'Yüksek Maliyet' Nedeniyle İptal Edilmişti: Meclis'in Lüks Araç İhalesi Sayı Artırılarak Yeniden Açıldı

 > -

TBMM, eski başkan İsmail Kahraman’ın görevinin son günlerinde ilanı yayımlanan ancak ‘yüksek maliyet’ gerekçesiyle iptal edilen lüks araç kiralama ihalesini yeniden açtı. 

Seçim öncesinde ihale açılmıştı.

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, TBMM 2017-2018 yılları için 30’u Volkswagen Passat, 34’ü Audi A-6 marka araç kiralamıştı. 2019 ve 2020 yılları için 64 araç kiralamak isteyen TBMM  Başkanlığı 1 Haziran 2018 tarihinde yeni bir ihale açmıştı.

Tepki üzerine ihale iptal edildi.

1 Haziran günü yapılması planlanan ve hem araçların lüks özellikleri hem de kısa süre önce kiralanan yeni araçlar olmasına karşın yenilerinin kiralanmak istenmesi nedeniyle tepki yaratan ihale 4 Haziran’da iptal edilmişti.

İptal gerekçesi olarak da “Bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/yaklaşık maliyetin çok üzerinde olduğu” açıklaması yapılmıştı.

Araç sayısı da 64’ten 66’ya çıkarıldı.

24 Haziran seçimlerinin ardından Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşmasıyla yeniden ihaleye çıkılmasına karar verildi. 20 Temmuz’da onaylanan yeni ihale kararıyla kiralanacak araç sayısı da 64’ten 66’ya çıkarıldı.

İhale şartnamesinde, 2018 model ‘0 kilometre’ ve siyah renkli olacak araçların sahip olması istenen özellikleri ise şöyle:

"Dört silindir, turbo dizel motor, tam otomatik klima, renkli ekranlı Türkçe dil seçenekli yol bilgisayarı, ön ve arka park sensorü, sürücü yorgunluğu tespit sistemi, işitsel ve görsel uyarı ikazı, radyo, CD-MP3 çalar, araç içi orijinal halı ve kauçuk taban paspasları, dört bölgeli tam otomatik klima, deri döşeme, orta konsolda en az 6,5 inç ve üstü ekran, ısıtmalı ön ve arka koltuklar."

Araçlara taşıt tanıma sistemi (TTS), otomatik geçiş sistemi (OGS), hızlı geçiş sistemi (HGS) ve araç takip sistemi (GPRS) takılması da istendi.

2017 yılında kiralanan araçlar için 4.5 milyon liraya yakın ödeme yapıldı.

Araçlar, 24 Haziran’dan sonra oluşan yeni Meclis’in başkanlık divanı üyeleri, grup başkan vekillikleri, komisyon başkanları ve uluslararası komisyon başkanlarının makam hizmetlerinde kullanılacak.

Meclis adına kiralanan araçlar için habere göre, 2015 yılında 3 milyon 304 bin lira, 2016’da 3 milyon 643 lira ödendi. 2017’de yapılan ödeme ise 4.5 milyon liraya yaklaştı.

Ulaştırma hizmetleri için kiralanan araçlara da 2 milyon lira ödendi.

TBMM makam hizmetleri için kullanılan bu araçların yanı sıra ulaştırma hizmetlerinde kullanılmak üzere de üç yıllığına 2 milyon 514 bin lira karşılığı sürücülü 10 araç kiralandı. Ayrıca, panelvan minibüs tipi bir araç da yemekhane hizmetlerinde kullanılmak üzere Meclis’in kiralık araç filosuna katıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir