Yılın Filmleri İlk Kez !f İstanbul'da

 > -

14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gala yapacak filmlerden biri de Joshua Oppenheimer filmi “The Look of Silence”. “The Act of Killing”in devamı niteliğinde olan belgesel, Endonezya’da yaşanan katliamı bu kez mağdurların ağzından anlatıyor.

!f 2013’ün Keş!f yarışmasında da Sinema Yazarları Birliği (SİYAD) Ödülü’nü alan “The Act of Killing”in devamı niteliğinde sayılan Joshua Oppenheimer belgeseli “The Look of Silence” Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

ÇOCUKLARININ KATİLLERİYLE YÜZLEŞEN BİR AİLE

“The Act of Killing”de, ‘60’ların ortasında Endonezya’da gerçekleşen, hükümet ve askerin ortaklaşa düzenlediği darbe sonucu yüz binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan soykırımı katillerin gözünden anlatan Oppenheimer, bu kez mağdurlarla görüşüyor ve katliamdan sağ kurtulmayı başarmış bir ailenin, çocuklarının ölümünden sorumlu olan adamlarla yüzleşmesine tanıklık ediyor.

FIPRESCI ÖDÜLLÜ FİLM PEK ÇOK FESTİVALE KATILDI

Signe Byrge Sørensen’in yapımcılığında ve Werner Herzog, Errol Morris ve Andre Singer’ın destekleriyle hayat bulan “The Look of Silence”, ilk gösterimini yaptığı Venedik’te büyük heyecanla karşılanmış, Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nün yanı sıra Avrupa Film Eleştirmenleri Ödülü (FEDEORA), İtalyan İnternet Eleştirmenleri Ödülü (Mouse d’Oro) ve İnsan Hakları Gecesi Ödülü’nü kazanmıştı.

  • Evrensel
Haberin Tamamı İçin:

Miyazaki ve Takahata bir arada

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl animasyon dünyasının iki dev ismi, Isao Takahata ve Hayao Miyazaki'yi ağırlayacak.

1970'lerin ve tüm zamanların en çok bilinen animasyon filmlerinden 'Heidi'nin yönetmenliğini de yapmış olan Isao Takahata'nın 14 yıl aradan sonra çektiği film 'Prenses Kaguya Masalı / The Tale Princess of Kaguya', !f İstanbul kapsamında gösterilecek.

Aralarında 'Grave of the Fireflies', 'Only Yesterday', 'My Neighbours the Yamadas' gibi filmlerin olduğu birçok kült anime filme imza atan Japon yönetmen Isao Takahata, son filmi 'Prenses Kaguya Masalı'nda yaşlı bir çiftin, ormanda sihirli bir bebek bulması ve onu büyütmesinin hikayesini anlatıyor. Film Ghibli Stüdyoları'nda elle çizilip, suluboya ile renklendirildi.

Yılın bir başka merakla beklenen filmi ise, animasyonun kutsal toprakları sayılan, Hayao Miyazaki'nin çalışma ortamı olan Ghibli Stüdyoları'nın kapanma sebebinin ve Miyazaki'nin kendi yaşamını da anlattığı 'Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı' adını taşıyan belgesel film. Bu güne dek 'Prenses Mononoke', 'Arkadaşım Totoro' gibi filmlerin yapıldığı Ghibli Stüdyoları'nın hikayesini, kapanışından sonraki süreci anlatarak aktarıyor.

!f İstanbul Uluslararaso Bağımsız Filmler Festivali 12-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.

  • Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir