Yeni Binalarda İnternet Altyapısı Zorunlu Oluyor

 > 
37PAYLAŞIM

Yeni Binalarda İnternet Altyapısı Zorunlu Oluyor

Yeni Binalarda İnternet Altyapısı Zorunlu Oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 23 Mayıs tarihinde yayınlanan Bina içi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi’ne göre yeni binalarda internet altyapısı zorunlu hale getiriliyor.

BTK, sağlanan rekabet ortamı sonucu farklı işletmecilerin bina içi elektronik haberleşme altyapısını kullanmak istemeleri ve erişim yöntemlerinin çeşitlenmesi nedeniyle yeni bir şartname yayınladı. İlgili işletmecilerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle işletmecilerin daha verimli hizmet sunulabileceği, rekabetin gözetildiği ve binaların statiğinin korunduğu şartname, yeni binalarla ilgili önemli kurallar getiriyor.

Şartnameye göre kablolu TV’den internete kadar telefonun tüm iletişim tesisatının inşa aşamasında çekilmesi gerekiyor. Şartnamenin tüm maddeleri ise şu şekilde sıralanıyor;

Telefon, internet, uydu anten sistemi ve kablolu TV sistemi için gerekli tesisat binanın inşa aşamasında tesis edilecektir. Bina ana girişinden gelen RG6 (kablolu TV kablosu) kabloları ve CAT6 ( internet ve telefon kablosu) kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft vasıtasıyla tesis edilecektir.

Çatıya yerleştirilecek uydu anteninden daire içlerindeki zayıf akım panolarına kadar dikey şaftın içerisinden geçecek şekilde RG6 kabloları döşenmek suretiyle her daire için ayrı çanak anten kurmadan tüm dairelere uydu yayını dağıtımı yapılabilecektir.

Binalarda, her türlü kablolu haberleşme tesisatı için dikey bir şaft (asansör boşluğu gibi) şart koşulmaktadır. Böylelikle işletmeciler istedikleri kabloyu bu şaftın içerisinden binaya zarar vermeden tesis edilebilecektir.

Son kullanıcılar istedikleri herhangi bir odadan internet, telefon, kablolu TV ya da uydu antenine erişim sağlayabileceklerdir.

Daire içerisinde sigorta panosuna benzer daire içi zayıf akım panosu bulundurulacaktır. Böylelikle bu panodan dairedeki tüm odalara yıldız bağlantı ile dağıtım yapılabilecektir.

Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacaktır. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılabilecek ve görüntü kirliliği önlenecektir.

Site gibi yapılarda bir binanın sitedeki diğer binalar ile birlikte en az bir bina ile bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle işletmeciler bir binaya yerleştirecekleri bir cihazı diğer binalarda da kullanabileceklerdir.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir