Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zamanının Çok Ötesinde Bir Şair Olan Edgar Allan Poe'nun Ders Niteliğindeki 15 Sözü

318PAYLAŞIM

1. Mutluluk bilginin kendisinde değil, bilginin edinilmesi sürecindedir.

2. Duyguların aşırı güçlü oluşunu delilik zannediyorsunuz.

3. Gördüklerinizin yalnız yarısına inanın, duyduklarınızın hiçbirine.

4. Bir noktaya kadar mutlu olabilmek için, o noktaya kadar acı çekmiş olmak gerekir.

5. Bir iki noktayı olanca açıklığıyla görür, ama bunu elde etmek için bütünü gözden kaçırırdı. Gereğinden fazla derine inerdi. Gerçek, her zaman bir kuyunun dibinde değildir.

6. Alışılmamış ile anlaşılmazı birbirine karıştırmak gibi kötü, ama sık sık görülen bir hataya düştüler. Oysa düşüncenin gerçeğe doğru gidişine asıl bu alışılmamış şeylerin yardımı dokunur.

7. On oyundan dokuzunda kazanan deha değil, dikkattir. Ancak, dikkatin önemi azaldığında kazananı belirleyen faktör ise zekadır.

8. En kayıtsız insanların bile içinde hassas noktalar vardır. Yaşamla da ölümle de dalga geçen, tamamen kaybolmuş ruhların bile dalga geçemeyeceği şeyler vardır.

9. Dünyada mutlak ve benzersiz bir despotluk varsa bu, liderlik vasıflarına sahip bir çocuğun daha az enerjik arkadaşları üstünde kurduğu despotluktur.

10. Ama apaçık ve hazır olanı reddedip uzaktaki ve belirsiz olanı yeğlemek insan doğasının sapkınlığının bir özelliğidir.

11. Hayvanların bencillikten uzak ve özverili sevgileri, insan denen varlığın değersiz dostluğunu ve pamuk ipliğine bağlı sadakatini tecrübe etmiş kişinin kalbine işler.

12. Bir düşün içinde bir düş mü bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?

13. Gündüz düş görenler, sadece gece düş görenlerin kaçırdığı pek çok şeyin farkındadır.

14. Yersiz bir derinlik düşünceyi karıştırır, zayıflatır; bir noktaya toplanmış devamlı, dümdüz bir dikkatle bakarsanız, Çoban Yıldızı bile gökyüzünden silinip yok olabilir.

15. Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karayel2009

10 dışındakiler karışık, anlamsız ya da yanlış.

hayat-guzeldir

#13 güzeldi.

lxx

Edgar Allan Poe'yu çok severim yalnız adamın portresine bakınca Hitler ve Selami Şahin karışımı bir yüz gören bir ben miyim acaba?

kurukahveci-ahmet

Aaaa onedio'da hala kültürlü editörler varmış. şuku

Görüş Bildir