%50 mi %91 mi: Türkiye'de Uygulanmaya Başlanan CoronaVac Aşısının Etkinliği Nasıl Hesaplanıyor?

157PAYLAŞIM

CoronaVac aşısına ve etkinlik ölçüm formülüne dair akılda tutmamız gereken önemli bilgiler var.

Koronavirüs aşısı geldi, hatta uygulanmaya bile başlandı.

Acil Kullanım Onayı verildikten sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Billim Kurulu üyeleri aşılarını oldu ancak Türkiye'nin de satın aldığı CoronaVac aşısının etkinliğine dair soru işaretleri ortaya çıktı. Gittikçe büyüyen soru işaretinin kaynağı Brezilya'da açıklanan veriler.

Brezilya'daki testlere göre aşının etkinlik oranı yüzde 50,4 ancak geçen hafta bu oranın yüzde 78 olduğu açıklanmıştı.

Sonradan yüzde 78 oranına tedavi gerektirmeyen ancak aşı olan hafif durumdaki vakaların hesaba katılmadığı açıklandı. Onlar da katıldığında yüzde 50,4'e ulaşılmıştı. Bir ekleme daha geldi, aşının orta ve ağır vakalarda etkisinin yüzde 100 olduğu not edildi.

Kafalar iyice karıştı.

Çünkü etki oranı yüzde 50,4 olan bir aşının salgının seyrine olan etkisinden şüphe ediliyor ve bu aşının nasıl onay aldığı da tartışılıyor.

Öncelikle, bir aşının kullanım onayı alması için yüzde 50 etkinlik oranı yeterli sayılıyor. Fakat bu oran nasıl ölçülüyor, bunu netleştirebilmiş değiliz. Burada ilk olarak Türkiye'de uygulanan aşılara dair bilgiyi TTB'nin sunduğu bilgiler ışığında anlatalım.

Türkiye’de ithal edilen aşılar, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yürüttüğü ruhsatlandırma sürecinden geçiyor ve yan etkilerinin takibi için özel bir form kullanılıyor.

Aşıların topluma uygulanması için gereken tek kriter aşının etkinliği değil yani.

Bunun yanında genel olarak aşının etkinliği, aşının topluma uygulanmasıyla toplumda o bulaşıcı hastalığın yüzde kaç azalacağının hesaplanmasıyla bulunuyor. Koronavirüs salgını bir kriz ortamını tetiklediği için bu hesaplama esnetilmiş durumda. Normalde bir aşının etkinliğinin yüzde 90'ın altında olması istenmiyor.

Salgının yarattığı bir diğer etki, aşıların bir anda ülkeye ulaşması ve hızlıca yapılması gerekliliği doğurması.

Bu da CoronaVac aşısının uygulama esnasında etkinliğinin değişmesine yol açıyor. Şöyle ki, aşının sahada etkinliğinin düşmesi, soğuk zincirdeki aksaklıklara, yanlış uygulanmasına bağlı olabiliyor. Soğuk zincirdeki aksaklık şu an gelişmiş devletler dışındaki tüm devletlerin ana problemi.

CoronaVac üzerinden ilerleyerek Türkiye'deki araştırmalarda etkinliğinin ne durumda olduğuna bir bakalım.

Aşı etkiliğini hesap ederken yapılan çalışmalarda enfeksiyon görülen kişilerin rölatif riski (RR) hesaplanıp 1'den çıkarılıyor. Buna göre veriler hesaplanıyor. Çift kör yapılan çalışmalarda, her iki kolda enfeksiyon görülenlerin rölatif riski hesaplanır ve 1 den çıkarılır. 

Dr. Sevgi Salman Ünver'in hazırladığı tabloya bu gözle bir bakalım. 👆

Tablonun devamı da burada. 👇

Her iki tabloya bakıldığında aşı ağır hastalık halini yüzde 100, orta şiddeti ise yüzde 78 ve hafif enfeksiyonları yüzde 49,7 önlüyor. Yani açıklanan yüzde 50,3 de tam anlamıyla doğruyu yansıtmıyor. 

Bu noktada CoronaVac aşısına dair akılda tutmamız gerekenler var. İlk olarak, aşı olanların yarısı halen enfekte olma riski ve bununla beraber virüsü yayma riskini taşıyor.

Tüm Türkiye'de hedeflenen bağışıklık hepimiz aşı olsak bile bu enfekte riskinden dolayı mümkün olmayabilir, bir de mutasyon riski var.

CoronaVac'in etkisiz olduğunu söylemiyoruz, aksine yapılan hesaplamalara bakılacak olursa ağır ve orta ağır hastalarda çok yüksek etkiye sahip. Bu sebeple hızlıca aşılamaların sürmesi gerekiyor, hafif derecede hastalığı geçirmekte olan kişiler için gelecekte alternatif bir aşının ortaya çıkması da ihtimal dahilinde olabilir.

Faydalandığımız kaynaklara bu bağlantıdan ve şu Twitter zincirinden ulaşabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Salgının Pelerinsiz Kahramanı Sağlık Çalışanları Travma, Depresyon ve Anksiyete Yaşıyor, Kimin Umurunda? - onedio.com
Salgının Pelerinsiz Kahramanı Sağlık Çalışanları Travma, Depresyon ve Anksiyete Yaşıyor, Kimin Umurunda? - onedio.com
Güçlü Yanlarınızı Keşfedip Hep Daha İyi Olmanızı Sağlayacak Egzersizi Söylüyoruz! - onedio.com
Güçlü Yanlarınızı Keşfedip Hep Daha İyi Olmanızı Sağlayacak Egzersizi Söylüyoruz! - onedio.com
110 Yaşını Aşan Süper Asırlıkların %95'inin Kadın Olmasının Ardındaki Gizemi Aydınlatıyoruz! - onedio.com
110 Yaşını Aşan Süper Asırlıkların %95'inin Kadın Olmasının Ardındaki Gizemi Aydınlatıyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
prrylc

aşı oldum bugün. korona olup da uzun vadede etkilerinin daha kötü olduğunu gördüğüm için az da olsa şans varsa denemek istedim. olursam da en azından ağır geçirmem diye umuyorum :)

cheerymel

Kaç tl ye oldunuz ve nereden nasıl

badcboy54

Irka göre hesaplanıyor. her yörenin yaşam koşulları havası suyu farklı. ten rengi kemik yapısı vs. her yörede uyumu farklı göstermesi de çok doğal. önemli olan burada ne kadar etkili olacağı. ayrıca grip salgının ileri seviyesi , muhtemelen bundan sonra hayatımızda olacak olan bir hastalık önemli olan etkinliğini azaltmak. umarım bu aşılar ilaçlar vs önümüzdeki 1 yıl içinde gerekli ilerlemeyi göstererek daha da ileri bir koruma sağlar.

hurahey

bomboş bir değerlendirme. bu kadar fark asla normal değil, şeffaflık yok rasyonalite yok

badcboy54

peki.

someone-else

Harbi ne boş yapmışssın ak. Ten rengi ne alaka lan. Hahaha havası suyu toprağıksnlxxznbxnbsja

badcboy54

tamam.

cheerymel

Hahahahah güneş kremi mi lan bu ırka göre ten rengi ne alaka. Havasına suyuna taşına toprağınaaa hadshdashhashas

jean-le-rond-dalembert

Irklar arası hücresel farklılaşmadan bir haber olan insanlar dalga geçmişler bir de sksmkdkskd gerçekten pandemiyle olduğu kadar cehaletle de savaşmamız gerekiyor. Açıklama çabana sağlık

someone-else

Halka gelmesi çok zaman alacak. Ayrıca yanlış anlamadıysam bu aşı henüz onay almış değil. Yani bu aşıyı olsanız bile olurda yurtdışına çıkarsanız muhtemelen problem yaşayacaksınız. Seviye yerlerde fakat bununla gurur duyan ve bunu bir maharetmiş gibi gözümüze sokanlar var.

eroll

Bak yemin ederim, yazıdan bi bok anlamadım :) Sinovac ne ara coronavac oldu, onu hiç anlamadım. Sonuç olarak ben anlamadığım işe girmem. Bekleyip görelim. Zaten sıra bana gelene kadar...

gamzeyavuzer

Tam emin olmamakla birlikte, aşıyı üreten firmanın adı sinovac, ilacın adıda coronavac diye biliyorum.

eroll

Makul, teşekkür ederim.

Görüş Bildir