Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Ünlü İçki ve Anavatanları

Anasayfa > Gündem

10. BİRA - ALMANYA / ÇEK CUMHURİYETİ

10. BİRA - ALMANYA / ÇEK CUMHURİYETİ

Bira, su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecektir. Sümerliler zamanından beri tüketiliyor olduğu bilinmekte. Tahıl (özellikle arpa maltı) mayalandırması yöntemi ile üretilir ve genellikle şerbetçiotu içerir. Bir litre bira elde etmek için 6-7 litre su gereklidir. Dünyanın en sert birası, Avusturya’da 'Samichlaus' adı verilen biradır. Yılda sadece bir gün, Saint Nicolas gününde satılır ve bir yıl sonra içilir. Bu bira %140 alkol içerir. Normalde biraların alkol oranı %3 - %12 arasındadır.

9. CİN - İNGİLTERE

9. CİN - İNGİLTERE

Cin temelde tahıllar, ardıç meyvesi, anason, kişniş, melekotu ve kökü, meyankökü, tarçın, rezene, turunç kabukları vb. bitkilerin birlikte damıtılması sonucu oluşan renksiz, pürüzsüz, yoğun aromalı bir içkidir. Yüksek alkollü bir içkidir (%40-47).

8. ABSENT - ÇEK CUMHURİYETİ

8. ABSENT - ÇEK CUMHURİYETİ

Çeşitli bitkilerin damıtılarak fermante edilmesiyle elde edilen, alkol oranı yüksek (hacmen %45 ila %75) bir içkidir. Rakıya benzer şekilde bir miktar absente iki ila beş miktar su ilave edilip içilir. Ana bileşenleri alkol, pelin ve yeşil anasondur.

7. VİSKİ - İRLANDA / İSKOÇYA / AMERİKA

7. VİSKİ - İRLANDA / İSKOÇYA / AMERİKA

Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde 'yaşam suyu' anlamına gelen 'uisge beatha'dan gelmektedir. Genellikle tahta fıçılarda dinlendirilmiş malt içeren, tahıldan damıtılan bir tür alkollü içkidir.

Üç ülkede farklı şekillerde üretildiği için Irish Whisky, Scotch Whisky ve Bourbon olmak üzere üçe ayrılır.

Viskilerde alkol oranı %40 civarındadır.

6. ROM - JAMAİKA

6. ROM - JAMAİKA

Orijinal rom, Jamaika adalarında üretilen ve %80′in üzerinde

alkol içeren romdur. Ancak bu alkol derecesiyle şişelenip satılmaz. Büyük boy

fıçı ve tanklarda ihraç edilir. Satılacağı yerlerde bu alkol seviyesi %40′a

düşürülür. 

Dünya piyasalarında satılan romlar ise şeker kamışı melası ile saf

alkol karışımından yapılır. Şeker kamışı melası mayalandırılıp damıtılır. İçine

bir miktar saf alkol eklenerek meşe fıçılarda dinlendirilir. Yeteri kadar

dinlendirilen içki alkol seviyesi düşürülerek piyasaya verilir.

5. TEKİLA - MEKSİKA

5. TEKİLA - MEKSİKA

Aztekler 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan ürettikleri içkiye 'Octilli Poliqhui' adını vermiş ve kutsal kabul ettikleri bu içkiyi Büyük Maya Tanrısı Olmeca'ya adamışlardır. İsmini Meksika'nın Jalisco eyaletine bağlı bir kasaba olan Tequila'dan alır.

Tekilanın alkol derecesi %40-45 civarındadır.

4. ŞARAP - FRANSA / İSPANYA / İTALYA

4. ŞARAP - FRANSA / İSPANYA / İTALYA

Tıpkı bira gibi şarabın da tarihi çok eskilere dayanır. Her meyveden şarap üretilebilir. Fakat dünyada şarapların büyük bir kısmı üzümden üretilmektedir. Ortalama %12-17 derece alkol içeren şarabın Türk Edebiyatı'nda da yeri ayrıdır.

3. VOTKA - RUSYA

3. VOTKA - RUSYA

Votka, iki kez rektefiye edilmiş aktif kömürden süzülmüş ve içilebilecek düzeye dek sulandırılımış saf alkoldür. Bunun için özel tat ve kokusu yoktur ve renksizdir. İsminin Slavca su anlamına gelen 'voda' (woda, вода)'dan geldiği sanılmaktadır.

Votkanın ham maddesi çavdar, buğday ve benzeri tahıl ile patatestir. Bunlar pişirilir ve malt ile mayşelenerek şekerlendirilir. 

İçindeki alkol oranı %35 ile %70 arasında değişir.

2. ŞAMPANYA - FRANSA

2. ŞAMPANYA - FRANSA

İsmini Fransa'daki Champagne bölgesinden alır. Şampanya en iyi cins üzümlerden elde edilir ve her şeyden önce bir şaraptır. Beyaz şarabın farklı işlemlerden geçirilmesiyle (3 kez fıçı değiştirir) elde edilir. Şampanyadaki alkol oranı %12-15 arasındadır.

1. RAKI - TÜRKİYE

1. RAKI - TÜRKİYE

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Rumeli'deki gayrimüslim tebaa tarafından üretilmeye başlanmış ve zamanla Anadolu'da da yaygın olarak içilen bir içki haline gelmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde gayrimüslimlerin çalıştırdığı meyhanelerde içilen popüler bir içki olmuştur rakı. 

Hacmen alkol miktarı en az % 40 olmalıdır.

Mezesiz ve muhabbetsiz içilmez.

HEPSİ BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR, LÜTFEN KONTROLLÜ TÜKETİNİZ.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
453
220
97
77
48
39
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Çankaya Çilingir

http://ankaraayrancicilingir.com/ Ankara Ayrancı çilingir, Ayrancı anahtarcı, Ayrancı cilingir, Ayrancı çilingir,Ayrancı oto çilingir,Ayrancı oto anahtarcı ... Devamını Gör