Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Roman Okumak Vakit Kaybıdır, İnternetten Her şeyi Öğreniyorum Zaten” Diyenler Feci Yanılıyor! Neden mi?

-

Ortalama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 10 yılda 1 kitap okuyor. 

Bu kısa bilgiyi geçtikten sonra konumuza eğilelim...

Şu sıralar yaygın olan görüşlerden birisi, roman okumanın gereksiz olduğu yönünde.

“Yahu üşenmeyip 600-700 sayfalık romanlar okuyorlar. Onu okuyacağıma doğrudan ham bilgi alırım İnternetten.”

...diyerek savunulan, epey de kabul gören bir davranış bu. Olabilir, tercihtir tabii. Roman okumakta yüce bir şey yok. Roman okumayı sevmemek de gayet doğal.

Ama romanın tümden faydasız olduğunu söylemek biraz acımasız gibi. Üstelik bu defa bilimsel bulguları safımıza çektik, öyle konuşuyoruz.

Bu yıl içinde yapılan bir araştırmaya göre roman ve öykü gibi kurgu edebiyat eserlerini okumak diğer insanları anlamada ve duygusal olarak onlara tepkiler vermede kişinin kabiliyetlerini güçlendiriyor. Üstelik bu yalnızca birer kısa öykü okuyan katılımcılarda gözlemlenmiş.

Peki nasıl oluyor da roman sosyal durumlarda kabiliyetimizi artırıyor?

Yine bir araştırmaya göre bunun sebebini söyle açıklayabiliriz. Ne zaman bir roman okumaya başlasak, olan biteni tıpkı gerçek bir hikayeymişçesine deneyimleriz. Beynimiz onun bir kurgu olduğu gerçeğini yadsır ve hikayeyi doğal bir şekilde deneyimler.

Haliyle roman okumak, yani bir anlamda hiç yaşamamış insanların hiç yaşanmamış hikayelerini anlamaya çalışmak, bunu gerçek hayatta da kolaylıkla yapmamız için adeta bir egzersiz haline gelir.

Bir diğer açıklama da roman karakterlerinin gerçek insanların hikayelerinden farklı şeyler yaşamıyor oluşu. Bu hayali kurgulara kendimizi adapte ettiğimizde farklı hikayelere ve farklı duygulara tanık oluyoruz ve gerçek hayatta insan ruhuna daha aşina oluyoruz.

Kulağa pek faydasız gelmiyor değil mi?

Hem kitap okumanın tek amacının bilgi sahibi olmak olduğunu nereden çıkardınız canım? O yüzden roman okuyun. Saf bilgi içeren makaleler de okuyun. Yeter ki okuyun. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilgisiizyazar

Kitapların sayfalarını çevirirken ki hissin bile bilinçaltımızı etkilediğine inanıyorum.

terminatort-800

ayrıca internet kısa süreli hafızayı etkiler. bugün okuduğunuz bir bilgiyi maksimum 3 gün sonra unutursunuz ama kitap öyle değil uzun süreli hafızaya yerleşiyor.

serkan-sakizli

Bilgi ihtiyacını internetten karşılayabilirsin buna kesinlikle katılıyorum hemde daha kesin bir şekilde.Ancak bir diyalog içerisinde yada tartışma içerisinde o anda internetten bilgi alarak kendini savunamazsın.O anda ihtiyaç duyduğun bilgiyi sana önceden okumuş olduğun bir kitap verir.

gamze-koru1

Bildiğiniz üzere ham bilgi öğrenilince bu kısa süreli bellekte kalıyo ama o bilgiyi örneklerle pekiştirirsek daha uzun süreli kalıyo bilgilerimizide kitaplar sayesinde farklı bakış açıları ve örnekler görerek pekiştirebiliriz

parmaginikesenasci

Kendimi bildiğim günden beri kitap okurum diyip kendimi kandıramayacağım. Kitap okuma alışkanlığını çok geç kazandım ve açıkçası bu durum için bile çok pişmanım

Görüş Bildir