Görüş Bildir
Haberler
Sıradan Telefonlar Tarih Oluyor

Sıradan Telefonlar Tarih Oluyor

WeBeyn
04.06.2014 - 11:58

Sıradan Telefonlar Tarih Oluyor

Akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan önce pazarın tek hakimi olan “sıradan” cep telefonlarının satışları büyük bir hızla düşüyor.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 57 düşen satışlar, bu ürün tipinin yakında tamamen yok olacağına işaret ediyor. Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir’in verdiği bilgilere göre, akıllı telefonlar piyasaya çıkmadan önce pazarın tek hakimi olan “sıradan” cep telefonları piyasadan kaybolmak üzere.

Erdemir, bilgisayar özellikleri ile donatılmış akıllı telefonların günden güne yaygınlaşmasının yanı sıra mobil internete olan ihtiyacın da artması ile birlikte, sadece konuşma ve kısa mesaj için kullanılan “sıradan” cep telefonlarının satışlarında büyük düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Özellikle uzun pil ömrü nedeniyle günümüzün akıllı telefonlarından ayrılan cep telefonlarının bugün birçok kullanıcı tarafından yetersiz görüldüğüne dikkat çeken Erdemir, “Satış rakamlarına baktığımızda, arama ve SMS haricinde çok fazla özelliği olmayan eski tip cep telefonlarının, tıpkı kasetli müzikçalarlar ve VHS video oynatıcılar gibi teknoloji tarihinin tozlu sayfalarındaki yerini almaya doğru gittiğini söyleyebiliriz” dedi.

Erdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“GfK verilerine göre, Türkiye’deki cep telefonu satışlarında 2013’ün ilk çeyreğine göre yüzde 57’lik bir düşüş kaydedildi. Geçtiğimiz yılın ilk üç ayında 1 milyon 25 bin adedi aşan cep telefonu satışlarının bu yılın aynı döneminde 444 bin adede bile ulaşamadığını görüyoruz. 2011 yılında üç ay içinde 2 buçuk milyonu aşan satışların bu denli düşmesinin, her ay yüzde 10-15 oranında küçülen ve aylık satış adetleri 100 binin altına düşen bu pazarın 2015 yılının ortasına doğru tamamen tarih olacağını gösterdiğine inanıyorum.”

WeBeyn.com

Kaynak: http://www.webeyn.com/siradan-cep-tel...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın