'Neden Esmiyor?' Diye Sorarken İki Kere Düşünün: İstanbul'da Kişi Başına Düşen Yeşil Alan Bir Metrekare

 > -

İstanbul dünya metropolleri ile kıyaslandığında yüzölçümüne göre en düşük yeşil alana sahip şehirlerden biri. Sıcaklıkların aşırı artması,  rüzgârın esmemesi ve yağmurun sel baskınlarına dönüşmesi yerleşim yerlerindeki yeşil alan oranıyla paralellik gösteriyor. 

Viyana'da kişi başına düşen yeşil alan 60, Amsterdam’da 45, New York’ta 27 metrekare iken İstanbul'da bu oran maalesef düşündürücü seviyede... 

Uzmanlara göre İstanbul'daki ‘aktif’ yeşil alanların oranı kişi başına 1 metrekareye kadar düştü. Peki bunun ne gibi zararları var birlikte bakalım...

Hatırlayacağınız üzere 10 gün önce yağmur İstanbul'u esir almış ve birçok hayati denilebilecek tehlike atlatılmıştı.

Sanki Gök Delindi: İstanbul Şiddetli Yağmura Teslim, Araçlar Yollarda Mahsur Kaldı ☔️ - onedio.com
Sanki Gök Delindi: İstanbul Şiddetli Yağmura Teslim, Araçlar Yollarda Mahsur Kaldı ☔️ - onedio.com

Yağışların neden sel baskınına dönüştüğünün üzerinde pek durulmamıştı fakat yeşil alan azlığı başlıca nedenler arasında 👇

Grafik: HT

'Havalar neden bu kadar sıcak?' veya 'neden esmiyor?' diye düşünüyorsanız bunun nedeni de yeşil alanların kıtlığı.

Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar'a göre aşırı betonlaşma ve sayısı artan gökdelenler şehirdeki havayı iklim normallerinin dışına çıkardı. Bunun sebebi ise yüksek yapıların kenti besleyen rüzgarların önünü kesmesi veya değiştirmesi.

Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi uzmanlarla aynı görüşte değil.

Öte yandan Haber Türk'ten Melis İnce'nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kentte kişi başına düşen kent içi yeşil alan oranının 8.41 metrekare olduğu bilgisini verirken, artan şehir nüfusunun yeşil alan oranının azalmasına sebep olabileceğini kaydediyor. Belediyeye göre kentteki ormanlık alanların da eklenmesiyle bu oran kişi başı 12.3 metrekareye çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göreyse İstanbul’da kişi başına 7.57 metrekare yeşil alan düşüyor.

Hangi oran dikkate alınırsa alınsın ortada bir yeşil alan sorunu mevcut.

Zira Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre de bir şehirde kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı en az 15 metrekare. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği “aktif yeşil alan” oranı ise kişi başına en az 9 metrekare.

'Çim alanlar ve yol çevresindeki çiçeklendirmeler belediyenin yeşil alan kıstasına giriyor'

Uzmanlara göre: “Her yeşillik yeşil alan sayılamaz.” Buna, kesilmese de kimi projeler nedeniyle uzak yerlere taşınmış ağaçlar dahil! Orman Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Hasan Yıldırım, çim alanlar ve yol çevresindeki çiçeklendirmelerin belediyenin yeşil alan kıstasına girdiğini, bunun yanlış olduğunu söylüyor:

“Önemli olan İstanbul’un bitki ekosistemine uygun geniş yapraklı gürgen ve kayın gibi ağaçların ekilmesi ve toprak yapısını bozan çimlerden vazgeçilmesi. İstanbul’da 140 bin hektar ormanlık arazi var fakat bunun 70-80 bin hektarı verimsiz.”

Peki diğer şehir ve metropollerde tablo nasıl?

Dünya Şehirleri Kültür Forumu’nun (World Cities Culture Forum) 2015 yılında yayınladığı İstanbul grafiğinde; kamu hizmetine sunulmuş park ve bahçelerin İstanbul’un yüzölçümüne oranı ise yüzde 2.2.

Bu alanda dünyanın büyük şehirleri İstanbul’a fark atıyor: Gökdelenleriyle ünlü New York’ta kişi başına düşen yeşil alan 27 metrekare. Viyana’da kişi başına 60, Amsterdam’da 45, Londra’da 27, Singapur’da 46, Madrid’de 14, Şanghay’da 18, Pekin’de 88 metrekare düşüyor. En yüksek oransa kişi başına 90 metrekare yeşil alanla Stockholm’de.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir