'Sakin Şehir' Seferihisar'da Belediye Kendi Elektriğini Üretmeye Başladı

 > 
110PAYLAŞIM

İzmir'in Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, hizmet binasında kullanacakları elektriği güneş enerjisinden üretmeye başladıklarını açıkladı. Belediye, 200 kW FV güç santraliyle yılda 310 bin kW/saat elektrik üretecek ve 125 bin lira tasarruf sağlayacak.

Geçen yıl sonunda Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazaryeri’nde başlanan "Pilot Fotovoltaik Güç Santrali Kurulumu" projesi, 2014 Mayıs ayı itibarıyla tamamlandı.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan alınan 880 bin lira hibeyle pazaryeri çatısı üzerine kurulan güç santral, yılda ortalama 310 bin kW/saat elektrik üretecek.

Böylelikle belediye binasının ısıtması, soğutması ve aydınlatması güneş enerjisiyle sağlanmış olacak.

Üyesi oldukları uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) kriterlerinin en önemlilerinden biri olan yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını konusunda çok önemli bir projeyi tamamladıklarını belirten Başkan Soyer, şunları söyledi:

"Artık dünyanın birçok yerinde, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor. Biz kentimizde yılın 300 günü güneş alıyoruz ama güneşi bizim kadar almayan Avrupa kentlerinin faydalandığı gibi bu enerjiden faydalanamıyoruz. Güneş enerjisinden elektrik üretmek, göreve başladığımızdan beri takip ettiğimiz, yapmak istediğimiz bir projeydi. Önce cadde ve parkların aydınlatmalarını güneş enerjisiyle çözmeye başladık. Ardından İZKA tarafından açılan Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı'na başvurduk. Projemiz kabul edildi. Bu projeyle yenilenebilir enerji kaynakları ile lisanssız elektrik üretimine yönelik 200 kW’lık yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede 180 bin kg. karsondioksit salınımını da engellemiş olacağız. Seferihisar’da yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak Sakin Şehir kriterlerine uygun yatırımlar gerçekleştirmeyi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi hedefliyoruz.”

Başka Haber

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir