Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkler bugüne kadar hangi alfabeleri kullandı ?

Anasayfa > Iq > Sanat

Türkler bugüne kadar hangi alfabeleri kullandı ?

Türkler tarihte bilinen en köklü milletlerden biridir. Orta Asya başta olmak üzere tarih boyunca oldukça geniş bir alanda yayılım gösteren Türkler göç ettikleri yerleri kültür merkezi haline getirmişlerdir. Yerleştikleri yerlerdeki diğer toplumlarla temas halinde olmuşlar ve dönem dönem buna bağlı olarak çeşitli yazılar ve çeşitli alfabeler kullanmışlardır. Türklerin kullanmış oldukları alfabeler  sıralanacak olursa;

Göktürk Alfabesi: Yazı metinleri Orta Asya’daki Orhun Nehri kıyısında bulunduğu için Göktürk ya da Orhun alfabesi olarak bilinmektedir. Orhun’a yerleşen Türkler tarafından kullanılıp geliştirilmiştir. Türklere mahsus bir alfabedir bu yüzden Türük veya Türk alfabesi de denir. Bizanslı ünlü tarihçi Menandros, İstemi Yabgu’nun 568 yılında Bizans imparatorluğuna yollamış olduğu bir mektupta iskit yazısı ile yazılmış olduğunu belirtmektedir. Burada Menandros’un İskit yazısı olarak belirttiği Göktürk alfabesidir. Buradan yola çıkarak Türklerin tarihte kesin olarak kullandığı bilinen alfabe Göktürk alfabesidir. Göktürk alfabesi 38 harften oluşmaktadır.38 harfin 4 tanesi sesli geriye kalan 34 tanesi sessiz harftir. Alfabede çok fazla ünsüz harf olmasından dolayı birçok ünsüzün alfabede birden fazla harfi mevcuttur. Bazı ünsüzlerde ise yanındaki ünlünün kalın veya ince olmasına göre iki ayrı işareti bulunmaktadır. Bu yüzden alfabede oldukça kalabalık bir ünsüz işareti mevcuttur.  Göktürk alfabesini Çözümleyen kişi Danimarkalıbilim adamı William Thomsen’dir.732 yılında Göktürk alfabesi ile yazıla Kültigin Abidesi Türk edebiyatının ilk yazılı eseri sayılmaktadır.   Bu alfabe Göktürklerden sonra Uygurlar tarafından da kullanılmış olduğunu 759-760 yılları arasında dikilen Şine-uşi yazıtından anlamaktayız. Bunların dışında Hazarlar, Bulgarlar, Peçenekler tarafında da kullanılmıştır.

Kaynak: http://www.akbil.net/gecmisten-gunumu...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?