Belediyeden Kuzguncuk Bostanı'nda 'Budama'

 > 
273PAYLAŞIM

Kuzguncuk Bostanı'nda Kontrolsüz Budamaya Tepki

Kuzguncuk Bostanı'nda Kontrolsüz Budamaya Tepki

Üsküdar Belediyesi'nin Kuzguncuk Bostanı'nda yaptığı kontrolsüz ve habersiz "budama"ya halk tepki göstererek suç duyurusunda bulundu.

Kuzguncukluların 30 yıldır yapılaşma tehdidinde karşı mücadele ettiği bostanda, son iki yıldır halk kendi imkanlarıyla tarım yapıyor.

Mart ayının ortasında Üsküdar Belediyesi, Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nden bostanı ayda 21 bin liraya bir yıllığına kiralamıştı.

Bu sabah Park Bahçeler Genel Müdürlüğü'nden bir ekip saat 09:00'da kimseye haber vermeden bostana girerek "budama" adı altında kesim işlemleri yaptı. Bunu duyan Kuzguncuklular hemen bostana gelerek müdahale etti.

bianet'e konuşan Kuzguncuklular Derneği Başkanı Tülay Onat Akabey, belediyenin "budama" diyerek yaptığı çalışmada ekiplerin nar ağacını, ağaççıkları, bögürtlen, defne ve erguvanları kestiğini söyledi.

"Bostanı besleyen sistemin bir kısmını yok ettiler. Biz hemen müdahale etmesek devam edeceklerdi. Şimdi durdurduk ve nöbet tutuyoruz. Suç duyurusunda da bulunduk. Biz belediye başkanını ile geçen hafta karşılaştığımızda 'buranın neye ihtiyacı var' diye sormuştu. Biz de 'budanmaya ve temizlenmeye' demiştik. Ancak talebimiz bu değildi. Budama ve temizleme işlemi için bir proje gerekiyor. Bizimle hiç konuşmadan, uzman getirmeden yapıyorlar. Bu yaptıkları ne doğru bir yöntem ne de doğru bir zaman."

Akabey, yeni belediye başkanı Hilmi Türkmen ile henüz bir araya gelip görüşemediklerini ve bir yıllığına 21 bin liraya kiraladıkları bu yerde ne yapmak istediklerini tam olarak bilmediklerini söyledi.

Nilay Vardar | Bianet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir