"Ne Keşfetmek İsterdim? Yürüyen Müzik!" Saygıda Kusur Etmememiz Gereken Walkman Hakkında 15 Bilgi

37PAYLAŞIM

1 Temmuz 1979 yılında ilk kez Japonya'da piyasaya çıktı Walkman. Bugün tam olarak 36 yaşında. Çoğumuz için ayrı bir yeri vardır. Teknolojinin belki de en büyük dönüm noktası olarak görürüz, Walkman'in çıkışını. Zamana göre dahiyane bir fikir.

Biz de sizlere 36. yılı dolayısıyla sizi zaman yolculuğuna çıkaracak, "Ne Keşfetmek İsterdim? Yürüyen Müzik!" Saygıda Kusur Etmememiz Gereken Walkman Hakkında 15 Bilgi" içeriğini hazırladık.

Buyurunuz efendim...

1. İlk orijinal Walkman, 1979 yılında Japonya'da piyasaya çıkmış.

İlk Walkman'in ortaya çıkması ise çok ilginç. Sony şirketinin kurucusu; Akio Morita'nın çok sık yaptığı Trans-Pasifik uçak yolculuklarında opera dinlemek istemesini mümkün kılmak için tasarlanmış. Daha sonra piyasaya sürümüne karar verilmiş.

2. Rivayete göre, Walkman ilk üretildiğinde satışları hayli düşükmüş.

Bu yüzden, stoklar elde kalmış. Sony hemen bir kriz masası oluşturup, bütün çalışanlarını toplamış, hepsine bir walkman verip bunları sinema, alışveriş merkezi gibi kalabalık mekanlara yollamış. Daha sonra da satışlar haliyle patlamıştır.

3. Walkman 1980'de ABD ve İngiltere'de adeta satış patlaması yapmıştır. 1981 yılında artık çoğu yerde herkesin elinde walkman görmek mümkündür. Türkiye'ye ise ancak 1983'de gelmiştir.

Hatta o zaman yurt dışına gidip, gelen ebeveynlerin getirdiği başlıca hediye Walkman'di. Dizilerde, filmlerde bile konusu çok işlendi. Konserine gitmek için bin bir güçlük çektiğin sanatçıyı, cebinde taşıma fikri müzikte de teknolojide de çok büyük bir devrim.

4. Her şeyin şimdiki gibi hızlı tüketilmediği yıllarda, insanların yoğun iş hayatından, günlük hayatın hengamesinden, bir kaçış yolu olmuştur walkman.

Tak kulaklığı, kapat gözlerini, uzaklaş bu dünyadan...

5. Her gittikleri yere walkmanlerini de götüren insanların bu sefer yeni bir ihtiyaçları ortaya çıkmıştı. "Pil." 😅

Müziğin sesinin, aniden kesilmesini önlemek amacıyla çantada, cepte yedek piller taşınmaya başlanması o yıllara tekabül etmektedir. 😂

6. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Uzun yolculuklarda arkadaki bebeğin ağlamasına dayanamıyorsan kulaklıklarını takman yeterlidir.

Zamanın içerisinde kaybolursun. O kulaklıklar kulağındayken zaman farklı şekilde akar çünkü. Seni sıkan sohbetlere girmek zorunda kalmazsın. Müzik dinlemenin çok ötesinde bir icattır Walkman. Yalnız kalmak istediğinde, yalnızlığını sana sağlayabilecek bir buluş. Zaman makinesi adeta.

7. Sadece yolda yürürken ya da yolculuk yaparken değil, küvetin içerisinde bile dinleyenler olmuştu tabii. 😂

Keyfine düşkün olanlar için. Ama dikkat etmek de gerekliydi. Sonuçta walkman o küvete düşerse durum fena. Gerçi çamaşır makinesine bile atılsa bozulmayacağını söyleyenler de vardı. Sağlam aletti ya. 😄

8. Walkman sayesinde yeni aşklara yelken açma dönemleri de başlar tabii.

Hoşlandığınız biri mi var, açılamıyor musunuz? Kulaklığın birini ona vererek birlikte walkman dinlemeyi teklif edin öyleyse. Dinlediğiniz müziğin etkisiyle ortam daha da romantikleşecek, belki de elini tutacaksınız. Seni seviyorum diyeceksiniz... 😍😳

9. Kalem-kaset ikilisinin o muhteşem buluşması da bu yıllarda oldukça pekişmişti.

Kaseti iki şarkı önceye mi almış istiyorsun? Pilin mi zayıf? E o zaman iş başa düşer arkadaş. Al kalemi eline çevir kaseti. 😄

10. Kaset takasları da başlamıştı.

Dinlemekten sıkıldığın ya da arkadaşının da dinlemesini istediğin bir kaseti onun kasetiyle değiştirip, farklı müzik türleri hakkında bilgi sahibi olmaya başlanmıştı. Tabii o zamanlar internet falan yok. Öğrenilebilecek tek yer kasetler ve dergiler.

11. İlk çıkan Walkman'ler radyosuzdu. O yüzden radyosu olan Walkman'e farklı bir gözle bakılırdı.

Bir de manuel bir çubuğu ileri geri hareket ettirerek frekansı ayarlamaya çalışırdık. Bir türlü istediğimiz frekansı yakalayamaz, yakalasak da cızırtılı cızırtılı dinlemek zorunda kalırdık.

12. Eve giderken yolda müzik dinleyeceğiz diye az uğraşmadık; biten pili ısırarak, hayata döndürdürmeye. 😅

O yüzden bu nesli bir şeyin tamamen bittiğine ikna edemezsin hiçbir zaman. O pili bile ısırarak çalıştırabildiysek, bitti denilen bir ilişkiyi de devam ettirebiliriz. 😏

13. Sanki müziği dinlemiyorduk da yaşıyorduk; o kulaklıklar, kulağımızda olduğunda.

-Abi sesler her yerden geliyo ya sanki. Ne biçim şey yapmışlar? Bak ya arkadaki vokalin sesi ne güzel geliyor? Fark etmediğimiz ne kadar enstrüman varmış aslında bu şarkıda...

14. Walkman'in tarihi boyunca bir çok kişi, onu diğer tüketim araçlarından ayrı tutmuş, Walkman'in bambaşka bir yerde olduğunu söylemişlerdir.

"Walkman sanıyorum kapitalist bir tüketim aracı değildi, o gerçek bir icattı."

15. Tabii o da her güzel şey gibi miladını doldurduktan sonra bu toprakları terketti. Yerini Discman'lere bıraktı. Discman'ler de MP3 Player'lara...

Tüketim çılgınlığı yine kazandı...

Bonus- Walkman'le ilk kez tanışan çocukların tepkisi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
babu

onun sayesinde bir çok sınavda kopya çekmişimdir. gece kasete kaydettiğim cevapları sınavda ninni gibi dinleyerek nice dersten geçmişimdir..

barisylmz

way anasını beee gözümde canlandı sony servisi çalışanı olarak 15 numaradaki cihazdan tamir ettim çokda olmadı bu sene başındaydı galiba vay beee

feyk

sony digital muzik devriminin kaymagini ipod ile apple'a yedirdi ya. salakligina doymasin. walkman gibi bir gecmisin, walkman gibi etkisi olan bir ismin var, elektronik ve ses sistemlerinde lider sirketsin, uzerine buyuk bir plak sirketisin, pek cok sanatcinin ve albumum yayin haklari bizzat senin elinde. buna ragmen digital muzige gecisin kaymagini apple yedi, ipod satislari bir yana, itunes uzerinden sarki satislarindan milyarlarca dolar kazandi ve hala kazaniyor. iflasin esiginde bir sirketken o paralarla can bulup, geri donus yapti, iphone ve ipadi cikardi. sony bu sirada ne yapti. cikardigi mp3 playerlara aptal aptal sinirlayici programlar yerlestirdi. walkman ismi ile surdugu telefona adam gibi bir kulakluk koymak bir yana dursun, ses cikis gucunu kisitladi. bir hata yaparsin anlarimda yillarca ayni hatalari surdurmek nedir. sony gibi bir isim olmasa simsiye 10 kere batmisti

Gizli Kullanıcı

Itunes üzerinden milyarlarca dolar kazandı doğru ama hala kazandığı yanlış. Hatta bu yeni bir şey değil 10 yıldır itunes satışları dibe vurmuş durumda.Artık tüketiciler 20 milyon parçayı müzik platformları üzerinden ücretsiz dinliyorlar. Aralarında düşük sayıda insan ayda $10 ödeyerek sınırsızca , istediği parçayı istediği anda dinliyor.Soundcloud gibi platformlarda müzik üreten insanlar eserlerini dinleyicilere ücretsiz sunuyor. Youtube gibi kanallar üzerindende reklam geliri kazanarak kullanıcıya müzik videoları sunuluyor. Müzisyenlerin para kazanabilmesi eskisi kadar kolay değil çünkü müzik artık para ödenerek yada eskisi kadar çok para ödenerek satın alınan bir şey değil.

busra-kucuk

ben olaya mp4 ile başladım orada da bitirdim

Görüş Bildir