Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Madde ile Einstein'ın İzafiyet Teorisi ve İkizler Paradoksu

10bPAYLAŞIM

İnsan aklının içerisinde yaşadığımız evreni anlamak konusunda ulaştığı en büyük başarılardan bir tanesi: Einstein'ın İzafiyet Teorisi.

Böyle söyleyince kulağa anlaşılması çok zor bir şey gibi gelmesin. Aksine, bu teori oldukça basit. Hatta korkutucu derecede basit ve düşündürücü. Einstein'ın teorisi, daha sonradan yapılan onlarca deney ile doğruluğu kanıtlanmış iki varsayımda bulunuyor: Işık hızının hiçbir zaman değişmeyeceği ve fizik kurallarının her durumda aynı olduğu.

İşte Einstein'ın teorisine küçük bir bakış ve bu teorinin sonucunda ortaya çıkan İkizler Paradoksu:

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=n2s1-RHu...

1. Işık hızı boşlukta her zaman her şart altında aynı şekilde gözlemlenir.

Einstein'ın doğruluğu kanıtlanan ilk varsayımı: Işığı gözlemleyenlerin hızına veya ışığın kendi kaynağının hareketine bakılmaksızın, ışık hızı her gözlemci için aynıdır.

2. Gözlem yapan kişinin durumuna bakılmaksızın, fizik kuralları her zaman herkes için aynıdır.

Ve ikinci varsayım: İster hareket eden ister sabit duran bir zemin üzerinde olun, gözlemleyeceğiniz fizik kuralı hiçbir şekilde değişmez.

Yapılan tüm deneyler bu iki varsayım da doğru olduğunu kanıtlamış durumdadır.

3. Gelelim bu iki varsayımın doğurduğu sonuçlara: Zaman akışının yavaşlaması.

Einstein'ın bu savlarını dikkate aldığımızda, oldukça sıradışı ve ürkütücü bir fenomen ile karşılaşıyoruz: Eğer çok hızlı bir şekilde seyahat ederseniz veya yerçekimi dünyadan daha güçlü olan bir başka gezegene yerleşirseniz, zaman sizin için diğer insanlara göre daha yavaş akmaya başlar.

4. "Yani saatim daha mı yavaş ilerleyecek?"

Yalnızca kolunuzdaki saat değil, size ve çevrenize ait olan her şey yavaşlayacak. İlginçtir ki, siz bunu farketmeyeceksiniz çünkü beyninizde düşünce üreten nöro-sinaptik hücreler de daha yavaş bir hızla çalışacak. Yani, zamanın sizin için yavaşlaması sizin tarafınızdan hiçbir şekilde farkedilmeyecek fakat sizi gözlemleyen herkes tarafından farkedilecek. Bu durum bizi ünlü İkizler Paradoksu'na götürüyor:

5. İkizlerimizin adları Ahmet ve Mehmet diyelim, 40 yaşındalar.

Ahmet ve Mehmet aynı günde doğdular ve şu anda aynı yaştalar. Bugüne kadar zamanları hep aynı hızda ilerledi ve aynı hızda yaşlandılar.

6. Ahmet'i bir uzay aracına bindirelim ve ışık hızının %90'ı bir hızda uzaya gönderelim.

Mehmet burada, bizimle dünyada kalsın ve kardeşinin dönmesini beklesin.

7. Ahmet kendi saatiyle 5 yıl seyahat ettikten sonra geri dönsün.

Ahmet dünyaya geri döndüğünde iki kardeşin yaşlanma durumunda bir farklılık gözlemlenebilecek mi?

8. Yanıt: Evet.

Uzaya gönderdiğimiz Ahmet'in saati dünya saatinin yalnızca %44'ü hızında işlemiş olacaktır. Yani dünyada geçen her 100 saniyede Ahmet için yalnızca 44 saniye geçmiş olacak. Sonuç olarak Ahmet, ikiz kardeşi Mehmet'e göre daha az yaşlanmış olacak.

9. Peki ya Ahmet'in seyahat ettiği uzay aracının hızını biraz daha arttırırsak?

Örneğin uzay aracını ışık hızının %99'u bir hızlı uzaya gönderirsek, o zaman sonuç ne olur? Hemen söyleyelim: Böyle bir durumda Ahmet'in saat dünya saatinin yalnızca %14'ü hızında işler. Yani Ahmet bu hızla 7 yıl seyahat ederse, dünyaya döndüğünde ikiz kardeşini tam 50 yıl yaşlanmış olarak bulacaktır.

10. Işık hızının %99.9'u bir hızda seyahat edilirse?

Böyle bir durumda Ahmet'in saat dünya saatinin yalnızca %4.5'i hızında işler ve Ahmet 5 yıl sonra dünyaya döndüğünde ikiz kardeşi Mehmet'i 110 yıl yaşlanmış olarak bulur.

11. Peki tüm bunların anlamı ne?

İkizler Paradoksu olarak bilinen bu durum aslında yalnızca klasik fizikçiler için bir paradokstur. Einstein'a göre bu durumun bir paradoks olmakla uzaktan yakından alakası yok. Onun bir devrim niteliği taşıyan İzafiyet Teorisi'ne göre, eğer ışık hızının herkes için aynı olduğunu ve fizik kurallarının asla değişmediğini varsayarsak, ikiz kardeşlerin durumu içerisinde yaşadığımız evrenin en temel özelliklerinden bir tanesidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-zeynep-somay

Bu makalenin çevirisinde başta bir yanlış yapılmıştır." %99'u 1 hızda" ifadesi bilimsel olarak karşılığı olamayan bir ifadedir. Her kim tercüme etti ise, böyle büyük bir hata yapabildiğine göre bütün makaleyi gerçek bilimsel temele dayalı, daha anlaşılır şekilde gözden geçirmesini tavsiye ve rica ederim. Çünkü %99'da 1 diye bir ifade bilimde karşılığı olmayan anlatım şeklidir, ne kadar uğraşılsa da bilimsel olarak da karşılığı bulunamayacak havada kalan bir ifadedir. Balık baştan kokuyorsa, kimse de o balığa yaklaşmaz. Ben de baştan havada kalabilir ifade olunca devam edebilmek için ayaklarım yerine basamayınca devam edemiyorum mesela! Oysa ki hepimiz uzmanı olmasak da buralardan bir şeyler öğrenerek kendimizi geliştirebilme derdindeyiz ama basit bir matematik kesrini ifade edemeyen bir makale daha ne çelişkiler içerebilir endişesi yaşayarak güzelim makaleyi okuyup anlamaktan eksik kalmayalım, hem bilgi hem de emek varken ortada...

patrick-jane1

Bu anlattığınız paradoks değil , paradoks olan kısmı uzay gemisi mi hızlanıp dünyadan uzaklaşıp geri geliyor , yoksa Dünya mı uzay gemisinden hızla uzaklaşıp geri geliyor. İlk durumda gemideki kardeş daha genç ikincisinde ise dünyadaki daha genç olucak. Sizin anlattığınızda paradoks olan bir durum göremedim.

onder-tosun

BU YÜZDEN DE İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ ATMOSFER BASINCI İÇİNDE GÜNEŞ İSİNLARININ VÜCÜDÜMUZDAKI YAŞLANMA SÜRECİNİ YÖNETTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ.BİZLER GÜNEŞ DÜNYA ZAMAN AİT VARLIKLARIZ. BU ZAMAN ORTAMINDAN ÇIKIŞ YA BİR UFO İÇİNDE YILDIZ ZAMANDA YER DEĞİŞTİRMEK YOLUYLA YAHUT ÖLÜM–HAYAT ÇEVRİMİ VASİTASIYLA YEPYENİ BEDENLERDE YEPYENI KALP ATIMLARINA KAVUŞARAK ANCAK MÜMKÜN OLUR. BİZLERDE BU ÖLÜME GEÇİŞ HALİNİ BU EVREN YASAYA TABİ OLARAK EVRENIN BİR PARÇASI OLDUĞUMUZDAN VE ONUN IŞIK YASALARINA TABİ OLDUĞUMUZDAN DAİMA TECRÜBE EDERİZ.VÜCÜT TİTREŞİM FREKANSLRIMIZ ZAMANSIZLIK DENE ANTI MADDE EVRENE ENKARNE OLANA DEĞİN BU ÇEVRİM MİLYONLARCA KEZ TEKRARLANIR, EVRENİN SIRLARINI BU YOLLA ÖĞRENİR VE SEVGİDE MERHAMETTE YÜKSELEN IŞIKTAN OLMA VARLIKLAR OLMAK YOLUNDA DAİMA DEVAM EDERİZ.

onder-tosun

SONUÇ OLARAK IŞIK HIZI VE ÖTESİNDE 30 YIL VEYA DAHA FAZLA UZAYDA YER DEĞİŞTİTREN KÜTLE VEYA İNSAN GENÇ KALIRKEN DÜNYADAKİ AKRANININ GÖRECELİ YAŞLANMASI SÖZ KONUSU OLMAZ. BU DURUM ANCAK FARKLI GRAVITIK KALP ATIM FREKANSLARINDA ATAN YILDIZ ZAMANALRINDA KALMAK İLE MUMKUN OLABILIR. DÜNYA BİLİM ADAMLARININ BÖYLECE IŞIK HIZI İÇİNDE GİDEN BİRİNİN DÜNYADAKİ İKİZİNE GÖRE GENÇ KALACAĞI FİKRİ SADECE BİR TEORİDİR. IŞIK HIZINDA GİDEN ASTRONOT DA DÜNYADAKİ İKİZİ DE AYNI GÜNEŞ ZAMAN GRAVTIK ATIMLAR İÇİNDE AİT OLDUKLARI ATMOSFERİ SOLUYARAK AYNI YAŞLANMAYA TABİ OLURLAR VE YAŞLANMA YAŞLARI YANİ GÖRÜNÜMLERİ AYNI KALIR. BİR BAŞKA GÜNEŞ/YILIZ GRAVİTİK ZAMAN İÇİNDE BİR ATMOSFER BASINCI İÇİNE GİRİLMEDİĞİ SÜRECE YAŞLANMA İVMESİ DEĞİŞMEZ.

onder-tosun

ATOMIK ÇEKİRDEK İÇİNDE GÜNEŞ GRAVITIK ZAMAN ATIMLARI İÇİNDE HÜKÜM SÜREN DEĞİŞİK BEDEN YAŞLANMA SÜRELERİNE TABİ OLMAK SÖZ KONUSUDUR. BUDA CANLI BEDENLERİN GÜNEŞ / YILDIZIN GRAVITIK-ZAMAN TİTREŞİM FREKANSLARININ ESERİ OLAN KALP ATIMLARININ TİTREŞİM FREKANSLARINA BAĞLIDIR. ÖZETLE EVRENDE IŞIK HIZI DİYE BİR FAKTÖRE ÇIKMAK ZATEN KÜTLE AÇISINDAN MÜMKÜN DEĞİLDİR. IŞIK HIZI İVMESİ ANCAK ATOMIK ÇEKİRDEK İÇİNDEKI DENGE HALINDE-NÖTR HALDE DURAĞAN (EYLEMSİZ) HALDEKİ ELEKTRONUN ENERJİ YÜKLENMESİ HALINDE SANIYEDE YER DEĞİŞTİRME / AKIŞ MİKTARIDIR. BU İSE ANCAK ELEKTRONUN YADA ATOMIK QUANTLARIN POTANSIYEL FARKI YARATILDIĞINDA YAPACAĞI YER DEĞİŞTİRME İLE İLGİLİDİR.

Görüş Bildir