Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pedalların Efendisi Mehmed Amca: 79 Yaşında, Neredeyse 60 Yıldır Günde 80 km Bisiklet Sürüyor!

 > -
Abone ol

Bisiklet sürmek bir tutku, bir yaşam biçimi...Bosna Hersek'in Zenica şehrinde yaşayan ve ülkenin en yaşlı lisanslı bisikletçisi olan, 79 yaşındaki Mehmed Hrustic, ilerlemiş yaşına rağmen her gün ortalama 80 kilometre pedal çevirerek bu tutkuyu neredeyse 60 yıldır yaşamaya devam ediyor.

Mehmed Amca 1957 yılından beri, her gün ortalama 80 km bisiklet sürüyor.

Ülkenin orta kesimlerindeki Zenica şehrinde yaşayan Mehmed Amca, ilk bisikletini 1957 yılında satın almış ve o tarihten bu yana, her gün ortalama 80 kilometre bisiklet sürüyor!

Mehmed Amca ilk bisikletini aldığı günden itibaren binlerce kilometre pedal çevirdi.

İlk bisikletini satın aldığı günden itibaren binlerce kilometre pedal çeviren Mehmed Amca,"Bisikletle ilk olarak 1950'li yıllarda tanıştım. Amcam, Zenica Demiryolları'nda çalışıyordu. Kendisine işe gidip gelmesi için bisiklet verilmişti. O dönemde çok az kişide bisiklet vardı. Aramızda büyük bir bağ oluştu", diyor.

Yaz, kış; yağmur, çamur demeden bisiklet sürdü. Hiç kaza geçirmedi, hiç hastalanmadı!

Mehmed Amca, o yıllarda Zenica'nın yollarının bugünkü gibi asfalt değil; çakıl taşlarından olduğunu anımsatarak, buna rağmen hiç bisikletiyle kaza geçirmediğini, yağmurlu havalarda bisikletiyle dağa çıkmasına rağmen hiçbir zaman hastalanmadığını söylüyor....

Bisiklet sürmenin insanı sakinleştirdiğini söyleyen Mehmed Amca, bisiklet sürdüğü sürece sorunlarını tamamen aklından çıkardığını, zihnini rahatlattığını belirtiyor.

Mehmet Amca Bosna'daki bisiklet yarışlarının en yaşlı yarışmacısı!

Mehmed Amca, bisikletiyle ülkenin her şehrine gittiği belirterek, "Ülke genelinde düzenlenen bisiklet yarışlarının en yaşlı katılımcısıyım. Yarışmalarda kazandığım ödüller ve madalyalar, bu spora devam etmemdeki en büyük etken" diyor.

Geçen ay yapılan 35 kilometrelik bisiklet yarışını 3. olarak bitirdi!

Geçen ay yapılan 35 kilometrelik bisiklet yarışını ilerleyen yaşına rağmen üçüncü sırada tamamladığına dikkati çeken Mehmed Amca, elde ettiği başarıların yaşına rağmen bu spora devam etmesi gerektiğine işaret olduğunu söyledi.

İlk bisikletinin parçalarını saklamaya devam ediyor.

Mehmed Amca, 1957 yılında satın aldığı ilk bisikletinin parçalarını hâlâ sakladığını, öte yandan bisikletçilik lisansını da uzatmaya devam ettiğini söylüyor.

"Kalbim 50 sene önce, gençlik yıllarımda attığı gibi atıyor. Bu kalp attıkça daha çok madalya kazanacağım."

Lisansını uzatmak için her yıl sağlık kontrolüne girdiğini anlatan Mehmed Amca, "Lisansımı uzatabiliyorsam, sağlıklıyım demek. Kalbim 50 sene önce, gençlik yıllarımda attığı gibi atıyor. Bu kalp attıkça daha çok madalya kazanacağım" diye konuşuyor.

Mehmed Amca, bisiklet sürmenin hem fiziksel hem de zihinsel anlamda faydalı olduğuna işaret ederek, gençlere bisiklet sürmeleri konusunda tavsiyede bulunuyor.

Sadece kendi yaşıtlarına değil, biz gençlere de örnek olan Mehmed Amca'ya bisiklet sürebileceği nice sağlıklı yıllar diliyoruz ! 🚴💪👏

Kaynaklar:

AA

Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yori

helal olsun dedeye gencde saklıyıb çoçuklar gencliyin sirri tabıldı bisiklet yaşını heç göatermir

phesus

insanoğlunun en güzel icadı bisiklettir.

ibrahim.kilic90

bende bir Mehmet Amca olmak istiyorum :) fakat günlük 5 km falan yapabiliyorum :))

corpse-bride

hayalimdeki hayatı yaşamış hey maşallah

metin-gumus

Allah hayırlı ömürler versin, Maşallah amcama. :)

Görüş Bildir