'Batı Boko Haram'ı Görmezden Geliyor'

 > -

Nijerya'daki Katolik Hristiyan bir başpiskopos, ülkede binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan radikal İslamcı Boko Haram örgütünün Batılı ülkeler tarafından görmezden gelindiğini söyledi.

Başpiskopos Ignatius Kaigama, militanların ilerleyişinin durdurulması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Kaigama, uluslararası çevrelerden Fransa'da yaşanan saldırılar sonrası gösterilen tepkinin Nijerya için de ortaya konması gerektiğini vurguladı.

Başpiskopos'un çağrıları, Nijerya'da üç kadın intihar bombacısının 23 kişiyi öldürmesinden hemen sonra geldi. Haftasonu gerçekleşen saldırılardaki bir intihar bombacısı 10 yaşındaki bir kız çocuğuydu.

Boko Haram örgütünün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Baga kentine yönelik büyük bir saldırı başlattığı ve yüzlerce ölünün olduğu haberleri de geçen hafta gelmişti.

Birleşmiş Milletler, 10 bin nüfuslu Baga halkından 7 bin 300 kişinin Boko Haram tehdidi yüzünden evini terk ettiğini ve büyük kısmının Çad'a kaçtığını açıklamıştı.

İnsan hakları kuruluşu Amnesty International, saldırılarda ölen kişi sayısı bakımından bunu Boko Haram'ın 'en kanlı katliam'ı olarak nitelendiriyor.

Başpiskopos Kaigama, "Son saldırılar Nijerya ordusunun tek başına Boko Haram'a karşı etkin bir mücadele yürütemediğini gösteriyor. Yaşananlar dayanılmaz bir trajedi. Tüm Nijerya bu acıyı yaşıyor. Ancak görünen o ki bizim yardımımıza gelen yok" dedi.

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Pazar günü kalabalık bir pazar yerinde iki kadın intihar bombacısı en az dört kişiyi öldürmüş ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

İntihar saldırısının gerçekleştiği Yobe eyaletinin Potiskum kentinde bir görgü tanığı BBC 'ye, ikinci bombanın birincinin hemen ardından patladığını ve ilk bombadan etkilenen kişilerin yardımına koşan insanları vurduğunu söyledi.

Cumartesi günü de, Borno eyaletindeki Maiduguri kentinde 10 yaşlarında bir kız çocuğuna giydirilen bombayla en az 19 kişi öldürülmüştü.

Olay yerinde bulunan bir doktor, pazar yerine saldıran ve 20'li yaşlarının başında görünen iki kadın üzerine bombaların takılı olduğu kemerlerden kalıntılar gördüğünü söyledi.

AFP Haber Ajansı'na konuşan bir emniyet yetkilisi ise bombaların uzaktan kumandayla patlatılmış olabileceğini iddia etti.

Yetkili, “İkinci intihar eylemcisi ilk patlamanın ardından korkup yolun karşısına doğru kaçmayı denedi ancak o da patladı” dedi.

Şimdiye kadar saldırıyı üstlenen olmadı ancak BBC'den Will Ross, Boko Haram'ın daha önce de kadın intihar eylemcilerini kullandığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler çocuk hakları kuruluşu UNICEF, Baga saldırısından kurtulanların anlattıkları ve Maiduguri'de bir kız çocuğunun canlı bomba olarak kullanılmasının ise 'dünya vicdanını sızlatması gerektiği' açıklamasında bulundu.

UNICEF'ten yetkili yönetici Anthony Lake açıklamasında, 'Yaşananların yarattığı öfkeyi kelimelerle ifade etmek imkânsız, ayrıca bu Nijerya'nın kuzeyinde durmak bilmeyen şiddetin mağdurlarının ıstırabını dindirmez' dedi.

Lake, “Ancak son günlerde yaşananlar ve Nijerya'nın geleceği anlamına gelen her şey, bizi bir şeyler yapmak için harekete geçirmeli. Bu böyle devam edemez” diye belirtti.

Nijerya'da beş yıldır devam eden ayaklanmaların en vahim şiddet eylemlerini gerçekleştiren Boko Haram militanları, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki eyaletlere İslami halifelik getirmek için savaşıyorlar.

Örgüt geçen yıl içinde Nijerya'nın kuzeydoğu bölgesinde birçok kent ve köyü kontrolü altına aldı.

Geçen yıl çatışmalar yüzünden bir buçuk milyon insan göç etmek zorunda kaldı, iki binden fazla kişi öldürüldü.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir