Yakın Türkiye Tarihinden Muhtemelen Daha Önce Hiç Görmediğiniz 15 Görüntü ve Ses Kaydı

-

Tarih her zaman yazılı olarak karşımıza çıkmaz. Bazen bir resim, bazen arkeolojik bir bulgu; yakın dönemlerde ise ses kaydı veya bir video, bunların hepsi tarihi bir kaynaktır. Hatta resim, fotoğraf, video veya ses kayıtları, bazen yazıdan daha etkili olabilmektedir. Biz burada, Türkiye'mizin yakın tarihinin tozlu raflarında kalmış 15 video ve ses kaydını sizler için derledik. Listedeki yakın döneme ait videoları Associated Press arşivinden elde ettik. Bu tarihi materyalleri keyifle incelemenizi temenni ederiz.

1. Atatürk'ün Fransızca Konuşması

2. Celal Bayar'ın Atatürk'ün Cenaze Töreni Sırasında Anıtkabir'de Yaptığı Konuşma (10 Kasım 1953)

3. Lozan Antlaşmasının İmzalanma Anı (24 Temmuz 1923)

'İsmet İnönü yavaşça masanın yanına doğru yürüdü, Atatürk'ün kendisine verdiği altın kalemi cebinden çıkartarak antlaşmayı imzaladı.'

4. Mahmud Şevket Paşa'nın 31 Mart Vak'asında Ordusuna Yaptığı Konuşma (1909)

5. Nazım Hikmet'in Memleketim ve Ceviz Ağacı Şiirlerini Okuması

6. Adnan Menderes'in ABD'de Yaptığı Konuşma (1959)

7. Alparslan Türkeş'in 27 Mayıs 1960 Darbe Bildirisini Okuması

8. Peyami Safa - Örtülü Ödenek Dâvâsındaki Savunması (1960)

9. Bülent Ecevit'in İsmet İnönü'ye Tercümanlık Yapması (1971)

10. Henry Kissenger'ın Türkiye Ziyareti (1975)

11. 12 Ekim 1975 Milletvekili Ara Seçimleri Oy Sayımı

12. Koalisyon Hükumetinin Gensoru ile Düşürülmesi (31 Aralık 1977)

13. Cemil Meriç'le Şiir Üzerine Kısa Bir Sohbet

14. Abdülbaki Gölpınarlı'nın Gazel Okuması

15. Yaşar Kemal'in Der Spiegel Gazetesindeki Yazısı Yüzünden Açılan Davada Yaptığı Savunma (1995)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetkral

1909 da 31 mart isyanının konuşması falan diyorsunuzda osmanlıca böyle her dediğini anladığımız bil dil değildi. Benim amcam Osmanlıca kursları veriyor dil hiç böyle değil muhtemelen eski bir ses kayıt cihazı ile kayıt ettirip yuturuyorlar bize

infinitude

1909'daki Osmanlıca'nın yalınlığı ve günümüz Türkçesine yakınlığı şaşırttı.

ewokthehutt

#5 TRT'nin TRT olduğu zamanlar..

fcrfcr

Hepsi tamam da Türkiye deyip 1909 dan ses kaydı koymak garip.

nebusimdi

Bu coğrafya 1100 yılından beri Türkiye olarak adlandırılır. Bilginize.

fcrfcr

Tabi. Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu bile Türkiye derdi.

sciencesoldier

http://turkyurdu.com.tr/1583/dilde-sadelesme-hareketi-tdk-ve-dil-kurultaylari.html burada 19. yy da sadeleşmeye başladığı söyleniyor. ama bu kadar sade olmasını da beklemiyordum. bir de bu var http://www.asikurtlar.com/cumhuriyet-oncesi-donem-ve-dilde-sadelestirme-cabalari.html

nebusimdi

Anadolu'ya "Türkiye" adı 1100 yıllarında İtalyanlarca, o dönemdeki Venedik ve Cenevizlilerce konulmuştur. O dönemde Roma yoktu malum. Roma 400 yıllarında yıkıldı. Bizans vardı ve Bizans da Anadolu'ya artık Türkiye diyordu. Bütün Avrupa Türkiye diyordu.

fcrfcr

Kusura bakmayın. Gerçekten de kullanılıyormuş . Ama "bu coğrafya" demek doğru değil. Anadolunun bile yalnızca bir kısmı için kullanılıyormuş. Yine de coğrafi bölge için kullanılan bir isim ile devlet aynı şey değil. Sonuçta Osmanlı İmparatorluğu tarihi için Türkiye tarihi dendiğini ben hiç görmedim ve duymadım.

nebusimdi

"Türkiye" tarihi dediğimizde, Türkiye ile ne kastettiğimiz önemlidir. Tarihte "Türkiye" adıyla sadece Anadolu adlandırılmamıştır. Orta Asya, Mısır, Ortadoğu farklı zamanlarda "Türkiye" olarak adlandırılmıştır. Şu halde, Türkiye tarihinden bahsedeceksek, Türklerin tarihini konu edeceğiz demektir. Bu ise, yazılı belgelere göre anlatacaksak, MÖ 200'lü yıllardan, arkeolojik belgelere göre anlatacaksak MÖ 13000 tarihinden başlayarak anlatacağımız uzuuunca bir külliyat olacak demektir. Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış ve hükmetmiş bir milletin hükmettiği topraklarda şu anda yer alan devletler bile o topraklara Türkler kadar uzun süre hükmetmemişlerdir. Balkanlarda 500 yıl, Hindistan'da 400 yıl, İran ve Ortadoğu'da ise 1000 yıl Türkler hakim olmuştur.

Gizli Kullanıcı

Türkiye'nin kelime manasına baktığımızda Türk yurdu demektir. Tıpkı Türkistan veyahut Türkeli kelimeleri gibidir. Hatta eğer ki Avrupa arşivlerini okursanız Osmanlı'ya da Türkiye denilmiştir. 1071'de Malazgirt savaşından itibaren (tabi ki bir anda değil) devam eden süreçte bu topraklar Türkiye olarak geçmiştir. Osmanlı döneminden kalan arşivlerden nadiren Osmanlı kelimeleri geçip genelde ya devlet-i alliye(büyük devlet) veya Türkiye olarak geçmiştir. İsterseniz araştırabilirsiniz.

fcrfcr

Osmanlı için de Türkiye kullanıldığını bilmiyordum. Teşekkürler. Kastettiğim de buydu. Üstte hala ilk kim ne zaman Türkiye demiş onu anlatıyorlar. Şimdi de Türk tarihi anlatmaya başladılar.

roronoa

Vay be ülkemizi yönetenlere bak nerden nereye ...where is kravat!

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriDarbeYaşar Kemal
Görüş Bildir