na götürüyor:

5. İkizlerimizin adları Ahmet ve Mehmet diyelim, 40 yaşındalar.

Ahmet ve Mehmet aynı günde doğdular ve şu anda aynı yaştalar. Bugüne kadar zamanları hep aynı hızda ilerledi ve aynı hızda yaşlandılar.

6. Ahmet'i bir uzay aracına bindirelim ve ışık hızının %90'ı bir hızda uzaya gönderelim.

Mehmet burada, bizimle dünyada kalsın ve kardeşinin dönmesini beklesin.

7. Ahmet kendi saatiyle 5 yıl seyahat ettikten sonra geri dönsün.

Ahmet dünyaya geri döndüğünde iki kardeşin yaşlanma durumunda bir farklılık gözlemlenebilecek mi?

8. Yanıt: Evet.

Uzaya gönderdiğimiz Ahmet'in saati dünya saatinin yalnızca %44'ü hızında işlemiş olacaktır. Yani dünyada geçen her 100 saniyede Ahmet için yalnızca 44 saniye geçmiş olacak. Sonuç olarak Ahmet, ikiz kardeşi Mehmet'e göre daha az yaşlanmış olacak.

9. Peki ya Ahmet'in seyahat ettiği uzay aracının hızını biraz daha arttırırsak?

Örneğin uzay aracını ışık hızının %99'u bir hızlı uzaya gönderirsek, o zaman sonuç ne olur? Hemen söyleyelim: Böyle bir durumda Ahmet'in saat dünya saatinin yalnızca %14'ü hızında işler. Yani Ahmet bu hızla 7 yıl seyahat ederse, dünyaya döndüğünde ikiz kardeşini tam 50 yıl yaşlanmış olarak bulacaktır.

10. Işık hızının %99.9'u bir hızda seyahat edilirse?

Böyle bir durumda Ahmet'in saat dünya saatinin yalnızca %4.5'i hızında işler ve Ahmet 5 yıl sonra dünyaya döndüğünde ikiz kardeşi Mehmet'i 110 yıl yaşlanmış olarak bulur.

11. Peki tüm bunların anlamı ne?

İkizler Paradoksu olarak bilinen bu durum aslında yalnızca klasik fizikçiler için bir paradokstur. Einstein'a göre bu durumun bir paradoks olmakla uzaktan yakından alakası yok. Onun bir devrim niteliği taşıyan İzafiyet Teorisi'ne göre, eğer ışık hızının herkes için aynı olduğunu ve fizik kurallarının asla değişmediğini varsayarsak, ikiz kardeşlerin durumu içerisinde yaşadığımız evrenin en temel özelliklerinden bir tanesidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
prowenza

Bu durum paradoks olsa bile izafiyet teorisinin kapsamına girmemektedir çünkü izafiyet teorisinde gözlemler ivmesiz sabit hızlı sistemlerde yapılmaktadır ikizler paradoksunda ise uzaya gönderilen kişinin geri dönebilmesi için bir ivmeye sahip olması gerekmektedir dolayısıyla olayın izafiyetle alakası yoktur

ali.karagoz.35574

hani derler ya, ,, sky is the limit !,,,, herhalde bunu da gökyüzünün ardında bir limit olmadığından söylemişler, , , hangi açıdan bakarsak bakalım, enerji, maden, kaynaklar , hız, ve hepsinden de çok olan space, more and more space, Türkçe de space boşluk demek ama nedense İngilizce de ki i need a space , cümlesi tam karşılığı yok , olsa olsa da boş konuşma denir her halde her neyse geniş bir korku tedavisi aldıktan sonra , özellikle de kaybetme korkusu üzerine insanlar sımsıkı yumdukları gözlerini açıp görebilirler diye umuyorum,,, korkular ve travmalar , , , belki de asıl sınav budur. , ,o kadar nükleer bombayı hangi dayanağı kullanarak ellerinin altına aldılar , ,, ayrıca bu ikizler paradoksu anlatılmaz yaşanır, bence, bırakın da yaşayıp görelim.

bergelmir

fizik bilimi ne kadar güzel bir şey :) Allah ne güzel yaratmiş bu evreni. sirlarla dolu.

-1233

hem bilimden dem vuruyor hem allah yarattı diyorsun sende değişik bir kardeşimizsin...

rrr

buradaki asıl nokta atlanmış aq. ikisinin de hızı birbirine göre. asıl paradoks kısmı yazmamışsınız. asıl soru kim yaşlanacak? ahmet mehmete göre, mehmet ahmete göre göreceli hareket ediyor. paradoks dememizin sebebi bu, cevabı ise, göreleli hareket bu nasılsa farketmez dememiz için ivmesiz referans sistemi olmalı. ama mekiğin kalkması ve dönmesi ivme ile olur, bu göreleli değildir. haliyle mekiğe binenden hesaplamamız gerektiğini bu şekilde anlarız ve paradoks ortadan kalkar.

r.e.p.l.a

Aynen bende tam paradoks bunun neresinde diyecektim.

beyza-nur-cicek

Yalnız zaten Einstein de bunun bir paradoks olmadığını düşünmüştür. Yani burada paradoks aramanıza gerek yok. Paradoks insan mantığına aykırı demektir ve bu gayet mantıklı bir teoridir.

rrr

bişey aramıyoruz, özel görelelik düşünüldüğünde sadece, ortaya paradoks çıkar, einstein tabi düşünmedi bunu paradoks olarak çünkü bu paradoks genel görelelikle hallolmuştur. yukarıda yazana göre yorum yapmayın eksik orası, bilmiyorsanız da araştırın. ben zaten bilgime dayanarak açıkladım tartışıcak bir yön yok, sunduğunuz tez de yok

levent.lord.5

3-Eğer çok hızlı bir şekilde seyahat ederseniz veya yerçekimi DEĞİL kütleçekimi bilen için çok fark var.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

EinsteinUzay
Görüş Bildir